İbrahim Hakkı CELİS

İbrahim Hakkı CELİS

TEOG Yerleştirmeye Esas Puanlar Açıklandı Artık Doğru Tercih Zamanı

2017 yılı TEOG terleştirmeye esas puanları bugün saat 10.00 itibariyle Bakanlığımız web sitesi üzerinden kamuoyu ile paylaşılacak. Yaklaşık bir milyon iki yüz bin öğrencinin bundan sonraki eğitim yaşamını yakından ilgilendiren bu sınavın sonuçlarının geri dönülmez neticeleri de olacaktır. Zira lise sonrası sınavlarda başarısızlığı tekrar sınava girerek  giderme imkanı bulunurken öğrencilerin hangi liselerde okuyacağını belirleyen TEOG sınavı ve neticelerinin  öğrencilerin bundan sonraki eğitim yaşamlarına telafi imkanı olmayan sonuçları olacaktır.

                Kesin olan bir husus var ki o da müfredat programı olarak okulların hepsi meslekî eğitimi bir tarafta tutarsak aynı kazanımlar üzerinden eğitim vermektedirler. Daha net ifadesi ile okullar birbirlerinden farklı bir öğretim faaliyeti yürütmüyorlar. Ülkemizin her okulu aynı kazanımları öğrenciye kazandırma kurgusu üzerine eğitim faaliyeti yürütecek durumdadır. Okulların birbirlerinden temel farkı aldıkları öğrencilerdeki homojenlik vurgusudur. En önemli öğrenmelerden biri de "akran öğrenmesidir", öğrenciler öğretmenlerinden öğrendiklerinden daha fazlasını arkadaşlarından ve okul ikliminden elde ederler.  Yüksek puanlı öğrencilerin bir araya geldiği bu okulların başarılarının ardında yatan temel unsur da budur. Bu yönüyle öğrencilerin puanlarına uygun okulları tercih etmeleri de en doğal neticedir.  Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de birkaç puanın esası itibariyle çok da fark eden bir durum olmadığı hakikatidir. "En iyi okul eve en yakın okuldur"  en kesin olan tercih düsturu olmalıdır. Bu yönüyle de aralarında birkaç puan fark var diye evin yakınında bulunan okul dururken uzakta olan okullar da tercih edilmemelidir. Sadece okulların geçen yıl ki taban puanlarına da bakılarak yapılacak tercih sağlıklı netice vermemektedir. Özellikle ilk sıralara yazılacak okullar için okulun son bir yıl içerisinde yaşadığı değişim ve başarılara dair incelemeler yapmak ve bizatihi okulu gidip yerinde görmek daha sağlıklı netice verecektir. Bakanlığımız okulların taban puanlarını ilan ederken ilk yerleştirme sonuçlarını ilan ettiği için bu konuda da okulların en son yerleştirme  sonuçlarına dikkat ederek e-okul nakil işlemleri veri tabanından okulun en son aldığı yerleştirme sonucu taban puanına da bakmak faydalı olacaktır.

  Söylediklerimizi bir kez daha maddeleştirecek olursak doğru tercih için şunlara dikkat etmelidir:

1-" En iyi okul en yakın okuldur" temel prensibimiz olmalıdır.

2- Her okulun birbirine müfredat bakımından aynı değerde olduğu unutulmamalıdır.

3- Birkaç puan farkın okullar ve öğrenciler açısından bir kıymetinin olmadığı bilinmelidir. Aralarında 3-5-puan fark olan okullar esasında birbirine eş değerdirler.

4- Okulların en son yerleştirme puanlarına dikkat ederek tercih yapılmalıdır.

6- Sadece puana değil okulun son birkaç yıl içerisindeki genel performansına da bizzat ziyaret edilerek bakılmalıdır.

7- Meslekî eğitim için özellikle okul sonrası istihdam imkanlarına dikkat etmelidir.  Stratejiyi mesleki eğitim üzerine yüksek eğitim üzerine kurmalıdır.

                Bütün bunların yanında esas olanın lise öğrenimi esnasında gösterilecek performans olduğu da muhakkaktır. Okullar öğrencileri direkt üniversitelere taşımaz.  Yüksek puanla öğrenci alan okullarda başarısız olan öğrenciler düşük puanla lise hayatına başlamış lakin büyük başarılar göstermiş öğrencilere dair binlerce misal gösterilebilir. Öğrencilerin bundan sonraki öğrenim yaşamlarında daha çalışkan olmaları daha mühim bir durum arz eder. Tüm öğrencilerin gönüllerine göre eğitim alacakları liselere yerleşmeleri muradıyla iyi bir tercih dönemi dilerim.

İbrahim Hakkı Celis

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.