1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TANAP Hisse Desteğinden Yararlanacak
TANAP Hisse Desteğinden Yararlanacak

TANAP Hisse Desteğinden Yararlanacak

Sabit yatırım tutarı 23,2 milyar lira olan TANAP, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi işveren hisse desteğinden yararlanacak

A+A-

Dünyanın en büyük enerji projelerinden biri olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP), yatırım teşviki kapsamına alındı. Sabit yatırım tutarı 23,2 milyar liraya karşılık gelen TANAP, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi işveren hisse desteğinden yararlanacak.  

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, ocak ayında 22 enerji projesine yatırım teşvik belgesi verildi. Söz konusu projelerin sabit yatırım tutarı 23 milyar 723 milyon 417 bin liraya karşılık geliyor. Bu projelerde 247 kişilik istihdam öngörülüyor. Yatırım teşviklerinden yararlanacak projeler arasından rüzgar, güneş ve hidro elektrik santrali, sıcak su üretimi ve boru hattı gibi tesisler bulunuyor. 

PROJE KAPSAMINDA 187 KİŞİNİN İSTİHDAMI PLANLANIYOR

Teşviklerden yararlanacak en önemli proje ise TANAP. TANAP, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi işveren hisse desteğinden yararlanacak. Boru hattının sabit yatırım tutarı 23 milyar 200 milyon lirayı buluyor. Proje için yaklaşık 761 milyon dolarlık makina ve teçhizat ithalatı öngörülüyor. Projekapsamında 187 kişinin istihdamı planlanıyor. 

Projeyle Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi'nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğalgazın öncelikle Türkiye'ye, ardından Avrupa'ya taşınması amaçlanıyor. TANAP, Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Güney Doğalgaz Koridoru'nu oluşturuyor. 

TANAP hattı, Türkiye-Gürcistan sınırında Ardahan'ın Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne'nin İpsala ilçesinde son bulacak. Bu noktadan, Avrupa ülkelerine doğalgaz aktaracak olan TAP Doğal Gaz Boru Hattı'na bağlanacak. 

ULUSAL DOĞALGAZ İLETİM ŞEBEKESİNE BAĞLANTI İÇİN İKİ ÇIKIŞ NOKTASI YER ALACAK

Proje kapsamında Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir ve diğeri Trakya'da olmak üzere, ulusal doğalgaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası yer alacak. TANAP Doğalgaz Boru Hattı Sistemi, 19 kilometresi Marmara Deniz geçişi olmak üzere toplam 1850 kilometre ana hat ile Türkiye içerisindeki çıkış noktalarına olan bağlantı hatlarının işletmesinde kullanılmak üzere inşa edilecek yer üstü tesislerinden oluşacak. 

Projede yer üstü tesislerine ilaveten geçici olarak kullanılmak üzere işçilerin konaklayacağı kamp sahaları, boru depolama alanları ve erişim yolları da tesis edilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.