Şube Müdürü polisin sahte bulgar kimliği çıktı

Şube Müdürü polisin sahte bulgar kimliği çıktı

Böcek İddianamesi'nde Başbakan'ın makam odasını dinleme şüphelisi Şube Müdürü A.T'nin üzerinde sahte Bulgar kimliği ve visa kartları çıktığı yer aldı.

Lütfi Kaplan


Böcek şüphelisinde sahte Bulgar kimliği

Fethullah Gülen'in yardımcısı S.D ile arasındaki telefon trafiği Böcek İddianamesi'ne yansıyan eski Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığında görevli Şube Müdürü A.T'nin üzerinde "Orhan Murad Ferad" adına düzenlenmiş sahte Bulgaristan kimliği ve visa kartları çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı sırasında makam odası ve ofisine böcek yerleştirilmesine ilişkin iddianamede ilginç detaylar yer aldı.

Örgütlü yapılanma içerisinde

İddianameye göre; Emniyetle ilişiği kesilen şüpheli T., kurumun kimliğini kullanmaya devam etti. T. ayrıca Bulgar vatandaşı F'nin kimliğine kendi fotoğrafını yapıştırarak kullandı. İddianamede, "Şüpheli T'nin Ferad'a ait olduğu belirlenen kimlik bilgilerini kullanarak bu şahsın kimliği ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nden ihraç edilmesine rağmen personel kimlik kartını halen taşıması, örgütlü bir yapılanma içerisinde elde edilen bilgi/belgelerin taşınmasında rahat hareket etme kabiliyeti kazandırdı" dendi.

Sahte kimliği Interpol tespit etti

A.T'nin üzerinde çıkan sahte kimlik İnterpol-Europol Daire Başkanlığı aracılığıyla Bulgar interpolüne soruldu. Buradan alınan cevabi yazıda Bulgaristan kimlik kartının 26 Temmuz 1969 doğumlu Orhan Murad Ferad'a ait olduğu ve 15 Kasım 2012'de Silistre İçişleri Bakanlığından alındığı belirtildi. Kayıp kaydı olmayan kimlikteki fotoğrafla yasal sahibinin fotoğrafları karşılaştırılınca sahte olduğu ortaya çıktı.

Görüntüleri kopyaladı sonra harddiski sildirdi

BÖCEK İddianamesinde şüpheli S.D'nin, Başbakanlık Merkez Bina'daki kamera kayıtlarını Eylül 2012'de sildirdiği de yer aldı. Tanık beyanlarında bu durum şöyle anlatıldı: "2012 yılı Eylül ayı içerisinde kamera izleme görevinde nöbetçiydik. Akşam saatlerinde Koruma Daire Başkanlığı Güvenlik Sistemleri ve Teknik Büro Amiri S.D yanımıza geldi."

İfade şöyle devam ediyor: "Hal hatır sorduktan sonra yanında getirdiği harici diski bize vererek 'bu büronun harddiski, görüntüler kaybolmasın buna yedekleyin' dedi. S.D masaya oturarak cihazı bilgisayara bağladı. Kopyalama gece 03:00'e kadar sürdü. Kayıt işlemi bittikten sonra harici harddiski alarak Serhat Demir'in masasına bıraktık. Kamera kayıtları daha sonra sistemden silindi."

Dikkat dağıtma figürleri

Öte yandan Erdoğan'ın yakın korumalığını yapan bir tanık, 24 Kasım 2011'de makam odasında yapılan böcek tarama faaliyetine refakat ettiğini söyledi. Tanık, "Teknik ekip makam odasında arama tarama faaliyeti yaparken S.D ve S.Z ile sohbet ettik. Hatırlayamadığım bir sebeple kabul salonuna geçtik. Üçümüz kabul salonunda bulunurken Serhat Demir, uzak dövüş sporlarında hoca olduğu için bazı hareketler göstermeye başladı. Bu durum yaklaşık 10 dakika kadar sürdü" dedi. Bu aramada makamda böcek bulanamamıştı.

Star Gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.