Zeyno Akgümüş

Zeyno Akgümüş

Sosyal Medya İle "Anlık" Yaşamaya Başladık!

Instagram ya da facebook'taki bir görüntüyü anlık tüketen insan, hemen bir başka anlık tüketeceği kaynağa yöneliyor. İnsan, farkında olsa da olmasa da "anlık yaşamaya" başladı.

İnternet ve cep telefonlarının hayatımıza girmesi ile bilginin çok hızlı aktığı bir çağda yaşıyoruz.

Telefonlarımıza her gün dünya ve ülke gündemini ilgilendiren haberlerden, arkadaşlarımızın yaptığı paylaşımlara kadar sayısız bilgi ve paylaşım düşüyor. 

Twitter, tik tok ve instagram'ın kısa metin ve kısa videoları ile birlikte kişilerin kısa sürede daha çok bilgi alma alışkanlıkları da arttı. İnsanların uzun video ve uzun yazılara tahammül düzeyindeki düşüş araştırmalara da yansıyor. İnsanlar parmaklarıyla; ellerindeki telefon ekranlarını sürekli aşağı-yukarı, sağa-sola kaydırmakta...

Hız; bu çağı tanımlayan bir kavram olarak her zaman gündemimizde oldu, olmaya da devam ediyor.

Günümüzde öylesine çok bilgi edinme, bilgi paylaşma, kendi filmini yapmaktan tutun da kendi ürününü satma ya kadar öylesine çok alternatif uğraşı var ki, bugünün insanı için yarım saat bir yere sabitlenip kalmak bile uzun gelmeye başladı. 

İnsan artık "anlık" yaşamaya başladı. 

Aynı anda o kadar çok şey yapıyoruz ki, insani ilişkilerimiz gün içinde "hallediliveren" işlerden sadece biri haline geliyor.

"Her şey çok hızlı gerçekleştiğinde kimse hiçbir şeyden emin olamaz, kendisinden bile" diye yazmıştı Kundera.

Gerçekten de hız bizi uyuşturuyor. Artık her yerde ve hiçbir yerdeyiz.

Hızlandıkça zaman kazanmıyor, sadece parçalanıyoruz.

Kendimizi bulmak için hayatın kendi ritmine geri dönmeye ihtiyacımız var. İşte bu yüzden, kendi kendimize "Yavaşla!" diyoruz.

Çünkü yavaş güzeldir...

Önceki ve Sonraki Yazılar