Sözleşmeli Memurların Hakkını Ararken (?) Onlara Zarar Vermek

Sözleşmeli Memurların Hakkını Ararken (?) Onlara Zarar Vermek

Mayıs ayı sendikalar için çok önemli bir zaman dilimidir. Sendikaların üye sayıları Mayıs ayı maaş kesintilerine göre hesaplanır. Bu süreç yaklaştıkça sendikalar arasındaki rekabet de hızlanır.

Mayıs ayı sendikalar için çok önemli bir zaman dilimidir. Sendikaların üye sayıları Mayıs ayı maaş kesintilerine göre hesaplanır. Bu süreç yaklaştıkça sendikalar arasındaki rekabet de hızlanır.

Bu yılki sayımlar öncesinde de yine böyle durumlara tanık olmaktayız. Şu anda bu rekabet görüldüğü üzere sözleşmeli memurlar üzerinden yürümekte…

Sözleşmeli memurların birlik olması, hep birlikte sadece kendilerinin değil diğer kamu görevlilerinde desteğini alarak birlikte bir hak arama mücadelesine girmeleri gerektiği bu günlerde bir takım çevreler Ülkemizin en büyük konfederasyonunun çabalarını görmezden gelmekte hakta gördükleri çabaları dahi inkâr etmektedirler.

Kamu personel sistemimizin yakın geçmişine bakıldığında, iki kez “sözleşmeli personelin kadroya geçişi” konusunda kapsamlı yasal düzenleme yapıldı. Bunlardan ilki, 4 Haziran 2011 tarihli Resmî Gazete’ de yayımlanan ve yaklaşık 100 bin sözleşmeli personelin kadroya geçişini öngören 632 sayılı KHK olup o dönemdeki sözleşmeli personelin büyük bölümü bu düzenleme ile kadrolu statüye geçmişti. Bu düzenlemeden iki yıl sonra 2 Ağustos 2013 tarihli Resmî Gazete’ de yayımlanan 6495 sayılı Kanunun 9 uncu maddesiyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na eklenen Geçici 41 inci maddesiyle de sözleşmeli personel statüsündeki yaklaşık 45 bine yakın kamu görevlisinin kadrolu statüye geçişi sağlanmıştı.

Bu düzenlemelerde büyük oranda Memur-Sen konfederasyonunun özveri ve emeği vardır.

Konfederasyon yakın bir zamanda sözleşmelilerin sorunlarını gündeme taşıyan “Sözleşmeliliğe Son Şurası” yaptı. Akabinde sözleşmelilerin sorunlarını tüm platformlarda yüksek sesle dile getirdi.

Hal böyle iken bu günlerde bir kısım sözleşmelilerin hakkını aradığı iddiasındaki dernek ve oluşumlar adeta bu mücadeleyi yok sayarak prim elde etme gayretindeler. Mayıs ayı öncesi bu tür girişimler sözleşmeli personele zarar verir. Sözleşmeli personelin haklı mücadelesinde ellerini zayıflatır ve birlikteliğin parçalanmasına neden olur. Bulanık suda balık avlamak isteyen bu grupların Memur Sen’e karşı harcadıkları enerjiyi sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi için harcamaları gerekir.

16 Nisan 2011 tarihinde Memur-Sen`in 4. Olağan Genel Kuruluna Başbakan olarak katılan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, sözleşmeli kamu çalışanlarını kadrolu hale getirmek için çalışma başlattıkları müjdesini vermişti. Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi için yine 2011 ve 2013 düzenlemelerinde olduğu gibi Memur Sen’in öncülüğüne ve gayretine ihtiyaç vardır.

Bir takım sözde sözleşmelilerin hakkını aradığı iddiasında olanların ve bunların arkasındakilerin aymaz ve şımarık tavırları şu anda kamuda sözleşmeli olarak çalışan personelin önceki dönemlerdeki gibi kadroya geçirilmesi sürecini sabote etmekte olup sözleşmeli personelin bu şoven tutumlara ve şımarıklığa değil bu konuda daha hassas ve sorumlu tutumlara ihtiyacı vardır.

Başta da belirttiğimiz gibi, anlaşılan Mayıs ayına kadar bu şekilde sorumsuz ve “kurt ile avlanıp çoban ile gözyaşı dökme” durumlarına şahit olacağız.

Sözleşmeli personel çözümü de çözümün adresini de bildiklerini ifade edip, birliği bozmaya yönelik bu oyunlara gelmeyeceklerini belirttiler. Vesselam…

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.