SGK borcu yoktur yazısı internetten nasıl alınır?

SGK borcu yoktur yazısı internetten nasıl alınır?

İşverenler internet üzerinden SGK borcu yoktur yazısı alabiliyorlar. Peki internetten SGK e-borcu yoktur sorgulaması nasıl yapılır?

İşveren ve çalışanlar için SGK internet sitesi üzerinde pek çok farklı online hizmetten birisi de SGK borcu yoktur yazısı almaktır. SGK e-borcu yoktur sayfası üzerinde sunduğu bu hizmet ile borcu yoktur yazısını ve belgesini internet üzerinden görüntüleme imkanını işverenlere sunuyor. Sadece bir kaç bilgi girilerek alınabilen SGK borcu yoktur ve borç sogulama işlemleri, işveren ve çalışanları devlet kurumlarına gidip sıra beklemekten kurtarıyor. Online hizmetler sayesinde SGK borcu yoktur yazısı kolaylıkla internet üzerinden görüntülenebiliyor ve kolaylıkla işlemlerde kullanılmak için alınabiliyor.

SGK borç sorgulama

SGK'nın internet üzerinden sunduğu hizmetlerden biri olan borç sorgulama hizmeti, çalışanlar için büyük önem taşımaktadır. Sigortalı olarak çalışan kişiler SGK borç sorgulama hizmeti sayesinde iş yerlerinden ne kadar alacakları olduğunu kolaylıkla öğrenebilirler. SGK Borç sorgulama işlemini yapmak için tek yapılması gereken https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/  adresine girerek gerekli kimlik bilgileriyle giriş yapmak ve SGK borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek.

SGK borcu yoktur belgesi nasıl alınır?

SGK tarafından verilen borcu yoktur yazısını işverenler ve iş yeri sahipleri internet üzerinden kolaylıkla alabilirler. Ayrıca bu sayfa sayesinde SGK üzerinden çalışanlarına olan borçlarını da sorgulayabilirler işverenler. İşveren kurum ve kişiler için oldukça önem taşıyan SGK borcu yoktur yazısı almak için tek yapmaları gereken https://uyg.sgk.gov.tr/EBorcuYoktur5510/amp/loginldap adresinde şifreleri ve kullanıcı adları ile giriş yapmak ve SGK borcu yoktur belgesini almak. Ayrıca bu sayfa sayesinde hangi aylarda ne kadar prim ödediğinizi ve brüt kazancınızı da öğrenebilir, yıllık bazda bunları kontrol edebilirsiniz.

Prim borcu için kritik tarih

Torba yasa yürürlüğe girdi ve başvurular başladı. Vergi, prim ve belediyelere borçları olan vatandaşlar, ilgili kurumlara giderek borçlarını yapılandırıyor. Torba yasa, Genel Sağlık Sigortası borcu olan milyonlarca kişinin yüzünü de güldürdü. Gelir testine girmediği için en yüksek tutardan borç çıkarılanlar, torba yasa sayesinde bunlardan kolayca kurtulacak. Mevcut sistemde, aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olanların primini devlet ödüyor. Teste girmeyenlere de en yüksek primden borç çıkarılıyor. Yasaya göre, bu kişiler, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ay başından itibaren 6 ay içinde gelir testine başvuracak. Yani 31 Mart 2015'e kadar gelir testi yaptırmaları gerekecek. Gelir testine göre de ödemesi gereken tutar belirlenecek. Yasa ile sağlanan imkan doğrultusunda, aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olanların bütün borcu silinecek. Bu şekilde borcu silinenler sağlıktan da yararlanmaya başlayacak. Eğer gelir bu rakamın üzerindeyse, geliri oranında belirlenecek prim geçmişe yönelik olarak yeniden hesaplanacak. Böylece en yüksek limitten çıkarılan prim borcundan kurtulmak mümkün olacak. Hesaplanan daha düşük miktardaki borç da, taksitle ödenebilecek.

30 NİSAN ÖNEMLİ

Torba yasa, prim borçlarına yapılandırma imkanı getirdi. Sigorta primleri açısından hem işverenlerin hem de kendi primlerini ödeyen Bağ- Kur'luların prim borçları kapsamda. 30 Nisan 2014 öncesi oluşan; işsizlik sigortası primleri, sosyal güvenlik primleri, isteğe bağlı sigortalılık primleri, topluluk sigortası primleri, özel işlem vergisi, eksik hesaplanan asgari işçilik primleri, genel sağlık sigortası primlerinin faizleri silinecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.