Turizm ve Kültür Öncelikli Kalkınmada Kayseri Modeli

Kalkınma kavramı daha çok ekonomik kavram olarak kullanıldı. Sanayi tesislerinin tesis edilmesi, ticaret piyasasının canlandırılması, yeni uydu kentlerin inşa edilmesi, inşaat sektörünün kalkınmada lokomotif rol üstlenmesi…

İnsanlar son otuz yılda hayat standartlarının çok yükseldiği bir dönemin içersinde yolculuğuna devam etmektedir. Yol yapmak, kamu binalarını tüm donanımlarıyla halkın hizmetine sunmak, ulaşım imkanlarının konforlu ve ucuz hale getirilmesi, lüks konutların ve alışveriş merkezlerinin inşa edilmesi günümüz insanı tarafından standart çalışmalar olarak görülmektedir. Hele 25 yaş altı gençler, tüm yapılanları "Zaten yapılması gereken çalışmalar" olarak görmektedir.

Turizm ve Kültür Öncelikli Kalkınma:

Bilindiği üzere Türkiye yerel seçimlere hazırlanıyor. 31 Mart 2019 tarihinde sandık başına gidilecek ve beş yıllığına şehirlerin başkanları seçilecek. Başkan adaylarının vaatleri çeşitli medya araçları ile paylaşılmakta. Geçenlerde Kayseri Küçük Millet meclisinde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Memduh Büyükkılıç  ayın konuğu olarak sunumunu yaptı. 150  Vizyon Proje ana temasıyla 12 ana başlık halinde yapılacaklar paylaşıldı.

Burada asıl üzerinde durulması gereken hususu kalkınmanın kültür ve turizm öncülüğünde yapılacak olmasıdır. Şehirlerin kimlikleri vardır ve her şehir ulusal ve uluslararası kamuoyunda farklı özellikleri ile tanınır. Şehirler adına şehrengizler yazılmıştır. Belgeseller çekilmiş hatta sinema filmleriyle adından söz ettiren şehirler vardır.

 Ak Parti'nin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Memduh Büyükkılıç, Refah Partisi döneminde İl Başkanlığı, milletvekilliği yapmış, sivil toplum yöneticiliği yapmış ve Kayseri'nin en büyük ilçesi olan Melikgazi'yi yıllarca yönetmiş bir siyasetçi. Belediye Başkan adayları  yeni belediyecilik anlayışını bu ilçedeki belediye çalışmalarına bakarak tecrübe edebilirler.  

Belediyeler yerel kültür unsurlarını desteklemek ve yerel sanat insanlarını kent  hayatının içerisine çekmekle başlamalıdır bu işe .Şehrin tarihi arka planını gün yüzüne çıkarmak, şehre kimliğini veren şahsiyetleri uluslararası boyutta tanıtmak, şehrin insanlarına oluşturulacak tezli müzelerle geçmişi, anı ve geleceği birlikte yaşatmak, gündelik hayatın içerisinde insanların zihnen dinlenecekleri mekanları tesis etmek, kültürel faaliyetlerde şehrin insanlarının hem üreten hem de bu faaliyetlerden faydalanan insanlar olarak konumlandırılmak gerekmektedir.

Kayseri Büyükşehir belediye Başkan Adayı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri'nin kalkınmasında Turizm ve Kültürü öncelemektedir. Şehirleri imar ederken nesilleri ihmal etmemenin kaygısı ile hareket etme anlayışı hakim projelere. Erciyes Dağı ve tesisleri Kapadokya turizm havzasıyla entegre edilecek,  dünyaca ünlü Sultan Sazlığı Kuş Cenneti bölgesi,  Yine dünyaca ünlü Yahyalı Kapuzbaşı Takım Şelaleleri, Kültepe Kaniş Arkeoloji alanı turizme kazandırılacak.

Tek başına Mevlana'nın Hocası Seyyid Burhaneddin Hz. İle ilgili projeler bile şehrin kimliğinin belirginleşmesinde etkili olacak. Okullarda tekli eğitime geçmek için okul yapma kaygısında olan bir başkan, yine öğrencilerin öğle yemeklerini düşünen ve zengin ile fakiri sevgi sofralarında buluşturmayı hedefleyen bir başkan, Şehri kongre merkezi haline getirmek için dev projeler yapan bir başkan… sadece şehrin alt ve üst yapısıyla ilgili konuşmalar yapmayan bir başkan adayını  dinlemek kültürel geleceğimiz açısından herkes gibi bizleri de heyecanlandırdı.

Her yıl onlarca festivalin yapılacağı,Mimar Sinan'ın anısının yaşatılacağı, şehirle ilgili kitap çalışmalarının yapılacağı, şehrin insanlarından oluşan tiyatro, müzik, sanat topluluklarının oluşturulacağı hedefleri gençler adına çok isabetli çalışmalar olacağa benziyor.

Artık insanların mutluluk anlayışı değişmektedir. Beton yığınlarının ve harcama yarışının sarmalından kurtulmak isteyen insanlara sanatla, kültürle, değerlerle, nitelikli organizasyonlarla, ve en önemlisi yerel unsurların öncelenmesiyle nefes alma imkanı sunmak yeni belediyecilik anlayışının anayasasını oluşturacaktır. Bu alanda Kayseri model bir şehir olma yolunda ilerlerken bizlere de eğitim, sanat, kültür adına yapılacak çalışmaları desteklemek düşüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.