1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. Tarım Bakanlığı'nda görevden alma analizi
Tarım Bakanlığı'nda görevden alma analizi

Tarım Bakanlığı'nda görevden alma analizi

Tarım Bakanlığı'nda yapılan görevden alma ve atamaların derin analizi

A+A-

Ahmet Ünlü'nün yazısı;

Tarım Bakanlığı'nda yapılan görevden alma ve atamaların derin analizi

 

Biraz garip ama Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda yaşanan görevden almalar ve atamalar şimdiden personel üzerinde ciddi bir rahatlama sağlamıştır. Bu bakanlıkta görüştüğüm birçok personelin algısı bu yönde. Tarım sektörü dışından gelmesine rağmen şimdiden Bakan Çelik'e karşı büyük bir sevgi halesi oluşmuş bile. Halbuki genel olarak sektör dışından gelen, yani veteriner hekim veya mühendis olmayan bir bakana karşı olumsuz bir algı vardır. Ancak, şu ana kadar görüştüklerimde en ufak olumsuz bir algı duymadım.

Her iki bakan da Ak Parti tarafından atanmış kişiler olmasına rağmen bakan değişikliğiyle birlikte yaşanan rahatlamanın personel yönetimi açısından analizi gerekiyor. Çünkü, çağımızda kurumların en stratejik unsurunun insan kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Atamalar ve görevden almalar niçin rahatlama oluşturur?

Bakanların uzun süre aynı yöneticilerle çalışması ister istemez ciddi bir duygusallık oluşturabilmekte ve görevden almaları zorlaştırmaktadır. Prensip olarak hak etmeyen hiçbir atamanın ve görevden almanın yapılmaması gerektiğini savunanlardanım. Ancak, görevden alınması gereken birinin de yıllarca görevde tutulması ciddi sıkıntılar oluşturabilmektedir. Çünkü, yaptığı işlerin görevden alınmasını gerektirdiği halde alınmaması bu kişileri daha da rahat hareket eder hale getirmektedir. Nasıl olsa hangi yanlışı yaparsa yapsın bakan istemedikçe yöneticilere hiçbir şey olmuyor hissi yaygınlaşmakta ve personelde adalet duygusuna güven zayıflamaktadır. Bu durum ise yanlış yapılan iş ve işlem sayısını arttırabiliyor.

Yöneticilerin ya verilen talimatları yapmak için yol bul, bulamıyorsan yol aç ya da yoldan çekil prensibi personel üzerinde ciddi baskı oluşturabilmektedir. Bu kapsamda, yıllardır bu baskıdan bunalan personel açısından hem görevden almalar hem de yerlerine yapılan atamalardaki isabet psikolojik olarak ciddi bir rahatlama oluşturmuştur.

Bu çerçevede, Tarım Reformu Genel Müdürü, TMO Genel Müdürü, TİGEM Genel Müdürü, Gıda ve Kontrol Genel Müdürü ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı görevden alınarak bunların yardımcıları göreve getiriliyor. Göreve getirilenler hakkında ittifakla isabetli atama yapıldı deniliyor ve teşkilatta ciddi bir rahatlama gözlemleniyor.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.