Abdurrahman Sorgun

Abdurrahman Sorgun

Teşekkür Ediyor Muyuz?

Teşekkür kelimesi aslen Arapça olup şükür kelimesinden türemiştir. Şükür; verilen bir nimetten, bir iyilikten dolayı sahibini övmek anlamına gelir. Bizi yoktan var eden sayısız nimetleriyle kuşatan Rabbimize şükretmenin geniş kapsamlısına ise Hamd diyoruz. Bundan ötürü bize herhangi bir nimet verildiği zaman elhamdülillah (hamd yalnız Allah’a aittir) deriz.

Şükür; maddi ve manevi olarak kendisinden daha aşağı olanlara bakarak mutlu olmaktır. Bunu başarabilen insanlar hem Allah katında ecir almış hem de yaşamları boyunca meselelere daha kolay çözüm bulmuşlardır. Ayrıca şükretmek  nimetin devamını getirir.

Rabbimiz bizi birbirimizle içi içe, birbirimize muhtaç yaratmış ve birbirimize vesile kılmıştır. Dolayısıyla bir kardeşimiz, komşumuz, abimiz, ablamız vs bizim üzerimizdeki bir sıkıntıyı giderdiğinde, bize bir iyiliği dokunduğunda ona bu iyiliğinden dolayı teşekkür etmeliyiz. Teşekkür bize yapılan bir iyiliğin karşısında muhabbetin artmasına hatta Allah’ın bizden razı olmasına vesile olur. Sevgili Peygamberimiz Sallallahualeyhivesllem ‘’insanlara teşekkür etmeyen Allah’a şükretmez ‘’ buyurmuş teşekkür etmeyenleri ise nankör olmakla itham etmişlerdir. Öyle ya kimse zaruri olmaksızın, saf ve temiz duygularıyla bize iyilik yapmak zorunda değil ki.

Bu duygu ve düşüncelerle; bu yazıyı bu fakire yazdıran ve bizi sayısız nimetleriyle donatan Rabbimize sonsuz şükürler olsun. Hamd ve övgü yalnız alemlerin rabbi olan Allah’a aittir. Ayrıca bu yazıyı okuduğunuz ve bize kıymetli vaktinizi ayırdığınız için size  gönülden teşekkürlerimi sunarım.

Selâm ve dua ile

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.