1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye enerjide stratejik halka
Türkiye enerjide stratejik halka

Türkiye enerjide stratejik halka

Azeri gazının Avrupa'yla buluşmasını sağlayacak TAP projesinin temeli Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın katılımıyla Selanik'te atıldı. Albayrak, "Türkiye enerjide, bu coğrafyanın önemli bir stratejik halkasıdır" dedi

A+A-

Avrupa'nın enerji ihtiyacını önemli oranda karşılayacak olan Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ne (TAP) dün Yunanistan'ın Selanik kentinde atılan temelle start verildi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Enerji Bakanı Panos Skourletis'in ev sahipliği yaptığı törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da katıldı. Temel atma töreninde konuşan Albayrak, "Tecrübesi ve bölgedeki varlığı ile Türkiye'nin enerjide işbirliği ve güvenlik açısından bu coğrafyada önemli bir stratejik halka oluşturduğuna" dikkat çekti. Albayrak, Türkiye'nin ülkeyi enine kesen TANAP gibi TAP'a da tam destek verdiğinin altını çizdi.

BAŞARI ÖYKÜSÜ

Bakan Albayrak, TANAP ve TAP'ın, bölgede etkin, güvenilir piyasaların inşa edilmesi anlamında bir başarı öyküsü olduğuna vurgu yaptı. Albayrak, arz çeşitliliğinin artırılması ve enerji güvenliğinin sağlanması amacıyla Türkiye'nin tüm ekonomik ve fizıbıl projeleri görüşmeye hazır olduğunu belirterek, "Sektör, yenilenebilir enerji, düşük emisyon hedefleri ve enerji verimliliği gibi alanlarda yaşanan gelişmeler ve çeşitli yeni teknolojilerin yaygın kullanımıyla çarpıcı bir değişime uğradı" diye konuştu. Albayrak enerji alanında yapılan işbirliklerinin bölgedeki barış ve istikrarın geliştirilmesine katkı sunacağını da belirtti.

İŞBİRLİĞİNİ ARTIRIR

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise, Şah Denizi'nden çıkan doğalgazın Avrupa'ya taşınmasının hem ülkeler arasındaki barış ve işbirliğini artıracağını hem de TANAP ve TAP'ın geçtiği ülkelerin ekonomisini canlandıracağına vurgu yaptı. Çipras, 6 yıldır ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan'ın TAP projesi kapsamında ülkeye yapılacak 1.5 milyar euroluk yatırımla rahat bir nefes alacağını söyledi. Çipras, Yunanistan ile Bulgaristan arasında döşenmesi planlanan IGB boru hattının TAP'a bağlanmasıyla enerji işbirliğinin daha fazla ülkeye yayılacağını kaydetti. Bakan Albayrak dün ayrıca AB Komisyon Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic ve ABD Dışişleri Enerji Koordinatörü Amos Hochstein ile görüştü. Görüşmelerde Türkiye ile AB arasındaki eneji işbirliği, AB'nin arz güvenliği ve bölgesel enerji projeleri ele alındı.

878 KİLOMETRELİK YOLCULUK BAŞLADI

TAP,TANAP'a Türk-Yunan sınırında dahil olacak ve Yunanistan'ın kuzeyi, Arnavutluk ve Adriyatik Denizi'nden geçerek 878 kilometrelik yolculuğun ardından İtalya'nın doğalgaz şebekesine bağlanacak. Azeri gazını Avrupa'da birkaç pazara birden taşıyacak başlangıç kapasitesi 10 milyar metreküp olacak projenin temel atma törenine katılan üst düzey davetliler, Selanik Limanı'na sembolik olarak yerleştirilen boruya imza attı.

ÖLÇEKLENEBİLİR PROJELER ÖNEMLİ

Albayrak, TANAP ve TAP'ın ölçeklenebilir projeler olduğuna işaret ederek, "Her iki projenin de başlangıçtaki kapasiteleri, daha fazla talep ve daha fazla gaz tahsisatını karşılamak üzere artırılabilecek şekilde tasarlandı. Günümüz gaz piyasalarında, enstitüler ve teknolojilerdeki yenilikler, uzun vadeli kontratları çağ dışı bırakmakta, ulusal ve uluslararası fiziksel sanal gaz ticareti gelişmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

45 MİLYAR EUROLUK DEV PROJE

TAP hattı inşaatı, Türk-Yunan sınırındaki Kipi'ye gelen TANAP boru hattına bağlanarak başlayacak.

Hattın 550 km'si Kuzey Yunanistan'da, 215 km'si Arnavutluk'ta, 105 Km'si Adriyatik Denizi'nin altında, son 8 km'si ise İtalya'da inşa edilecek.

TAP'ın maliyetinin 45 milyar euroya ulaşması bekleniyor.

TAP tamamlandığında 7 milyon hane Azeri gazından yararlanacak.

TAP, ilk aşamada en az 10, en fazla 20 milyar metreküp gaz taşıma kapasitesine sahip olacak.

Hattın 2020'de tamamlanması planlanıyor.

Toplam uzunluğu 878 km olacak ilk boru hattının inşaatında 18 metrelik 53 bin boru bölmesi kullanılacak. TAP hattını oluşturacak çelik boruların toplam ağırlığı 526 bin ton olacak. Bunun da 72 Eyfel Kulesi'ne denk geldiği hesaplandı.

STELYO BERBERAKIS / Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.