1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. TÜBİTAK projelerinde çalışan memurlara ek gelir
TÜBİTAK projelerinde çalışan memurlara ek gelir

TÜBİTAK projelerinde çalışan memurlara ek gelir

TÜBİTAK projelerinde görev alan memurlara 2.800 TL'ye kadar ek gelirAhmet Ünlü'nün yazısı...

A+A-

Devlet Personel Başkanlığı vermiş olduğu bir görüşle kamu kurumlarının TÜBİTAK ile imzalamış olduğu protokoller kapsamında yapılan projelerde görev alan personele teşvik ikramiyesi ödenip ödenmeyeceğini açıklığa kavuşturmuştur.

DPB tarafından verilen görüş çerçevesinde konuyu detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Teşvik ikramiyesi TÜBİTAK'ın teşkilat kanununda var

278 sayılı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Kurulması Hakkında Kanunun 16 ncı maddesinde; "Kurum tarafından desteklenen projelerde, proje süresiyle sınırlı olmak kaydıyla proje kapsamında ve projeye ilişkin hizmetlerde görev alan kamu kurum veya kuruluşlarının kadro veya pozisyonlarında bulunanlara, kadro veya pozisyonlarına bağlı olarak bir ayda ödenmekte olan tutarın yüzde 75'ini geçmemek kaydıyla proje sözleşmesinde belirlenen tutarlar üzerinden proje teşvik ikramiyesi ödenebilir. Bu ödeme, bir kişinin aynı anda birden fazla projede yürütücü olarak görevli olması durumunda en fazla iki, araştırmacı ve diğer personel olması durumunda ise en fazla dört proje için yapılır ve buna ilişkin esas ve usuller Bilim Kurulu tarafından belirlenir. Bu projelerde görev alan diğer proje personeline ve hizmetinden yararlanılacak diğer kişilere proje sözleşmesinde belirlenen tutarlar üzerinden ücret ödenir." hükmü bulunmaktadır.

Bu hüküm çerçevesinde projelerde görev alan personele teşvik ikramiyesi ödenebilmektedir. Özellikle bazı kurumlar bu konuda önemli mesafeler almış olup, Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Araştırma Enstitülerinde çalışan teknik personeli bu kapsamda değerlendirebiliriz.

657 sayılı Kanunun 28 inci maddesi engel değil midir?

657 sayılı Kanunun Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı" başlıklı 28 inci maddesinde memurların hangi faaliyetleri yapamayacağı açıkça belirlenmiştir. Ancak, Özel bir Kanun olan 278 sayılı Kanunda yer alan istisnaların bu kapsamda olmadığını düşünüyoruz.

399 sayılı KHK'nin 15 inci maddesi engel midir?

399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin "Başka İş ve Hizmet Yasağı" başlıklı 15 inci maddesinin ilk fıkrasında teşebbüs ve bağlı ortaklıkların her çeşit personelinin başka bir işle meşgul olmaları yasaklanmış, maddenin devamında ise bu yasağın istisnaları sayma yoluyla belirtilmiştir. Anılan Kanun Hükmünde Kararnamenin 58 inci maddesinin ilk fıkrasında, "Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin teşebbüs ve bağlı ortaklıklarda uygulanması sırasında birliği sağlamak ve doğacak tereddütleri gidermekle Devlet Personel Başkanlığı yetkili ve görevlidir" hükmüne yer verilmiştir.

Yazının devamı için tıklayınız.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.