1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Terör mağdurlarına sendikalar yardım edebilecek
Terör mağdurlarına sendikalar yardım edebilecek

Terör mağdurlarına sendikalar yardım edebilecek

Terör finansmanlarının kurutulması ve mağdurlarına iş sağlayan düzenlemeleri içeren "torba kanun" tasarısının 1. bölümü, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

A+A-

Terör finansmanlarının kurutulması ve mağdurlarına iş sağlayan düzenlemeleri içeren "torba kanun" tasarısının 1. bölümü, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

AK PARTİ, CHP ve MHP'DEN ORTAK ÖNERGE

AK Parti, CHP ve MHP milletvekilleri, tasarı üzerinde ortak değişiklik önergesi verdi.

Kabul edilen önergeye göre, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında belirtilenlerden, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hak sahibi olduğu tespit edilenlerin atama teklifleri, Devlet Personel Başkanlığınca, kura usulü ile yapılacak. Bu kapsamda göreve başlayan personel, Devlet Personel Başkanlığı tarafından atama teklifinin yapıldığı tarihte öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanlara ilişkin kadro veya pozisyonlara, kamu kurum ve kuruluşlarınca sınava tabi olmaksızın atanabilecek.

TERÖR MAĞDURLARINA İŞ

Terör mağdurlarının eş ve çocuğunun bulunmadığı durumlarda kardeşle birlikte anne ve babanın da istihdam hakkından yararlanması imkanı getiriliyor. Hak sahiplerinden istihdam hakkını kullanacak 45 yaşından küçük herhangi bir kişinin bulunmaması durumunda 45 yaşından büyük hak sahipleri istihdam hakkından faydalanabilecek.

SENDİKALARDA YARDIM EDEBİLECEK

Sendikalar ve konfederasyonlar, gelirlerinin yüzde 10'unu aşmamak koşuluyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla koordinasyon içerisinde, terörle mücadelede mağdur olanlara ayni ve nakdi yardımda bulunabilecek.

Tasarının 1. bölümünün kabul edilmesinin ardından TBMM Başkanvekili Buldan birleşime ara verdi. Buldan, aranın ardından komisyonun yerine oturmaması üzerine, birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

haberler.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.