Şahin Ali Şen

Şahin Ali Şen

Sınavlar, Riskler, Fırsatlar, Yenilikler

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, faaliyetlerini icra ederken dikkat etmesi gereken üç husus: Algı yönetimi, süreç yönetimi ve gerçeğin-geleceğin yönetimi. MEB,  riskleri önlerken de, fırsatları kazanıma çevirirken de, yenilikleri getirirken de bu üç yönetme tarzını en verimli bir şekilde yürütmek zorunda. 

Algı, süreç ve gerçeğin yönetimi bakımından MEB’in bazı icraatlarını irdeleyelim. Sınav tarihinin belirlenmesinde hem algı hem de süreç yönetiminde  ciddi sorunlar yaşandığını hep birlikte gördük, yaşadık. Ancak, gelinen noktada LGS ve YKS tarihleri belli oldu. Olağanüstü bir durum ortaya çıkmadığı taktirde sınavlar MEB ve ÖYSM’nin belirlediği tarihte gerçekleştirilecek. Elbette, Bakanlık ve ÖSYM spekülasyonları önleyici bilgilendirme faaliyetlerine devam etmeli.

Sınavlarda Sıfır Hata

Sınavlara bir aydan az bir süre kaldı. Sınav tarihiyle ilgili artık dışardan spekülasyon üretilmemeli. Bu noktada asıl sorumluluk öğrencilere, velilere, kamuoyuna ve  özellikle sosyal medya kullanıcılarına düşmekte. Belirlenen tarihin değiştirilmesi ve değiştirileceği yönündeki tüm spekülasyonlar, kampanyalar ve paylaşımlar durdurulmalı ve öğrencilerin kafaları karıştırılmamalı. Öğrenci ve veliler sınav tarihiyle ilgili resmi kurumlar dışındaki hiçbir açıklama ve yorumlara itibar etmemeli.

Doktorlar ameliyat yaparken sıfır hatayla çalışmak zorunda. Aksi taktirde hasta ölebilir ya da hastada kalıcı bir hasar oluşabilir. MEB ve ÖSYM’de  LGS ve YKS sınavlarını  öyle yönetmeli ki, çocukların gelecekleri heba olmasın, duygu dünyalarında hasarlar oluşmasın.  Öncelikle,  sınav sürecinin nasıl işleyeceğiyle ilgili öğrenci ve velilere tek tek, tane tane bilgilendirme yapılmalı ki, öğrenci ve velilerin kaygı ve endişe seviyesi en düşük seviyeye çekilebilsin. Yani sınav güvenliği emin ellerde  hissi öğrenci ve velilere geçirilmeli. 

Gördüğüm kadarıyla hem MEB ve ÖSYM ciddi bir çalışma yürütmekte.  Küçük detay vermem gerekirse, astım hastası öğrencilere sprey bulundurma izni verilmesi önemli. Yine koronavirüs hastası öğrencilerin başvurması halinde hastanede veya belirlenecek güvenli bir yerde sınavının yapılacak olması titiz çalışma. Bu noktada dikkat edilecek husus ise, sınava bir gün kala da koronavirüs teşhisi konabilir veya şüphesi ortaya çıkabilir. Bu tür acil durumlar içinde hazırlıklı olunmalı. Yine sıcakların olumsuz etkilerine karşı hazırlıklı olunmalı. Sınavlarda gürültü dikkati dağıtır ve  motivasyonu bozar. Sağlanabiliyorsa sınavların olduğu gün okulların yakınındaki halı saha maçları, düğün, nişan törenleri, konserler ertelenmeli. Okul bölgelerinde ciddi trafik problemi yaşanıyor.  İç İşleri Bakanlığı da bu süreci iyi yönetmeli. Kısacası, acil durum ve çözüm masası oluşturularak süreç gün be gün izlenmeli ve çıkabilecek olumsuz gelişmelere yönelik tedbirler alınmalı. Sınav sonunda, öğrenci ve veliler: “ Helal olsun Bakanlığa, helal olsun ÖSYM’ye bizi bizden daha fazla düşünüyorlar” demeli. İşte bu, mükemmel bir yönetim tarzıdır. 

Uzaktan Eğitim Geliştirilmeli

Fırsata dönüştürülecek ve yeniliklerle zenginleştirilecek bir başka süreç de uzaktan eğitimdir. Pandemi döneminde uzaktan eğitim yapıyoruz. Uzaktan eğitimin yetersizliği noktasında tartışmalar sürüyor. Öğrenciler, veliler, öğretmenler arasında yapılan anketlerde ortaya çıkan durum: Uzaktan eğitimin yetersiz kaldığıdır. Özellikle, fiziksel yakınlığın olmaması, toplu tartışmaların yapılmaması, öğrencilerin fikirlerini söyleyememesi. Yani öğrenci-öğretmen iletişiminin düşük seviyede kaldığı eleştirileri var. 

Şahsi görüşüm, pandemi dönemi devam etsin veya  etmesin uzaktan eğitim mutlaka yeni biçimleriyle devam ettirilmeli. En azından tamamlayıcı veya kültürel boyutuyla faydalı olacaktır. Öğrencilere haftanın belli saatlerinde kitap tanıtımları, yazarlar hakkında bilgiler, hayata dair pratikler anlatılabilir. Ders çalışma yöntemleri konusunda bilgiler verilebilir, birlikte yararlı oyunlar oynanabilir. Çevrimiçi sınav denemeleri devam ettirilmeli. Çocuklarımızın ve gençlerimizin, uzaktan eğitimle MEB’in rehberliğinde sosyalleşmeleri sağlanabilir. Bunların olabilmesi için MEB’in yenilikçi bir anlayışla bol içerik üretmesi ya da içerik üretme noktasında öğrencileri sürece dahil etmesi gerekmektedir. 

Fatih Projesi kapsamında öğrencilerin bir kısmına tablet bilgisayar verilmişti. Yapılan araştırmalar ve yorumlar bu tablet bilgisayarın  verimli kullanılmadığıydı. O gün belli ki yanlış zamandı. Ancak, uzaktan eğitim yapılan bu süreçte öğrencilere tablet bilgisayar dağıtmak veya bilgisayar desteği vermek doğru bir yaklaşım olacaktır.  Şu bir gerçek ki, önümüzdeki dönem tüm dünya yüz yüze eğitimle uzaktan eğitimin iç içe olduğu karma bir yönteme geçecek.  Biz de uzaktan eğitimden fiziksel yakınlık ve toplu tartışmanın getirdiği eksiklikleri telafi edecek düzenekler  oluşturarak yararlanmaya devam ettirmeliyiz.

1 Haziran Erken Ama..

Özel okul öncesi eğitim kurumları, kurucuları ve öğrenci velilerinin tercihleri halinde eğitime ve yaz okulu adı altında yapılan sosyal ve kültürel etkinliklere 1 Haziran’dan itibaren başlayacak.  Yine yabancı dil, bilgisayar, resim ve  müzik kursları ile sosyal etkinlik merkezleri, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları, motorlu taşıt sürücüleri kursları, iş makineleri sürücü eğitim kursları, hizmet içi eğitim merkezleri, gemi adamı, pilot yetiştirme kursları, mesleki eğitim merkezleri de açılacak.

 Şahsi kanaatim, söz konusu kurslar 15 Haziran’dan sonra  açılmalıydı. Madem böyle bir karar alındı, bu kurumların, binalarının dezenfekte edilmesi, görevli personel, öğrenci ve kursiyerin tıbbi maske takmaları ve hijyen kurallarına uymaları, öğrenci veya kursiyerler ile  arasında en az 1.5 metre olacak şekilde sınıfların düzenlenmesi konularına dikkat edilmeli.

Meslek Liselerinin Özgüveni, Kolejlerin Sorunları..

 Mesleki eğitim ve  özel kolejlerle ilgili iki yazı kaleme almıştım. Tekrar hatırlatma gereği duydum. Özel kolejler ile veliler arasındaki servis ücretleri, yemek parası, öğrenim giderleri problemleri MEB’in hakemliğinde çözülmeli. Pandemi döneminde özel okullara yönelik teşvik ve destek paketleri açıklanmalı. Aksi taktirde, yeni eğitim-öğretim dönemine problemlerle başlar bu okullarımız. 

Pandemi döneminde, mesleki ve teknik liseler sağlık ve hijyen malzemeleri ürettiler harika işler çıkardılar. Mesleki ve teknik liselerin  imajlarını olumlu yönde yükselttiler, kendilerinin de özgüvenleri yerine geldi.  Bu gençlerimizin özgüvenlerinin sönmemesi ve  söz konusu liselerimizi başarılı öğrencilerin tercih etmesi için yenilikçi adımlar atılması gerekir. Özellikle, mesleki ve teknik liselerimiz geleceğin mesleklerine göre yeniden güncellenmeli. En az dört yıl sonra  ortaya çıkacak yeni mesleklere nitelikli iş gücü yetiştirmek için bugünden ilgili bölümler açılıp öğrenci alımı yapılması akıllıca bir iş olur.

Unutmayalım ki, algı yönetiminde, süreç yönetiminde ve  yeniliklerin yönetiminde geç kalırsak  fırsatları kaçırır, risklerle boğuşmak zorunda kalır, gelişimi sağlayamayız. Saygılarımla…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum