İrfan KAŞIKÇIOĞLU

İrfan KAŞIKÇIOĞLU

Şer'iyye ve Evkaf Vekâleti'nin Devamı Diyanet İşleri Başkanlığı

Şer'iyye ve Evkaf Vekâleti'nin Devamı Diyanet İşleri Başkanlığı

3 Mart 1924 tarihinde Şer'iyye ve Evkaf Vekâleti'nin yerine kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı, İslâm dininin inanç esasları ile ibadet ve ahlâk esaslarına yönelik işleri yürütmek, din konusunda toplumu irşad etmek ve ibadet yerlerini ilgili yönetmenlikler doğrultusunda sevk ve idare ile sorumlu-görevli kurumdur. Diyanet İşleri Başkanlığı bugün yerine getirdiği hizmetler bakımından ülke insanımıza, gönül coğrafyamızdaki din kardeşlerimize ve yeryüzündeki mazlumlara karşı çok önemli bir görevi ifa etmektedir”

Din; sosyal ve kültürel hayatımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Dine ait işlerin yürütülmesi için kurumsal bir yürütmeye her zaman ihtiyaç duyulur, bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın toplumun dinî, ahlakî ve manevî değerlerini sürekli canlı tutmak amacıyla, İslâm dininin temel kaynaklarına dayalı, doğru ve güncel bilgi ile toplumu din konusunda aydınlatmak, inanç, İbadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek ve ibadet yerlerini yönetmek konusundaki takdire şayan çalışmalarıyla ülkemizin en güzide kurumlarından birisidir.

Din görevlisi topluma her konuda rehberlik edecek, toplumu iyiye ve güzele yönlendirecek, insanların hem dünya hem de ahiret hayatını mamur kılacak telkin ve yönlendirmeler yapacak önder demektir. Peygamber varisi, yüce Allah’ın yeryüzündeki halifesi sıfatıyla din görevlisi, topluma örnek olan ve toplumu dizayn eden imam demektir. Din görevlisi, Sütçü İmam gibi vatan için, bayrak için, namus için toplumun dinamiklerini kullanarak şehadet şerbeti içmeyi göze alan insan demektir. 15 Temmuz darbe kalkışmasında milletimizin manevi önderleri olan din görevlileri bu misyonlarını en güzel şekilde yerine getirmişlerdir. Milli iradeyi, demokrasimizi, milletimizin hukukunu korumak için üzerlerine düşeni en iyi şekilde yapmışlardır. Özgürlüğümüzün sembolü olan minarelerden  salalarla darbe kalkışmasına meydan okunmuş; Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı ruhunun yeniden  oluşmasına öncülük edilmiştir. Bugün kurum imamı, bölge imamı vb. adlarla anılan, vatanımıza ve milletimize kasteden vatan hainlerine fırsat vermememiz gerekiyor. Hatta darbeci hainlere imam denmesinden de rahatsızız. Bu ülkenin imamı olan bizler Edirne’den Kars’a büyükşehirden, mezraya ülkemizin her bir karışında görevimizin başındayız. Bu darbe kalkışması bize gösterdi ki daha çok çalışmalı, eksik yanlarımızı tamamlamalıyız. Toplum üzerinde daha etkin bir rol üstlenmemiz gerektiğinin, cemaatimiz başta olmak üzere toplumun her kesimine ulaşarak, bilgiyi doğru kaynaklardan öğretmek zorunda olduğumuzun bilincinde olmalıyız. Bizim eksik bıraktığımızı sahayı bir başkası tamamlamaya kalkınca, boş bıraktığımız alanda hainlerin paralı atlarını oynatarak nelere yelteneceğini hep birlikte gördük

Ülke olarak çok ciddi dönüşümlerden geçiyoruz, “dünya çok ciddi siyasi, iktisadi, politik, askeri yenilenmelerden” geçiyor. 100 yıl öncesinin şartları çerçevesinde geleceğe yürümemiz mümkün değil. Milletimizin bekası için, din alanının bir kaos alanına dönüşmemesi için Diyanet İşleri Başkanlığı son derece stratejik bir kurumdur. Din alanını kaotik bir ortama dönüştürmek isteyen bir takım unsurların varlığı hepimizin malumudur ve maalesef 15 Temmuz'da bu kaotik yapılaşmanın sonucunu hep birlikte millet olarak gördük. Ama milletin feraseti, cesareti, dirayeti sayesinde bu aşıldı. Dolayısıyla din alanının bir kaosa dönüşmemesini temin edecek müessese Diyanet İşleri Başkanlığı ve din görevlileridir. Gerek kurum olarak gerekse bireysel manada din görevlileri olarak daha etkin bir rol üstlenmeliyiz.

Bilindiği gibi din görevlisi olmak masa başı memuru olmaktan çok farklıdır. Halkın diğer memurlardan çok daha farklı ve daha fazla şeyleri Din görevlisinden beklediği aşikardır. Din görevlisinin (İmam-hatip ve müezzin kayyımından başlamak üzere vaiz, müftü vb...) cami içinde olduğu gibi cami dışında da sosyo-kültürel, sosyo-psikolojik hizmetleri vardır. Bu nedenle, din hizmetinin daha etkin sunulabilmesi için göreve yeni başlayacak din görevlilerine Diyanet Akademisi tarafından eğitim verilmesi çok önemlidir.  Diyanet Akademisi’nin büyük bir ihtiyaç olduğunu yıllardır dile getiriyoruz. Şükür, Başkanlığımız tarafından bunun temelleri atıldı. Alt yapı çalışmaları yapıldı. Din hizmetinin kalitesinin, niteliğinin artması açısından Diyanet Akademisi’nin bir an önce uygulamaya girmesi çok önemli bir husustur. En kısa sürede Başkanlığımızın Diyanet Akademisi uygulamasını yürürlüğe koymasını bekliyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yalnızca ülke içi hizmetlerde değil yurt dışı hizmetleri ile de örnek bir kurumdur. Bu güzel hizmetlerde emeği olan tüm Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarını kutluyorum. Kurumumuzun ve kurum çalışanlarımızın daha iyi şartlarda çalışabilmesi ve en güzel hizmeti sunabilmesi için kurum olarak el ele verip çalışmalarımıza devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.