Abdurrahman Sorgun

Abdurrahman Sorgun

Sevgi bize Allah Azze ve Celle’den gelir

Rabbimiz bu dünyayı bize kendisine kulluk için yaratmış, içini bizim için sayısız nimetlerle donatmış ve bizi de yaratılmışların en şereflisi kılmıştır. Bize türlü duygular vermiştir. Verdiği bu duyguların en güzeli de sevgidir. Sevgi bize Allah Azze ve Celle’den gelir. Rabbimiz Allah biz kullarına karşı sevgisi, merhameti en yüce olandır.

Kimimiz eşimizi, kimimiz işimizi, kimimiz evladımızı, kimimiz makamımızı, kimimiz anne babamızı ve dahi sayamayacağımız türlü nimetleri  severiz. Şunu asla unutmamamız gerekir ki kulluk için yaratıldığımız bu dünyada bu sevdiklerimizin hepsini bizi yaratan, bizi sayısız nimetlerle rızıklandıran Allah için sevmeliyiz. Yani bu dünyadaki sevdiklerimiz amaç değil birer araçtır. Bizim inancımız ve imanımız  bunu gerektirir.

Yakup aleyhisselâm evladı Yusuf aleyhisselâmı biraz fazla sevince Rabbimiz imtihan için elinden aldı bir müddet. Lâkin İbrahim aleyhisselâm çok sevdiği evladı İsmail aleyhisselâmı Allah emrettiği için kurban etmekten kaçınmadı. Rabbimiz de oğlu İsmail’i bağışladı O'na. Biz imanın altı şartı gereği tüm peygamberlere iman ederiz. Rabbimiz tüm peygamberleri bize örnek olsun, rehber olsun diye gönderdi. Bunun içindir ki peygamberlerin sıfatlarından biri ‘’ismet’’ yani büyük küçük her türlü günahtan uzak olmalarıdır.

İki kişinin birbirini sevmesinden de muhabbet meydana gelir. Bezmi Alem Valide Sultan şu sözüyle muhabbeti en güzel şekilde tarif eder:

 ‘’Muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammedsiz muhabbetten ne hasıl’’

Yunus Emre ‘’Yaratılanı yaratandan ötürü severim’’ diyerek Yaradan’ın yarattığı her şeye hoş görü ve sevgiyle bakmamız gerektiğini tavsiye ediyor. Sevgi bizim en büyük besin kaynağımız değil mi? Hiç düşündünüz mü hiç kimseyi, hiçbir şeyi sevmesek ve kimse tarafından sevilmesek halimiz nice olur?

Sevgiyle yapılan bir yemek nasıl bir haz bırakır damağımızda? İçimize işler adeta. Sevgiyle bakılıp, büyütülen bir çiçek, nasıl da güzel şekillenir, güzelleşir. Sevginin girdiği yerde ne kötü olur ki? Ne güzel söylemiş Hazreti Mevlâna:

“Sevgiden, tortulu bulanık sular arı-duru bir hale gelir.

      Sevgiden, dertler şifa bulur. Sevgiden, ölüler dirilir.

      Sevgiden, padişahlar kul olur. Bu sevgi de bilgi neticesidir.”

         Sevgililer sevgilisi Peygamber Efendimiz salllallahualeyhivesellem bize şöyle buyurur:

‘‘Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız!’ (Müslim, Îmân 93-94; Tirmizî, Et’ime 45; İbni Mâce, Mukaddime, 9)

       Hadis-i şeriften de anlaşılacağı üzere Allah için birbirimizi sevmediğimiz sürece iman etmiş olmayacağımız apaçık ortada. Sözlerime Elmalılı Hamdi Yazır’ın sevgi  dolu dua formatındaki şu güzel beyiti ile son vermek istiyorum:

 

İlahi! Hamdini sözüme sertac ettim,

Zikrini kalbime mi'rac ettim,

Kitabını kendime minhac ettim.

Ben yoktum var ettin, Varlığından haberdar ettin,

Aşkınla gönlümü bîkarar ettin.

İnayetine sığındım, kapına geldim, Hidayetine sığındım lütfuna geldim, Kulluk edemedim affına geldim.

Şaşırtma beni doğruyu söylet neşeni duyur, hakikatı öğret. Sen duyurmazsan ben duyamam, sen söyletmezsen ben söyleyemem, Sen sevdirmezsen ben sevdiremem.

Sevdir bize hep sevdiklerini, yerdir bize hep yerdiklerini, Yar et bize erdirdiklerini.

Sevdin Habibini, kâinata sevdirdin; Sevdin de hilat-i risaleti giydirdin Makam-ı İbrahim'den makam-ı Mahmuda erdirdin.

Server-i asfiya kıldın. Hatem-i enbiya kıldın. Muhammed Mustafa kıldın.

Salât-ü selam, tahiyyat-ü ikram, her türlü ihtiram ona, Onun Al-ü Ashab-u etbaına ya Rab!

                                                                   Amin. 

          Selâm ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.