1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Soylu: Emekliye promosyon çalışmaları tamamlandı
Soylu: Emekliye promosyon çalışmaları tamamlandı

Soylu: Emekliye promosyon çalışmaları tamamlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, emekliler için yapılan promosyon çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 10. Yıl temalı Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri kapsamında “Belgeli Hatıralar” isimli serginin açılışına katıldı. Açılış konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Soylu, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 
 
“EMEKLİ PROMOSYONLARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALARI TAMAMLADIK” 
 
Emekliler promosyonuyla ilgili çalışmalarını tamamladıklarını belirten Soylu, “Kendi Bakanlığımız ve Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesindeki arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Çok kapsamlı bir çalışma yaptılar. Gerek kamu bankaları gerekse özel bankalarla birlikte çok iyi bir çalışma yürüttüler. Bazı dayanağı olmayan haberlerle de karşılaşmıyor değiliz. Bu konuda bizim herhangi bir sonucu ulaşmadan bir rakam vermemiz hem emeklilerimize hem de bu konuyla ilgili haber bekleyenlere karşı bir haksızlık olur. Çünkü bugünlerde, özellikle bazı gazetelerde, basın ve yayın organlarında ortaya çıkan rakamlar afaki rakamlar. Bunları hiçbir ölçüsü ve değeri söz konusu değildir. Çünkü bu bir promosyondur. Bu konuda bizim bankalarda bulunan meblağlarımız belli, emeklinin aldıkları maaşlar belli, bunun ölçeğinin ne olacağı belli, bankaların bu konuda ne kadar tasarrufta bulunabileceği üç aşağı beş yukarı belli. Bu konuda makul bir ölçeği inşallah emeklerimizle buluşturmak için biz çalışmalarımızı tamamladık. Yeni hükümet bu konudaki adımı atacaktır. Şu anda bütün çalışmalarımız hazır. Biz yaptığımız çalışmaları, kurum yaptığı çalışmaları yeni hükümete, yeni 65. Hükümetin bakanına iletir ve bu konu üzerinden de gerekli değerlendirmeler yapılır. Buradaki ölçek budur” değerlendirmelerinde bulundu. 
 
Asgari ücret konusuna da değinen Soylu, “Asgari ücret konusunda kıymetli Maliye Bakanımızla, tekrar ifade etmek istiyorum Sayın Başbakanımızın da bilgisiyle gerçekleştirdiğimiz bir görüşme söz konusuydu. Asgari ücret görüşmeleri sırasında, özellikle çalışan kesimin, işçi kesimin şöyle bir talebi oldu; ‘Biz gelir vergisi dilimi münasebetiyle bunun altına düşebilme endişesi taşıyoruz.’ Eylül ayından itibaren böyle bir endişe söz konusu. O gün hem Maliye Bakanımızla yapmış olduğumuz değerlendirmeler hem çalışan kesimimizle yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonucu; bunu Ağustos ayında oturacağız, konulacağız ve çalışanımızın bundan etkilenmemesi için, özellikle asgari ücretlilerin bundan etkilenmemesi için gerekli hazırlıkları ve çalışmaları Ağustos ayı içerisinde gerçekleştireceğiz dedik, sözümüzdeyiz. Ağustos ayı başından itibaren buna ait bir çözüm gerçekleştireceğiz. Çünkü burada şöyle bir farklılık var, çalışan kesiminde bu konuda ortaya koyduğu talep yanlış bir talep değil. Çünkü geçen yıllarda bu fark çok yüksek bir fark değildi. Takdir edersiniz ki asgari ücretin bin liradan bin 300 liraya çıkması, vergi diliminin de bu açıdan önemli bir barem oluşturması bir fark ortaya çıkartıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da kendisine arz ettiğimizde, asgari ücretin altında bir ücretin oluşmasının doğru olmayacağı yönünde bize bir telkini ve talimatı oldu” ifadelerini kullandı. 

EN KAPSAMLI KIDEM TAZMİNATI ÇALIŞMASI
 
Kamuoyuna sunulmayan, çalışma hayatı içinde bugüne kadar gerçekleştirilen en kapsamlı kıdem tazminatı çalışmasını tamamladıklarının müjdesini veren Soylu, “Gerek çalışanlarımızın gerek işverenlerimizin çok net bir şekilde, kendi var olan durumlarını da çok iyi görebileceği bir çalışmayı tamamlamış durumdayız. Bu konuda dünyada birçok ülke örneklerini inceledik, bizatihi arkadaşlarımızın gittiği ülkeler oldu, bu konuda dünyanın en iyi kuruluşlarıyla beraber çalıştık. Kendi arkadaşlarımız tecrübelerini ortaya koydular. Şimdi iyi bir ürün hazırladığımızı düşünüyoruz, iddialı bir ürün hazırladığımızı düşünüyoruz. Özellikle kıdem tazminatıyla ilgili ve Türkiye’de yüzde 86 çalışanın kıdem tazminatını alamadığını düşündüğümüzde aslında sessiz milyonların sahip çıkıldığı bir kıdem tazminatı çalışmasını biz kendi açımızdan teknik açıdan tamamlamış durumdayız. Bundan sonra biz sosyal güvenlik projelerimizi açacağız. Biz sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı değiliz, aynı zamanda bir sosyal diyalog bakanlığıyız da. Bu pencereyi açacağız. Hem sendikalarımızla hem işveren temsilcilerimizle hem sanayi, ticaret odalarımızla hem çalışanlarımızla hem sendikasızlarla yani Türkiye’de çalışan kesim nerede varsa hepsiyle diyalog ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı. 
 
Taşeron işçiler konusunda çok küçük bir teknik detayın olduğunu söyleyen Soylu, “Bu detay konusunda İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı arasında bir görüşme, yani yüzde 99.9’u tamamlanmış durumda. Zannediyorum önümüzdeki dönemin kamuda istihdamı bekleyen alt işverenlerimiz ile paylaşacağımız ilk ve önemli bir adım olacağı düşüncesindeyim” diye konuştu. 

KAYNAKİHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.