1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Terörist Yunus Durmaz'ın gider tablosu bulundu
Terörist Yunus Durmaz'ın gider tablosu bulundu

Terörist Yunus Durmaz'ın gider tablosu bulundu

Polisin yaptığı operasyonda kendini patlatan IŞİD’li canlı bomba Yunus Durmaz’ın evinde hazırladığı gider tablosu bulundu.

A+A-

Türkiye'de IŞİD tarafından yapılan tüm canlı bomba saldırılarının organizatörü olduğu belirtilen Yunus Durmaz'ın polis operasyonu sırasında kendini patlattığı evde yapılan aramada örgütle ilgili detaylara ulaşıldı. Ankara Tren Garı saldırısının talimatını veren Yunus Durmaz'ın evinde yapılan aramada canlı bomba yelekleri ile çok sayıda mühimmat ve dijital doküman ele geçirildi. Dijital dokümanlarda Durmaz'ın aylık ödemeleri kalem kalem çıkarttığı tablonun da bulunduğu tespit edildi.

EVLİYE DAHA ÇOK MAAŞ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Tren Garı saldırısına ilişkin yürüttüğü soruşturmaya eklenen tablodaki ayrıntılar dikkat çekti. 23 örgüt mensubunun kod isimleri yer alan tabloda, bu kişilere ödenen maaşlar tek tek yazıldı. Durmaz'ın evli ve çocuklu örgüt mensuplarına daha fazla ödeme yaptığı belirlenirken, maaşların 120 ile 690 dolar arasında değiştiği görüldü. Örgüt mensubu için 120 dolar, eğer bu kişi evliyse eşi için 120 dolar, çocuk başına ise 50 dolar verildiği tespit edildi. Ayrıca bazı maaşlara elektrik-su faturası ile kiranın da yansıtıldığı tespit edildi. Buna göre, elektrik-su faturası için 50, kira için ise 300 dolar ekleme yapıldığı anlaşıldı.

Terör harcama listesi:

Bomba: 9247 $

Araç: 3230 $

Maaş: 7570 $

Yemek: 1650 $

KARDEŞE 120 DOLAR

Maaş ödemesi yapılan isimlerden birisinin baskın yapılan evde sağ ele geçirilen ve tutuklanarak cezaevine gönderilen kardeş Hacı Ali Durmaz olduğu görüldü. Tabloda “Mervan" kod adıyla yer alan Hacı Ali Durmaz'ın maaşının 120 dolar olduğu belirtildi. Bu arada, listede yer alan “Ebu Bera" kod isimli örgüt mensubunun karşısında ise “kendisi karşılıyor" ifadesi dikkat çekti. 22 örgüt mensubunun toplam maaş giderinin ise 7 bin 570 dolar olduğu tabloda yer aldı.

MESAJLA BİLDİRİYORDU

Tabloda yer alan en dikkat çekici gider kalemi ise bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat oldu. Durmaz'ın saldırılarda kullanmak için alındığı değerlendirilen amonyum nitrat için 9 bin 247 dolar gider belirlediği tespit edildi. “Eksik gelen nitrat" kalemindeki giderin ise 3 bin 500 dolar olarak belirtildiği görüldü. Tabloda araç gideri toplamının da 3 bin 230 dolar olduğu kaydedilirken, “Araçlar" başlığı altında bu giderler tek tek sıralandı. Buna göre, 'idari işler", 'efe', 'tarassut' (gözetleme), 'ask malzeme taşıma', 'amonyum nitrat taşıma' olarak belirtilen kalemlerin her birisi için 580 dolar gider belirtilirken, irtibatta kullanılan 3 motor için ise 330 dolar gider yazıldı. Tabloda ayrıca yemek giderinin ise bin 650 dolar olduğu ifade edildi. Aylık bütün giderleri kalem kalem yazan Durmaz'ın hazırladığı tabloda, “gelecek olan toplam miktar"ın ise 25 bin 197 dolar olduğu kaydedildi. Durmaz'ın söz konusu giderleri örgütün Suriye'deki merkezine mesajla bildirdiği, örgüt tarafından ise bu paranın karşılandığı tespit edildi.

20 BİN DOLAR MAAŞ

Durmaz'ın kardeşi Hacı Ali Durmaz, para trafiğine ilişkin ifadesinde, “Örgüt, Suriye'deki bir kuyumcuya para veriyor. Kuyumcunun Gaziantep'teki akrabası da kendisine verilmiş gibi irtibat kurarak parayı ağabeyime aktarıyordu" ifadelerini kullandı.
Söz konusu tabloda Yunus Durmaz'ın kendi aldığı maaşa ilişkin ise bir ödeme bulunmuyor. Daha önce Yunus Durmaz'ın bilgisayarında yapılan incelemede örgütün Suriye'deki komuta merkeziyle yaptığı mesajlaşma trafiğine ulaşılmıştı. Maaş artış talebinde bulunduğu belirlenen Durmaz'ın mesajda, “İşlediğimiz amellere karşılık maaşımın 20 bin dolara çıkarılmasını istiyorum" dediği ortaya çıkarılmıştı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.