Suriyeli Çocuklardan Bozkurt'a: Şükran!

Suriyeli Çocuklardan Bozkurt'a: Şükran!

Eğitimcilik, hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm çocukların vazgeçilmez hakları olduğunu kabul etmektir.

Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol BOZKURT’a “Teşekkür”

 

Eğitimcilik, hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm çocukların vazgeçilmez hakları olduğunu kabul etmektir. Suriye’deki savaş ortamından kaçarak, ülkemize sığınan Suriyeli ailelerin çocukları daha henüz savaşın anlamını bilebilecek yaşa gelmeden, savaşın acı sonuçlarıyla karşılaşmışlardır. Ülkelerinden, topraklarından, yaşam alanlarından göç etmek zorunda bırakılmışlardır. Büyük ülke refleksiyle komşuda zorda kalmış bir halka kucak açan bir devlet, şimdi de onların sosyal olarak yeni ortamlarına uyum sağlamalarına ve yarıda kalan eğitimlerine devam etmeleri için seferber olmuştur. Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Sn Erol BOZKURT’a bu çocukların eğitim haklarına göstermiş olduğu duyarlılık ve bu doğrultuda yapmış olduğu çalışmalarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

 

Eğitim, her çocuğun hakkıdır ve Devlet öncelikle çocuğun üstün yararını gözetmekle mükelleftir. Devlet her vatandaşın eğitim hakkından faydalanabilmesi için gerekli önlemleri alır. Hele bu, kendi vatandaşlarının yanı sıra, savaş mağduru olmuş komşu bir ülkenin sığınmacı halkı için yapılıyorsa, bunun ulvi bir düşüncenin ürünü olduğunu açıkça söyleyebiliriz. Ankara’da hayata geçirilen Suriyeli çocukların eğitimi için açılmış merkezler bunun bir örneğidir. Fatih Sultan Mehmet İlkokulunda Suriyeli öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için geçici bir eğitim merkezi açılmıştır. Bu merkezde 1026 Suriyeli öğrenci eğitim görmektedir. Bir başka eğitim merkezide Şili İlkokuludur. Burada da kayıtlar devam etmektedir.

 

Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Suriyeli öğrencilerin eğitimlerine kendi müfredatlarına uygun olarak devam edecekleri belirtilmiştir. Bunun yanında öğrencilere Türkçeyi öğrenmeleri için 5 saatlik Türkçe dersinin konulacağını ve bununla ilgili çalışmaların başlatıldığını da kaydetmiştir. Bunun için okullara gönderilen bir yazı ile norm fazlası konumdaki sınıf öğretmenlerinin sayılarının bilgisi istenmiş, buradan elde edilecek verilerle de öğretmen görevlendirmesi yapılmak suretiyle bu merkezlerdeki öğretmen ihtiyacının karşılanması planlanmaktadır.

 

Suriyeli öğrencilerin eğitimleriyle ilgili gerekli her çalışmayı yapacaklarını ve desteklerini esirgemeyeceklerini dile getiren yetkililer, bu coğrafyada komşu olan iki kadim halkın dostluklarına da bu sayede büyük katkıda bulunmuşlardır. Ankara’nın duyarlı ve hayırsever vatandaşlarında bu çalışmaya katkı sağlayacaklarını, yardım ve desteklerini esirgemeyeceklerini düşünüyorum.

 

Hüseyin Kemal

www.memurpostasi.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.