1. HABERLER

 2. EĞİTİM

 3. TEOG Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalıyım?
TEOG Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalıyım?

TEOG Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalıyım?

2004 yılında başlayan müfredat hareketleri sarmallık ilkesine göre şekillenmiştir. Dersler öğrenme alanlarına ayrılmış ve her yılın ünite başlıkları aynı olmakla birlikte içerikler çocuğun yaşının gelişim özelliği dikkate alınarak belirlenmiştir.

A+A-

2004 yılında başlayan müfredat hareketleri sarmallık ilkesine göre şekillenmiştir. Dersler öğrenme alanlarına ayrılmış ve her yılın ünite başlıkları aynı olmakla birlikte içerikler çocuğun yaşının gelişim özelliği dikkate alınarak belirlenmiştir. Bu durum yılların birbirinden bağımsız olmadığı ve hiçbir yılın tek başına ele alınamayacağı sonucunu ortaya çıkarmaktadır.

Öyleyse TEOG hazırlık aslında 5, 6, 7 ve 8. sınıfı kapsayan, sürekli ve istikrarlı çalışmalarla sağlıklı bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. Örneğin 6. sınıf Fen dersi Fiziksel olaylar öğrenme alanı Kuvvet ve Hareket ünitesine ait bir kazanımın tam öğrenilememesi, 8. sınıftaki aynı öğrenme alanı ve üniteyle ilgili problem çözme becerisini olumsuz etkilemektedir.

Sonuç olarak hazırlık sürecinin verimli ve etkili geçmesi için;     

 • 5, 6, 7 ve 8. sınıfta düzenli bir çalışma programımız olmalıdır.
 • Mutlaka kitap okumalıyız. Okuduğunu anlayabilen her öğrenci soruyu %50 çözmüş demektir.
 • Okullardan verilen ücretsiz ders kitaplarındaki örnekler ve etkinlikler dikkatle incelenmeli ve yapılmalıdır.
 • Milli Eğitim Bakanlığının yayınlamış olduğu Kazanım Değerlendirme soruları çözülmeli, yapılamayan sorularla ilgili öğretmenlerden yardım alınmalıdır.
 • Önceki yıllarda çıkmış sınav soruları sınava yakın bir dönemde deneme sınavı formatında çözülmelidir.
 • Sınıf seviyemize uygun yardımcı kaynaklar temin edilip tekrar yapma amaçlı olarak kullanılmalıdır.
 • Amacımız çok soru çözmek olmamalı anlamlı soru çözmek olmalıdır. Yani günde 300 soru çözüp kalemi bırakmak değil 80 soru çözüp cevaplarını kontrol edip yapılamayan sorular varsa o soruların konuları üzerinde çalışma yapılmalıdır.
 • Okullarda veya Özel Öğretim Kurumlarında yapılan deneme sınavları eksiklerimizi tespit etmek ve gidermek adına bir fırsata dönüştürülmelidir.
 • Kendimizi tanımalıyız, bazen amaç bütün soruları doğru yapmak değil yapabileceğimiz kadarını verimli bir şekilde yapmaktır.
 • Her gün 10 dakika kendimize ayırıp başımızı iki elimiz arasına alıp kendimizi gözden geçirmeli ve çalışmalarımızı buna göre şekillendirmeliyiz.

Yapılabilecek bazı uygulamaları bir fikir oluşturması açısından veli ve öğrencilerimizle paylaşmış olduk. Çocuklarımızın huyunu, kişisel özelliklerini bilelim onların ilgi alanları ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak gelecek planları yapalım. Onlar için yapmamız gerekenden daha fazlasını yapmaya çalışırken asıl yapmamız gerekenleri atlamamak temennisiyle…                                                                       

 

                                                     Cemil KARAGÖZ

                                                              Fen Bilgisi Öğretmeni

                             Cevizlidere Gelişim Eğitim Kurumu Kurucusu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.