1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. TAŞERON İŞÇİLER

  4. Taşeronlar, mobbing ve tazminat davası açacak
Taşeronlar, mobbing ve tazminat davası açacak

Taşeronlar, mobbing ve tazminat davası açacak

Hükümetten kadro teminatı alan taşeronlar, şirketlerinden geriye dönük haklarını alabilmek için dava açmaya hazırlanıyor. Yıllarca tazminatları ödenmeyen, pek çok haktan mahrum olan işçiler, devlet kadrosunu aldıktan sonra mağduriyetlerini gidermek için y

A+A-

EYÜPHAN KILIÇ/Karar Gazetesi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "taşeron işçilere kadro verileceği" müjdesinin ardından başta Maliye Bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlıklarda tasarı çalışması başlatıldı. İşçilerin devlet kadrolarına alınmasının ardından, işçilerin hukuk mücadelesi başlayacak.

Yıllarca mağdur edilen ve bu mağduriyetinin giderilmesini talep edecek taşeron işçilerin, şirketlere yüklü miktarda tazminat ödettirebileceği gündemde.

MOBBİNG DE OLACAK

Taşeron firmaların çalıştırdığı işçilere yönelik haksız ve hukuksuz uygulamalar, eşler arasındaki boşanma davalarında olduğu gibi ortaya çıkacak. Şirketlerden ilişiğini keserek devletle sözleşme imzalayan işçilerin, geçmiş yıllarda yaptığı çalışmalarla ilgili dava açabileceği kaydedildi. Özellikle tazminat vermemek ve yıllık izin hakkını kullandırmamak için işçileri 11 ay çalıştırıp, daha sonra tekrar işe başlatan şirketler, davaların sonuçlanmasıyla yüklü miktarda tazminata mahkum edilecek.

TAZMİNAT BEKLENİYOR

Devletteki işlerini garantiye alacak işçiler, daha önceki işyerlerinde uğradıkları haksızlıkların yanı sıra mobbing davası da açabilecekler. Özellikle bayan çalışanların doğum yapmaması için baskı uygulayan taşeron firma yöneticilerinin, doğum olması halinde işten atılacağı yönünde mobbing uyguladığı yönündeki iddialar da gün yüzüne çıkarılacak. Evli kişilerin çocuğu olmasına rağmen anneye süt izni vermeyen işveren, yine hukuk yoluyla bu mağduriyetleri gidermek için tazminata mahkum edilecek.

Sigorta primlerinin düşük yatırılması veya bankaya yatırılan maaşın bir kısmının geri alınması, fazla mesai yaptırılması, yıllık izin kullandırılmaması, bazı işçilerin izin yapması için rapor almaya zorlanması gibi uygulamalar, bu davalarla birlikte ortaya çıkacak. İşçilerin haklarını vermeyerek haksız para kazanma yoluna gitmiş olan şirketlerin, işçilerin açacağı davalarla yüksek tazminata mahkum edilmesi bekleniyor.

AVUKATLAR YORULACAK

Taşeron işçilerin kadroya alınmasının ardından avukatlar ve hukuk büroları, işçilere yönelik çalışma başlatacağı öğrenildi. Sayıları 720 bini bulacak olan taşeron işçilerine mesaj göndermesi beklenen bazı hukuk bürolarının, imkanlar doğrultusunda işçileri telefonla arayarak hakları konusunda bilgilendirmeleri söz konusu.

Hukuk büroları, taşeron işçilere "uğradıkları haksızlıkların giderilmesi için zaman aşımı olmaksızın dava açmaları gerektiği" yönünde bilgi verecekler.

AKRABA KIYAĞI DA ORTAYA ÇIKACAK

Bazı taşeron firmaların, hizmet verdiği kurumlarda çalıştırdığı işçilerin yanı sıra kendi yakın akrabalarını da çalışıyormuş gibi göstererek sigortalarını ödediği iddiaları da yargı aşamasında ortaya çıkarılacak. Aldığı ihale şartnamesinde 50 kişinin çalıştırılması zorunlu olan bir hizmet alımında 40 işçiyi söz konusu kurum yöneticilerinin istediği kişilerden seçen bazı firmaların, yaklaşık 10 kişiyi ise hiç çalıştırmadan kendi akrabalarını çalışıyor gibi gösterdiği iddiaları da kadro sözleşmelerinde ortaya çıkarılacak. Hiç çalışmadan SGK primleri yatırılan firma sahibinin yakınları, işe alımlarda yapılacak mülakatlarda tespit edilecek. Yetkililer, taşeronlukta kim ne kadar haksız ve hukuksuz işlem yaptıysa hepsinin ortaya çıkarılacağını kaydettiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.