1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sosyal Bilgiler ve Coğrafya öğretmenlerine de yer değişikliği hakkı tanınmalı
Sosyal Bilgiler ve Coğrafya öğretmenlerine de yer değişikliği hakkı tanınmalı

Sosyal Bilgiler ve Coğrafya öğretmenlerine de yer değişikliği hakkı tanınmalı

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda

A+A-

Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, 2015 yılı Ağustos döneminde ataması gerçekleştirilen Sosyal Bilgiler ve Coğrafya öğretmenlerine de il içi ve iller arasında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişikliğine başvurma hakkı tanınmasını talep ettik.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda, öğretmenlerin il içi ve iller arasında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişiklikleri işlemlerine ilişkin duyuru yayımlanmıştır.

Duyuruda hizmet süresinin hesabında 30 Eylül 2016 tarihi esas alınacağı ifade edilmiştir. Ancak bu durum Sosyal Bilgiler ve Coğrafya öğretmenleri açısından mağduriyet ortaya çıkaracaktır. Zira 2015 yılı Ağustos atamalarında Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) alan sınavıyla ilgili açılan davadan dolayı Sosyal Bilgiler ve Coğrafya branşlarının atamaları gecikmiş; bundan dolayı bu branştaki öğretmenlerimiz göreve iki ayı aşkın bir süre gecikmeli olarak (19 Ekim 2015 tarihinde) başlamak zorunda kalmışlardı.

Adı geçen iki branşta görev yapan öğretmenlerimizin, kendi hatalarından veya kendi işlemlerinden kaynaklanmayan, kendi iradelerinden bağımsız gerçekleşen bu durum karşısında, kendileriyle aynı dönemde atanmış bulunan öğretmenlerimize tanınan haktan faydalanamamaları hakkaniyet ve adalet ilkelerine uygun değildir.

2015 yılı Ağustos döneminde ataması gerçekleştirilmiş bulunan Sosyal Bilgiler ve Coğrafya öğretmenlerine de il içi ve iller arasında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişikliğine başvurma hakkı tanınması; söz konusu iki branş için hizmet süresinin hesabında 30 Ekim 2016 tarihinin esas alınması noktasında düzenleme yapılması talebimizi Bakanlığa ilettik. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.