Sistemle birlikte kafaların yenilenmesi

Belki birçoğumuz için sıradan bir haberdi Başkanlık sistemine geçiş. Türkiye bu şekilde sessiz sedasız sistem değişikliklerine pek alışık değil. Yıllarca en basit bir mevzuat değişikliğinde bile kıyametler kopar, üst rütbeli birileri imzasız açıklamalar yapar, patronlar kulübü TÜSİAD bildiriler yayımlar, basın üzerinden ayarlar çekilir, Milli Güvenlik Kurulunda saatlerce başbakanlar terletilir ve zehir zemberek açıklamamlar yapılırdı.

24 Haziran seçimleri Türkiye için sıradan bir seçim değilmiş, onu anladı kamuoyu. En önemlisi koalisyonlar dönemi sona ermiş onu gördü siyaset arenası. Milletvekilleri arasında bakanlık beklentisi ve bakan toto oynama işi bitmiş bunu farkına vardı yerel genel siyaset. Bakan atamalarında il dengesi, seçim bölgesi dengesi vekil dengesi, vazgeçilemeyen siyasetçiler dengesi bitivermiş sessiz sedasız.

Topyekûn bir sistem değişikliğiyle karşı karşıyadır Türkiye. Fakat henüz olayın ciddiyetinde değil kahir ekseriyet. Yılların alışkanlıkları ne olacak şimdi, yerel dengeler ve güç odakları bu durumu hemen kabullenecek mi? Kurumların planlanmasında resmi bir görevi olmadığı halde  sorumluların üzerinde demoklesin kılıcı gibi sallanan ağır ağabeyler alışabilecek mi bu duruma?,

Başka bir açıdan bakıldığı zaman Ankara’nın bakanlık koridorlarıyla yaşıt bürokratlar, başbakan değişse de değişmeyen genel müdürler, bakanları ciddiye almayan daire başkanları, başkanla gelip başkanla gitmeyi sahiden kabullenecekler mi? Üst kurul başkanları ve üyeleri oturdukları yerden plan tadilatları yapmaktan, sahaya inmeyi gönüllü isterler mi?

Soruların ardı arkası kesilmez. Hakikaten tüm bu yerleşik düzen elemanları Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın hayalindeki kamu yönetim sistemine alışma noktasında ufaktan hazırlıklara başlasalar iyi olur. Bu anlamda değişimin ve dönüşümün ilk örneklerinden biri olan  Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk bu değişim için umut vermektedir. Hemen her bakanın koltuğa gelir gelmez yeni bir sistem getirme çabası yerine sayın bakan Ziya Selçuk işin öznesi ile başladı işe.

“Öğretmenin kalbine dokunmadan eğitimde başarıyı yakalamak kolay değil.” Açıklamasında bile Başkanlık sisteminin etkileri bulunmaktadır. Ola 147 şikayet hattının kaldırılması söylentileri, eğitime süreç ve sonuç odaklı bakış, evrensel eğitim yöntemleri ve yeni eğitim süreçlerinin takip edilecek olması eğitim camiasını sevindirmiştir. Eğitim camiası ve tüm kamuoyunun beklentileri örtüşmektedir.

Öncelikle bakanlık teşkilatı yeniden teşkil etmelidir. Varsa bir başarısızlık ve bu başarısızlığın müsebbibi olan bürokratlar yeni bakanın etrafında pervane olmamalı en azından bu duruma fırsat verilmemelidir. Artık gerçekten entelektüel bakışa sahip, donanımlı ve değerlerine bağlı, masa başı bürokratlığı yapmayan, tek amacı vatana millete hizmet olan eğitimcilere ihtiyaç vardır. Eğitimde yeni yaklaşımlar derken Finlandiya modeli modasından bahsetmiyorum. Türkiye gerçekleriyle örtüşen, coğrafi farklılıkları göz ardı etmeyen, ekonomik çeşitliliği dikkate alan ve insan odaklı bir eğitim sistemine geçilebilirse Başkanlık yönetim sisteminin en büyük kazanımı elde edilmiş olacaktır.

 Yeni yüzler azizim, yeni heyecanlar, yen, kaygılar, yeni bakışlar, yeni projeler…

Tüm bu yenilikleri de yine biz yaparız diyen eskilerin sarmalına takılmadan yol almalıdır devlet teşkilatı. Eleştirel bakışa sahip olan fakat ihanet etmeyen, devlet imkânlarını devlet ve millet için kullanan fakat gücüne güç parasına para katmayan yeni yüzler beklenmektedir. Seçim bürolarına land Rover ciplerle gelen ellerinde purolarla belediye makamlarını işgal eden yeni yetme zengin çocuklarının vesayetinden kurtulmalıdır devlet ve siyaset arenası. Tek derdimiz ülkemiz ve milletimiz. Türkiye’nin ve lideri Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın üstlendiği rolü kavrayamayan dar bakışlı geniş insanlar artık lütfen bu milleti rahat bırakın.

Kültür Bakılığında, Sağlık Bakanlığında ve diğer bakanlıklarda da aynı bakış beklenmektedir.  Artık insanı merkeze alan farklı bir Türkiye yoluna devam edecek. Bu hıza ayak uyduramayanlar gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.