TEOG başlıyor, okullar tatil

TEOG başlıyor, okullar tatil

Yaklaşık 1 milyon 287 bin öğrenci, 26-27 Kasım'da iyi bir liseye girmek için yarışacak. TEOG kapsamında düzenlenen ortak sınavların ilki Türkçe olacak. Ardından matematik ve din kültürü sınavları uygulanacak. 8'inci sınıf öğrencileri ortak sınavlarda ter

Öğrenciler saat 09.00'da ilk sınava girecek ve saat 12.00'de ilk gün sınavları tamamlanacak. Her oturum 40 dakika sürecek ve öğrencilere 20'şer soru yöneltilecek. Oturum aralarında ise yarım saat dinlenme molası verilecek. 26 Kasım'da Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, 27 Kasım'da ise fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sınavları yapılacak.

Eğitimciler öğrencileri uyararak, daha sonraki oturumlarda olumsuz etkilenmemek için özellikle yarım saatlik aralarda sorular hakkında konuşmamak gerektiğini vurguluyor. Uzmanların son gün ve sınav için önerileri şöyle:

- Son gün sevdiklerinizle vakit geçirin.

- Keyif alacağınız etkinlikler yapın.

- Sınav belgelerinizi mutlaka hazırlayın.

- TEOG ile ilgili konuşmayın.

- Sağlığınızı bozacak yiyecekler yemeyin.

- Son gün ders çalışmak önerilmez ama sizi rahatlatacaksa test çözebilirsiniz.

- Sınav sırasında soru kökünün tamamını okuyun

- Cevap kağıdına kodlama yaparken, soru numaralarının ve cevap seçeneğinin aynı olup olmadığını kontrol edin.

- Yorulduğunuzda 15 saniye kadar kendinizi dinlendirin.

- Acele etmeyin, zamanı iyi kullanın.

- Sınava başlamadan optik cevap kağıdındaki bilgileri, soru kitapçığında eksik sayfa ya da baskı hatası olup olmadığını kontrol edin. Bir hata varsa salon görevlilerine durumu bildirin.

- Sınav cevap kağıdındaki ilgili alanı imzalamayı, soru kitapçık türünüzü cevap kağıdına kodlamayı ve soru kitapçığınızın ön yüzündeki ilgili yere ad, soyad ve TC kimlik numaranızı yazmayı unutmayın.

- Önce soruyu dikkatlice okuyun ve anlayın, sonra cevap şıklarına geçin.

- Soru kökündeki olumsuz ifadelere (yapamaz, değildir, olmamalıdır vb.) dikkat edin. Altı çizili, kalın yazı karakterli ifadeleri dikkatli okuyun.

- Çözemediğiniz soruları işaretleyip bir sonraki soruya geçin. Böylece bildiğiniz soruyu hızlı çözer, işaretlediklerinizi ikinci turda şık eleyerek, en doğru gelen şıkkı işaretleyerek geçersiniz.

Özel okulların durumu belirsiz

Öte yandan özel okulların öğrenci alımıyla ilgili belirsizlik devam ediyor. Özel okulların geçen yılki gibi mi yoksa bu yıl farklı kriterlere göre mi öğrenci kabul edeceği henüz bilinmiyor. Çünkü, özel okulların önerilerine Milli Eğitim Bakanlığı henüz yanıt vermedi. Ancak, özellikle yüksek puanlı özel okulların farklı derslere göre öğrenci alma hazırlıkları gündemde. Bazı özel okulların puan hesaplamasında dikkate aldıkları Türkçe, matematik ve fen ve teknoloji derslerine inkılap tarihini de eklemeyi, bazı özel okullar ise bakanlığın hesapladığı ve devlet okularına girişte de kullanılan Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil sınavı ile yılsonu başarı puanından oluşan yerleştirme puanıyla (YEP) kayıt almayı planladığı belirtiliyor.

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, öğrenci ve velileri uyararak, "TEOG kapsamındaki bütün sınavlara gereken özeni gösterin" uyarısında bulundu.

Hürriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.