Türkiye'nin Aydın Problemi

Aydın, aydınlanma, münevver, mütefekkir, çağdaşlaşma… Osmanlı devletinin son üç yüz yılını problem olarak görmektedir Nurettin Topçu. Osmanlı münevverleri çok önemli savrulmalar yaşamıştır. Özellikle Tanzimat nesli tamamen kendi değerleri ile tezat eylemlerin içerisinde olmuştur.

Özellikle tiyatro ve sanat faaliyetleri Osmanlının son yüz yılında batı kaynaklarından beslenen kişiler tarafından icra edilmiştir. Osmanlı devletini "Koca Bunak, yedi kocadan arta kalan dul kız" gibi benzetmelerle tarif eden bir nesille mücadele etmiştir Abdülhamit Han. İttihat ve Terakki nesli kendi hükümdarını bir saray darbesi ile tahttan indirirken bu davranışlarını aydın kılıklı insanların basın ve yayın çalışmalarıyla destekletmişlerdir.

Bir tarafta fazlaca yükselmesine izin verilmeyen ve sürekli vatan için can veren kan veren, eziyet çeken samimi Anadolu insanı, diğer tarafta bürokrasinin ve basının, yayın camiasının köşe başlarını tutmuş beylik sözlerle binlerce insanı yok sayan güruh. Adnan Menderes'in idamında aynı vakıa ile karşılaşıldı. O dönemin kiralık kalemleri gerçeklerin tam tersini topluma empoze etti ve haklı durumdaki bir vatansever hain olarak yaftalandı, idam sehpasında buldu kendisini.

Yakın tarihe bakıldığı zaman özellikle 28 Şubat darbe girişiminde en etkili silah yine basın ve gazeteciler oldu. Sağ muhafazakar kesimin Ahmet Taşgetiren, Abdurrahman Dilipak gibi birkaç yazarı, nefeslerini yaşanılan zulmü anlatmak için harcadılar fakat müstemleke kalemlerinin sesleri o kadar şiddetli idi ki biz bile zor duyduk bizi savunan insanların seslerini.

Ve gelinen noktada aynı aydın ve sanatçı ihanetiyle karşı karşıya kalıyoruz. Tankın üzerine çıkan bir askere "istikamet neresi?" sorusu soruluyor kimsenin beklemediği bir cevap alınıyor "KIZIL ELMAYA" Ailene bir şey söyleyecek misin? BEKLEMESİNLER, son sözün nedir, BU VATANI BÖLEMEYECEKLER.

Bir yanda vatanı için tüm varlığını feda eden sıradan insanlar, öbür yan da tüm kritik zamanlarda milli bir duruş sergileyemeyen hatta teröre örgütleriyle, Batılı ülkelerle aynı safta yer alan sanatçı ve aydın kılıklı insanlar. Bir yanda Yörük teyzenin kınalı kuzular için kurban kesmesi öbür yanda televizyonların renkli ekranlarında tam gaz eğlenceye devam eden çağdaş! yeni yetme sanatçı güruhu.

Bu mücadele elbette devam edecektir. Bu mücadele Türk tarihinde sürekli verilmiştir; fakat özellikle son üç yüz yıldır daha çetin verilmektedir. Türk milleti kendi aydınını yetiştirememiştir. Bizler vatanımız için her türlü hizmeti yapıyoruz da sanatçı, aydın, gazeteci, tiyatrocu, sinemacı, yazar, yetiştirmede belli bir çıtanın üstüne çıkamıyoruz.

Karşı bir sanatçı ve aydın grup ortaya çıksa ve Afrin mücadelesini destekliyoruz açıklaması yapsa bu grupta kimler olabilir, ya da bu grup kaç kişiden oluşabilir? Gücü elinde bulunduran Anadolu ruhu ile hareket eden insanlar yıllardır iş başında. Çok önemli çalışmalar yapıldı. Devrim niteliğinde başarılara imza atıldı. Fakat Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle etkisi asırları kuşatan eğitim ve kültür, sanat çalışmalarında hala günü idare etmekten başka bir çıkış yolu oluşturulamadı.

Yeni bir Türk münevveri oluşturulmalı, yeni bir Türk tiyatro sanatçısı anlayışı ihdas edilmeli, yeni bir Türk sineması mantığı oluşturulmalı ve elbette yeni bir gazetecilik ve gazeteciler mantalitesi oluşturulmalı.

 Belki bizim de gazetecilerimiz var diyebilirsiniz. Fakat bir kişi ile birkaç kişi ile hatta birkaç on kişi ile bu anlayış oluşturulamaz. Cemil Meriç, Nurettin Topçu gibi insanlar fikir ürettikleri zaman ilgi görmemiş, Sezai Karakoç birkaç etkilişiiri ile hatırlanıyor.

Kültürel çalışmalar mesir macunu dağıtmanın, geçmişle övünmenin ötesine geçmeli, tezli elli yıllık projeksiyonlar ortaya konmalı, bir teknik direktör amatör maçları izliyor ve nitelikli oyuncu keşfetmenin kaygısını güdüyor. Fakat bir genç ressam, yazar, şair, gazeteci, tiyatrocu keşfi aynı ciddiyette yapılmıyor.

Tiyatro festivalleri yapılıyor. Hiç mi kaliteli oyuncu adayı tespit edilemedi. Tespit edildiyse bu gençlerin kendilerini geliştirmeleri ve popüler hale gelmeleri için neler yapıldı merak etmiyor değiliz.

 Anadolu modası, Anadolu müziği, Anadolu Türk sanatı popüler hale getirilmeli ve bunun için çok ama çok uzun soluklu projelere vakit kaybetmeden başlanmalıdır.

Aksi takdirde milli meseleler karşısında gayri milli tarafta yer alan sanat ve kültür insanları, aydınlar bu milleti terbiye etmeye devam edeceklerdir.  Vesselam…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.