1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Son yılların en kritik MGK'sı sona erdi! FLAŞ!
Son yılların en kritik MGK'sı sona erdi! FLAŞ!

Son yılların en kritik MGK'sı sona erdi! FLAŞ!

Suriye'de TSK müdahalesi ve savaş senaryolarının masaya yatırıldığı kritik MGK toplantısı sona erdi.

A+A-

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. En önemli gündem maddesini, Suriye sınırındaki gelişmelerin oluşturduğu kritik toplantı sona erdi.

Kurulun Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki haziran ayı olağan toplantısında, iç ve dış gelişmeler ele alındı. 4 Saat süren toplantı sonrası kuruldan yazılı açıklama yapıldı. Toplantı sonrası yayımlanan bildiriye Suriye'deki gelişmeler damga vururken "Suriye'deki hadiseler etraflıca değerlendirildi. Sınırdaki güvenlik önlemleri üzerinde duruldu" ifadeleri dikkat çekti.. Muhtemel tedbirlerin ele alındığı belirtilen açıklamada, 'demografik yapıyı değiştirme eylemlerinin' de endişe verici olduğu belirtildi.

MGK bildirisinde "Güney komşularımızdan Suriye'de cereyan eden hadiseler etraflıca değerlendirilmiş, muhtemel tehditler ele alınmış, sınırlarımızda alınan ilave güvenlik tedbirleri üzerinde durulmuştur. Bölgede yaşayan sivil halkı hedef alan terör saldırıları ile bölgenin demografik yapısının değiştirilmesine yönelik eylemlerden duyulan endişe dile getirilmiştir." ifadeleri ile hem PYD hem IŞİD hedef alındı.

Yazılı açıklamada şöyle denildi:

Milletimizin kardeşlik duygularını ve bir arada yaşama iradesini zayıflatarak ülke genelinde vatandaşlarımızın güvenliğini ve hayat hakkını ortadan kaldırmayı hedef alan terör örgütlerine yönelik mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğinin altı çizilmiştir.

Milli güvenliğimizi tehdit eden, başta Paralel Devlet Yapılanması olmak üzere, tüm yasadışı oluşumlara karşı yürütülen mücadeleye kararlılıkla devam edileceği bir kez daha dile getirilmiştir.

PYD'YE "ETNİK TEMİZLİK" IŞİD'E "SİVİLLERE TERÖR" GÖNDERMESİ

Güney komşularımızdan Suriye'de cereyan eden hadiseler etraflıca değerlendirilmiş, muhtemel tehditler ele alınmış, sınırlarımızda alınan ilave güvenlik tedbirleri üzerinde durulmuştur. Bölgede yaşayan sivil halkı hedef alan terör saldırıları ile bölgenin demografik yapısının değiştirilmesine yönelik eylemlerden duyulan endişe dile getirilmiştir

MÜLTECİLER VE IRAK TÜRKMENLERİ

Uluslararası kamuoyunun bölgede yaşanan insan hakları ihlallerine karşı sürdürdüğü duyarsız tutumuna dikkat çekilerek, ülkemize sığınan insanların mağduriyetinin giderilmesi için bugüne kadar yapılan insani çalışmaların kararlılıkla devam ettirileceği ifade edilmiştir. Irak'ın terör örgütleri ile mücadelesi kapsamında yaşanan son gelişmeler gözden geçirilmiş, ülkemizin ve bölge ülkelerinin Irak ile olan ilişkileri ele alınmış, Irak sınırları içerisinde yaşayan soydaş ve akraba toplulukların durumları hassasiyetle değerlendirilmiştir.

KIRMIZI KİTAP VE CEMAAT VURGUSU

Ülkemizde ve yurtdışında meydana gelen hadiselerin tüm yönleriyle değerlendirilmesi suretiyle güncellenen Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi'nin (MGSB) Bakanlar Kurulu'nda kabul edilmesinin toplumun huzur ve barışına önemli katkılar sağlayacağı ifade edilmiştir. Milli güvenliğimizi tehdit eden, başta Paralel Devlet Yapılanması olmak üzere, tüm yasadışı oluşumlara karşı yürütülen mücadeleye kararlılıkla devam edileceği bir kez daha dile getirilmiştir.

internethaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.