1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. MEMURLAR

  4. Teklif yasalaşırsa 20 bin işçi yakını 'memur' olacak!
Teklif yasalaşırsa 20 bin işçi yakını 'memur' olacak!

Teklif yasalaşırsa 20 bin işçi yakını 'memur' olacak!

Hükümetin, 2003 yılından bu yana madenlerde hayatını kaybeden işçilerin birer yakınına kamuda iş verilmesini öngören yasa tasarısının kapsamını genişleten yasa teklifi muhalefetten geldi.

A+A-

Hükümetin, 2003 yılından bu yana madenlerde hayatını kaybeden işçilerin birer yakınına kamuda iş verilmesini öngören yasa tasarısının kapsamını genişleten yasa teklifi muhalefetten geldi. CHP'li Ünal Demirtaş yıl sınırlaması olmaksızın iş kazasında yaşamını yitiren tüm işçilerin birer yakınının kamuda işe alınması gerektiğini söyledi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, sadece madenlerde değil, tüm iş kazalarında yaşamını yitiren işçilerin bir yakınına kamuda iş verilmesi için kanun teklifi hazırladı. Demirtaş, teklifin yasalaşması halinde 20 binden fazla işçinin yakınlarının iş imkanına kavuşacağını söyledi.

Hükümetin Meclis'e sunduğu yasa tasarısı, 15 Temmuz darbe girişiminde ölenlerin yakınlarından 2 kişiye, 2003 yılından sonra yer altı maden kazalarında hayatını yitiren 560 işçinin yakınlarından ise 1 kişiye kamuda iş verilmesini öngörüyor.

Demirtaş, iş kazalarında hayatını kaybeden işçilerin yaşam hakkının korunmamasından devletin sorumlu olduğunu, bu nedenle yıl sınırlaması olmaksızın iş kazasında yaşamını yitiren tüm işçilerin birer yakınının kamuda işe alınması gerektiğini söyledi.

EŞİTLİK İLKESİ VAR

Devletin, iş kazalarında ölen tüm işçilere karşı sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Demirtaş, son yıllarda meydana gelen en fazla ölümlü ve en feci iş kazası olan Soma'daki 301 madencinin yaşamını yitirdiği kaza sonrası çıkarılan kanunla hükümet ve devletin bu sorumluluğunu sadece Soma faciası için kabul ettiğini kaydetti. Demirtaş, Soma kazasında yaşamını yitiren maden işçilerinin eşlerine ya da çocuklarından birine, eş veya çocuğu yok ise kardeşlerinden birisine kamuda istihdam olanağı tanındığına dikkat çekerken, “Anayasa'nın eşitlik ilkesine uygun olarak iş kazalarında yaşamını yitiren tüm işçilerin aileleri bu haktan süre sınırlandırması olmaksızın yararlandırılmalıdır” dedi.

15 YILDA 20 BİN İŞÇİ ÖLDÜ

Demirtaş, Türkiye'de iş kazası sonucu yaşamını yitirenlerin gerçek sayısının resmi verilere yansıtılmadığını, buna rağmen son 15 yılda iş kazalarında ölen işçi sayısının 20 bin 500'ü geçtiğini söyledi. Türkiye'nin iş kazalarında Avrupa birincisi, dünya üçüncüsü olmasının kabul edilemez olduğunu belirten Demirtaş, AKP hükümetleri döneminde iş kazalarının her yıl artarak devam etmesinin tesadüf olmadığını, iş kazalarını kayıt dışılık, güvensiz çalışma ve taşeronlaşma politikalarının artırdığını ifade etti.

Kaynak:Sözcü

Emeklinin maaşı yükselecek: En düşük...

Emeklinin maaşı yükselecek: En düşük...

12 milyon emekli yüzde 5.69 oranında zamlarını aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.