1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trafik cezası sorgulama, EGM üzerinden ödeme
Trafik cezası sorgulama, EGM üzerinden ödeme

Trafik cezası sorgulama, EGM üzerinden ödeme

Trafik cezası sorgulama işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü online web sitesinden yapılıyor. Ceza sorgulama ve ödemenin detayları haberimizde.

A+A-

Trafik cezası öğrenme ve sorgulama işlemleri devletimizin kendi bünyesinde geliştirdiği e-devlet sisteminde ki uygulama ile sürücülerin cezalarını öğrenmesine ve ödemesine imkan sağlanıyor.   Araç sahipleri için önemli olan EGM trafik cezası sorgulama işlemi ile bir çok bilgiye ulaşmak mümkün. E-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra araç plakası girerek araç hakkında trafik kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Araç plakası ile trafik cezası ve araç hakkında emniyet kayıtlarında yer alan bilgilere ulaşabilirsiniz.

TRAFİK CEZASI HANGİ DURUMLARDA UGYULANIR

Kurallara uymayan sürücelere tekrar yapmalarını önlemek adına verilen para, ehliye el konulması ya da ileri durumlar hapisle sonuçlanan cezalardır. Bu cezalar EGM trafik cezası sorgulama işlemi yapılarak öğrenilir. Cezaların verilmesindeki en büyük amaç sürücülerin kendi hayatları ya da trafikte normal seyirde devam eden diğer sürücüleri riske atmasının önüne geçmek, ceza ile sürücülerin aynı hatayı tekrar yapmalarının önüne geçmek, trafikte kontrolü ve akışı sağlamak ve kurallara uymayan sürücülerin trafiğe çıkmalarına alıkoymaktadır. Trafik cezası affı da sürücüleri ilgilendiren önemli konulardan birisidir. Her vatandaşın kurallara uyması ve toplumda trafik bilinci oluşturulması bu konuda yapılacak en büyük adımdır. 

Trafik cezaları ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler için bir seçenek de GİB’tir. GİB üzerinden GİB trafik cezası sorgulama ya da GİB MTV sorgulama yapılabilmektedir.

MOTORLU TAŞIT CEZASINI KREDİ KARTI İLE ÖDEME

GİB aracılığıyla kişilerin yapabileceği işlemler arasında motorlu taşıtlar vergisi de bulunmaktadır.  Motorlu taşıtlar vergisi sayesinde kişiler bilgi alabilmesi ve online olarak durum sorgulaması yapması mümkündür. Gib.gen.tr sitesinde yer alan MTV sorgulama yazısında da belirtildiği üzere kişilerin borcu olup olmadığını sorgulamasının yanı sıra internet üzerinden borç ödemesi de yapabilmektedir. Bu açıdan geçmiş döneme ait borçlar dahi sorgulanabilmektedir.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU

TRAFİK CEZA BİLGİLERİ

Trafik cezası alan kişiler trafik cezalarını kontrol etmek adına internet üzerinden yardım alabilmektedir. GİB trafik cezası sorgulama hizmeti sayesinde kişilerin istediği zaman güncel trafik cezası durumunu öğrenebilmesi mümkündür. Gib.gen.tr sitesinde yer alan GİB trafik cezası sorgulama yazısında da belirtildiği üzere kişilerin bilgi alabilmesi oldukça kolaydır ve bu konuda yararlanılması gereken hizmet ekranı şöyledir;

BEYANLI TRAFİK CEZASI ÖDEME 

Kişilerin adreslerine beyan edilen cezaların ödenmesi noktasında beyanlı trafik cezası ödeme işlemleri yapılmalıdır. Beyanlı trafik cezası ödeme sayesinde kişiler aldığı tüm cezaları ödeme imkânına sahip olduğu gibi bu işlemlerde internet üzerinden kredi kartı kullanılması gerekmektedir. Kredi kartının kullanılması ile birlikte bu konuda herhangi bir sorun olmadan beyanlı trafik cezası ödeme işlemleri tamamlanabilmektedir.

Online olarak yapılan beyanlı trafik cezası ödeme işlemlerinde herhangi bir komisyon ya ad ek cüret alınmadığı gibi kişiler kurumlara giderek ödeme yapar gibi internet üzerinden ödeme yapabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.