Telekulak hattının diğer ucu, Pensilvanya'ya çıktı

Telekulak hattının diğer ucu, Pensilvanya'ya çıktı

Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde ofisi ve konutuna konulan böceklerle ilgili iddianame hazır. Paralel ihaneti kanıtlayan 73 sayfalık iddianameye göre, Koruma Daire'de görevli Emniyet Amiri Ahmet Türer, böcekler yerleştirilirken Pensilvanya ile temastaydı

ALİYE ÇETİNKAYA

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, çalışma ofisi ve konutunda bulunan casus dinleme araçlarıyla (böcek) ilgili mahkemeye sunulan 73 sayfalık iddianame paralel ihanetin de kanıtı...

Casusluk şebekesinin liderliğini İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube eski Müdürü Ali Özdoğan'ın yaptığı belirlendi. Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı Teknik Büro eski Amiri Serhat Demir ile bacanağı Koruma Dairesi'nde görevli Emniyet Amiri Ahmet Türer'in de şebekenin organizasyonunda önemli görevler üstlendiği ortaya çıktı.

Sahte Bulgar pasaportu sayesinde yurtdışına rahatça çıkış yapabilen Türer'in, Pensilvanya'daki Fethullah Gülen'in yardımcısı Sinan Dursun ile telefonlaştığı tespit edildi. Casusluk şebekesinin para kasası olarak da nitelenen Türer'in, Gülen'in yardımcısı Dursun ile böcekler Erdoğan'ın ofisine yerleştirildiği sırada irtibat halinde olduğu anlaşıldı.

FARK EDİLİNCE SUSTULAR

Anayasal Suçlar Bürosu Savcısı Durak Çetin, böcek iddianamesini tamamlayarak Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu. İddianamede Erdoğan'ın 24 Kasım-29 Aralık 2011 tarihleri arasında dinlendiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Koruma Daire Başkanı Mehmet Yüksel ve yardımcısı Zeki Bulut'un da aralarında bulunduğu 13 kişiye "siyasi casusluk" suçlaması yöneltildi.

73 sayfalık iddianamede şüphelilere "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal casusluk amacıyla temin etmek", "Görevi kötüye kullanmak", "Haberleşmenin gizliliğini ihlal ederek kayıt altına almak" suçlamaları yöneltildi. TÜBİTAK'ta kriptolu telefonların emanet edildiği TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın da şebekenin yöneticisi Ali Özdoğan ile irtibat halinde olduğu, böcek skandalının ortaya çıkmasıyla ikilinin görüşmeyi kestiği tespit edildi.

 

ŞOVDAN CASUSLUK ÇIKTI

Ali Özdoğan'ın telefon analizlerinde de 2011 Ocak ayından itibaren şüpheli Serhat Demir ile irtibata geçtiği 2012 Şubat ayına kadar irtibat halinde oldukları, olayın ortaya çıkmasının ardından aralarında hiçbir görüşme geçmediği tespit edildi. Diğer şüphelilerin de casusluğun anlaşılması üzerine birbirleriyle irtibatına son verdiği telefon kayıtlarında ortaya çıktı.

İddianamede TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın adı da şüpheliler arasında yer aldı. Palaz, "Zorla rapor yazdırmak istediler" diyerek istifa etmişti. İstifanın şov olduğu ortaya çıktı. İddianamede Palaz'ın soruşturmanın seyrini değiştirmek için cihazlarla ilgili raporu uzman olmayan birine hazırlattığı ortaya çıktı. Hasan Palaz'ın telefon kayıtları, şebeke yöneticisi Ali Özdoğan ile Kasım 2011-Şubat 2012 tarihleri arasında görüşmelerini ortaya koydu. Cihazlar üzerinde teknik analizlerin yapıldığı tarihlerde irtibatının bulunması ve sonrasında irtibatın kesilmesi savcılığın dikkatinden kaçmadı.

Deliller arasında böceklere ilişkin faturalar da yer aldı. Faturaların şüphelilerden "Enes Çiğli" üzerine olduğu belirtildi. Dosyanın tek gizli tanığı "Hançer 2014"ün "Bulunan dinleme cihazları şirketimiz tarafından satılmıştır. Bu cihazları ben istihbaratçılara sattım" ifadelerine yer verildi.

 

İŞTE SUÇLANAN 13 KİŞİ

İddianamenin örgütsel bağlantı ve kayıtların nereye aktarıldığına ilişkin bölümü ise Gülen örgütüne yönelik hazırlıkları devam eden darbe soruşturmasına katılmak üzere dosyadan ayrıldı. Savcılık hazırladığı iddianame ile kuvvetli suç ve kaçma şüphesi nedeniyle mahkemeden şüpheliler için yakalama talep etti. 7. Ağır Ceza Mahkemesi 15 gün içinde yapacağı değerlendirme sonrasında iddianameyi kabul edip etmediğini açıklayarak talep değerlendirmesi yapacak.

Başbakanlık eski Koruma Daire Başkanı Mehmet Yüksel.

Yüksel'in eski yardımcısı 1. Sınıf Emniyet Müdürü Zeki Bulut.

Sınıf Emniyet Müdürü Ali Özdoğan.

Sınıf Emniyet Müdürü Sedat Zavar.

Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı'nda görevli Emniyet amiri görevinden ihraç edilen Ahmet Türer.

İstihbarat Dairesi Başkanlığı'nda görevli Komiser Enes Çigci.

Başpolis Memuru İbrahim Sarı.

Başbakanlık Koruma Güvenlik Teknik Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Hurşit Gölbaşı.

KOM Daire Başkanlığı'nda görevliyken Hakkari İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanan polis memuru Harun Yavuz.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü'nde görev yapan polis memur Seyit Saydam.

İstihbarat Dairesi Başkanlığı'ndan Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen Polis memuru İlker Usta.

Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı eski personeli 4. Sınıf Emniyet Müdürü Serhat Demir.

TÜBİTAK eski Başkan yardımcısı Hasan Palaz.

 

300 METREYE SES AKTARABİLİYOR

İddianamede böceklerin Erdoğan'ın kriptolu telefonlarının yanına yerleştirildiği ve uzaktan kumandalı olduğu, açık alanda 300 metre mesafeye ses aktarımı yapabildiği vurgulandı. Başbakanlık ofisi yakınında çok sayıda yabancı misyon binası bulunduğu, buralara casusluk amacıyla bilgi aktarılmış olabileceği üzerinde duruldu.

BÖCEKLERİ 3 KİŞİ YERLEŞTİRDİ

Ali Özdoğan'ın 2011'den itibaren Erdoğan'ı dinlemek amacıyla Serhat Demir'e ulaştığı, bir ekip oluşturup başbakanlık ofislerinde 24 Kasım 2011 ila 29 Aralık 2011 arasında dinleme yaptıkları belirtildi. TÜBİTAK ve TOBB'un yaptığı inceleme sonrası cihazların 24-25 Kasım ile 28-29 Aralık 2011 arasında aktif olarak kullanıldığı anlaşıldı. Başbakanlık ofislerinde HAWK cihazı ile Serhat Demir başkanlığında yapılan aramaların kapılar kapalı şekilde yapıldığı ve böcek bulunan alanlara ismi geçen şüphelilerin dışında giriş çıkışların kontrollü olduğu belirtildi. Savcının "Fırsat Operasyonu" olarak değerlendirdiği operasyonda "dinleme cihazları prizler içerisine şüpheliler Sedat Zavar, Enes Çiğli ve İlker Usta tarafından yerleştirilmiştir" denildi.

Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.