Şahin Ali Şen

Şahin Ali Şen

Sorumluluk Listesinin İlk Sırası Üniversite Sınavı

Hepimizin yüksek idealleri, bu ideallere bağlı olarak büyük sorumluluklarımız var. İnsan kimliğimizle vatandaş bilincimizle sorumluluklarımız var. Çalışan olarak çalıştıran olarak sorumluluğumuz var. Öğreten olarak öğrenen olarak sorumluluğumuz var. İşte, evde, okulda, sosyal çevrede sorumluluklarımız var. İnsanlığa, milletimize, ailemize, kendimize karşı sorumluluklarımız var.

Her birimiz büyük bir sorumluluk ağının içinde bulunuyoruz. Bu ağın merkezinde yer alan kişilerin sorumluluk listesindeki öncelikleri değişkendir. Bu değişkenlik kişinin yaş grubuna, medeni durumuna, iş hayatına, eğitim durumuna göre farklılık gösterir. Bekar birinin önceliği evlenmek, evli ve çocuklu bir ailenin önceliği çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak, işsizin önceliği ise iyi bir iş bulmaktır.

Bu tespitler ışığında, 17-19 yaş bandında yer alan öğrencilerin, sorumluluk listelerinin başında yer alan üniversite sınavına hazırlanmaları gerektiğini net olarak söyleyebiliriz. Bu aynı zamanda öğrencinin kendisine, ailesine, ülkesine karşı sorumluluğunun bir parçasıdır.

 Öğrencilerin, bu önceliğe çevrenin zorlamasıyla değil kendi iç muhasebe ve muhakemeleriyle ulaşmaları daha sağlıklıdır. Bu sorumluluk öğrenciye yüksek bir ideal yükleyecektir. Bu idealler, genel olarak iyi bir maaşa kavuşma, kaliteli bir üniversitede okuma, kariyer yapma, yüksek bir sosyal statü elde etme, toplumun içinde saygın bir yer edinme ve yeniliklerin altına imza atmaktır. Bu idealler kişinin gelecek yol haritasını çizecektir.

Bu yaş gurubundaki gençlerimizin, bu sorumluluk ve idealler doğrultusunda hedefler belirlemesi, tercihler yapması gerekecektir. Bu süreç, öğrenci için karar anıdır. Bu süreçte, öğrencinin büyük düşünmesi ve yüksek hedefler koyması kadar doğru düşünmesi, doğru hedefler belirlemesi, doğru tercihlerde bulunması da çok önemlidir.

 İdealist bir öğrenci, dağın zirvesini hatta dağın arkasını görmeye odaklanmış bir öğrencidir. İdeallerimizi masanın üzerine koyduk. Bu ideallerimiz doğrultusunda hedeflerimizi belirledik. Şimdi sırada ne var? Planlama var. Geleceğe hazırlanan bir öğrencinin plansız hayat sürdürme hakkı yok. Kendi eksikliklerini, hedeflerini dikkate alarak plan yapmalıdır. Bu plan uygulanabilir ve sürdürülebilir olmalıdır. Öğrencinin dikkat etmesi gereken diğer bir nokta zaman yönetimini iyi yapmasıdır. Çünkü, üniversiteye hazırlanma sürecinde en önemli sermaye zamandır. Öğrencinin, bu değerli sermayeyi israftan kaçınarak maksimum fayda ile değerlendirmesi başarı için olmazsa olmazdır.

Zamanı kullanmanın en iyi yöntemi tek bir noktaya odaklanmadır. Mış gibi davranmamaktır. Ders çalışıyormuş gibi yapmak, soru çözüyormuş gibi görünmek, anlıyormuş gibi yapmak kendi kendimizi kandırmaktır. Dikkat dağınıklığı bu süreçteki istenilmeyen en verimsiz durumdur. Öğrenci, bu verimsiz durumu devre dışı bırakmak için, üniversiteyi kazanmak ve geleceğe yeni bir adım atmak dışındaki tüm alternatifleri bekleme odasına almalıdır. Sorumluluk listesinin başında üniversiteye hazırlanmak olduğunu unutmamalıdır. Odaklanma için maddi koşullarda oluşturulmalıdır. Öğrenci kendisine verimli bir çalışma ortamı hazırlamalıdır. Bu kimine göre düzenli ve sessiz bir ortam, kimine göre ise düzensiz ve müzikli bir ortamdır. Öğrenci, kendini kandırmamak kaydıyla verimli çalışma ortamını kendisi belirlemelidir.

Öğrenci bu süreçte bir bilenle sürekli iletişim içinde olmalıdır. Meraksız ve bilmediğini sormayan öğrencinin üniversite yolculuğu zor geçebilir ve riske girebilir. Bu nedenle öğrenci bilmediğini büyüğüne, öğretmenine, arkadaşına mutlaka sormalıdır.

Üniversite hazırlık sürecinin doğru bir çizgide ilerlemesi ve olumlu gelişme göstermesi, öğrencinin pasif iradeyle değil aktif iradeyle hareket etmesine bağlıdır. Pasif dinleme yerine aktif dinleme yönteminin doğru bir şekilde işletilmesiyle başarıyı yakalamak mümkündür.

Bu süreçte, ödül ve ceza yöntemine olabildiğince az başvurulmalıdır. Ancak öğrenci kendisine, başarı grafiğinin yükselmesine paralel küçük jestler yapmalı, ailede bu küçük adımlara ilgileriyle katkı sağlamalıdır.

Öğrenci, üniversite ve gelecek yolculuğundaki ilerlemeyi kalıcı hale getirmeli, geri gidişlere izin vermemelidir.  Bilgi edinme ve soru çözme kapasitesini kademe kademe yükseltmelidir.

Bu süreçte, ailenin rolü ne olmalıdır? Aile, sürece fazla müdahil olmamalı, iyi bir gözlemci olmalıdır. Özellikle nasihatçı bir rol üstlenmemelidir. Yapıcı ve cesaretlendirici bir misyon üstlenmeli, öğrencinin talebi doğrultusunda rehberlik ve danışmanlık yapmalıdır.

Değerli öğrencilere önerim üniversiteye hazırlanma süreci geleceğinizi belirleme anıdır. Bu karar anında en büyük rehberiniz, sorumluluk katsayınızdır. Attığınız her adımı büyük bir sorumluluk içinde atmalısınız. Bu, hayat yolculuğunda büyük bir seçimdir. Üniversite sınavlarına hazırlanan tüm öğrencilere gelecek yolculuklarının kritik anında başarılar diliyorum. Bu konunun teknik boyutlarını ve detaylarını başka bir yazıda değerlendireceğim….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.