1. HABERLER

  2. İLAN

  3. TÜİK, MYK Sertifikalı Anketör Alacak!
TÜİK, MYK Sertifikalı Anketör Alacak!

TÜİK, MYK Sertifikalı Anketör Alacak!

TÜİK, MYK Sertifikalı Anketör Alacak!

A+A-

Sami Aydoğan / memurpostasi.com

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her yıl düzenli olarak yürütülen Hane halkı Bütçe Araştırması, 2015 yılında da tekrar edilecek ve alan araştırması yılın son aylarında tamamlanacak. Bunun için yeni anketörler alınacak. Araştırmada çalışacak anketörler için bu yıl ilk defa “Mesleki Yeterlilik Belgesi” şartı aranacak.

TÜİK’e bağlı 26 bölge müdürlüğünde çalıştırılacak anketörlerin belirlenmesi için İŞKUR ile protokol imzalandı. İŞKUR da TÜİK Bölge müdürlüklerinin bulunduğu 26 ilde 31 saatlik anketör eğitim programı için illerdeki üniversiteler ile yürütecek. İŞKUR bu eğitimleri Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinin 12. Maddesi çerçevesinde ve 18 Eylül tarihine kadar da tamamlamayı planlamakta.

TÜİK Başkanı Birol AYDEMİR, DPT Müsteşar yardımcılığı, SGK Başkanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlığı, döneminde ülkemizde Meslek Standartlarının Avrupa Standartları seviyesinde olması konusunda çok ciddi çalışmaları oldu. Bu nedenle Anketör gibi nispeten az bilinen alanda da ulusal yeterliliğin hazırlanmasında öncülük yaptı. Aydemir’in, Mesleki Yeterlilikler konusunda ülkemizde en çok emek veren kişilerin başında gelmesi nedeniyle TÜİK’te çalışan tüm anketörlerden ivedilikle belge almasını istemesi bekleniyor.

Anketör Meslek Standardının kabul edilmesinden sonraki ilk araştırmasında çalışanların mağduriyet yaşamamaları için İŞKUR ile işbirliğine giderek eğitim imkânı sağladı.

Bu eğitimler aşağıdaki şartları arıyor;

  • 1 Kasım 2015 tarihi itibariyle 30 yaşını tamamlamamış olmak,
  • Alan şartı olmaksızın en az ön lisans mezunu olmak

Anketör Ulusal Yeterliliği Sınavına, Seviye 4 olması nedeniyle tüm lise mezunları katılabilir. Fakat TÜİK sadece bu araştırmaya özel önlisans şartını koşmaktadır. Belgelendirme sınavını Türkiye’de bu alanda akredite olmuş tek kurum olan SAUSEM tarafından ekimin ilk haftasında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Belge sahiplerinin, TÜİK ve Kamuoyu Araştırma Şirketlerinde iş imkanı bulmaları beklenmektedir. Bu alandaki teşvikler, firmaların belgeli personelleri tercih etmelerine neden olacaktır. Ülkemizde ilk defa gerçekleştirilecek olan Anketör Belgelendirme sınavı ile özellikle lise ve meslek yüksekokulu mezunlarına yepyeni iş fırsatı sunulmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum