1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TYB KAyseri şubesinde Yeni Yönetim Göreve başladı.
TYB KAyseri şubesinde Yeni Yönetim Göreve başladı.

TYB KAyseri şubesinde Yeni Yönetim Göreve başladı.

TYB KAyseri

A+A-

TYB KAYSERİ ŞUBESİ YÖNETİM KURULU BASIN AÇIKLAMASI

Saygıdeğer basın mensupları, değerli arkadaşlar; 
Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi üyeleri ve yönetim kurulumuz adına hepinizi en içten saygı ile selamlıyorum. Öncelikle davetimize icap etme nezaketinde bulunmanızdan ötürü her bir basın kuruluşumuza ve mensuplarına, sözlerimin başında teşekkürlerimizi sunuyoruz. 
Bu gün karşınızda genel kuruldan yetki almış yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda yönetim kurulumuzdan yetki almış yeni başkan sıfatı ile konuşuyorum. 
Yönetim kurulumuzda istifa ile boşalan üyeliğin ardından birinci yedek üyemiz Sn. Yüksel KALKAN yönetim kurulumuzda görev başlamıştır. Yönetim kurulumuza yeni katılan arkadaşımıza huzurlarınızda başarılar diliyorum. Akabinde yapılan ilk yönetim kurulu toplantımızda saygıdeğer üyeler arasında görev dağılımı yapılmış, buna göre:
Başkanlık Görevine: Selim TUNÇBİLEK
Başkan Yardımcılığı Görevine: Hacı SARI 
Sekreterlik görevine: Kadir KARAMAN
Muhasip Üyeliğe: Şeref KARADAVUT
Basın işlerinden Sorumlu yönetim kurulu üyeliğine ise: Yüksel KALKAN beyin getirilmesine oybirliği ile karar verilmiştir. 
Huzurlarınızda yapacağım açıklamalarım şahsi görüşlerim olmayıp, Türkiye Yazarlar Birliğinde uzun zamandır ilk kez yönetim kurulunda müzakere edilerek kaleme aldığı, yönetim kurulumuzun da mutabık kaldığı düşüncelerini yansıtan basın açıklamasıdır.
Bilindiği üzere, Eski Başkan, kendisinin başkanlık yaptığı Yönetim Kurulu Toplantımızda, istifa etmek zorunda kalmıştır. Öncelikle bu duruma gelmiş olması yönetim kurulu üyeleri olarak hepimizi üzmüştür. Kendisine bu noktaya gelmemesi için seçildiğimiz günden itibaren bütün toplantılarımızda her türlü bilgilendirme ve uyarma görevini saygıdeğer yönetim kurulu üyelerimiz sürekli ve eksiksiz yapmışlardır. Devamlı arzulanan fakat yaklaşık dört beş aydır ısrarla yürütülen yönetim kurulu çalışmalarına rağmen başkandan Birliğimizin mali yapısına ilişkin herhangi bir bilgi almak mümkün olamamıştır. Bu durum karşısında yönetim kurulu toplu olarak istifa etmek yerine başkan nezaket göstererek istifasını sunmuştur. Yönetim Kurulumuz Başkana çalışmalarından ötürü teşekkür edilmiş bundan sonraki çalışmalarında başarılar dileyerek veda etmiştir. 
Sanal medya üzerinden “Kamuoyu Duyurusu” şekli ile paylaştığı metnin içeriği kedisi adına da üzüntü vericidir ilginç bir metindir. 
Yönetim kurulu olarak önümüze bakıyor yeni çalışmalarla kamuoyunun karşısında olmak istiyoruz. Bu çerçevede şimdilik sizlerle şu bilgileri paylaşmak istiyoruz. 
• T. Yazarlar Birliği 40 yıla yaklaşan takdir dolu geçmişi ile en saygın sivil toplum örgütlerinin başında gelir. Bu saygınlığı korumak ve bu saygınlığa katkı sunmak yönetim kurulumuzun asli görevi olacaktır. 
• Bütün üyelerimiz her şeyden önce her biri nitelikli yazardırlar. Onlarla bütünleşik olan şey yazarlık kimlikleridir. Yazarlar Birliği ise bizlerin tüm yazarların altında toplandığı büyük bir şemsiyedir. 
• Bu kurum bir risk kurumu değildir. Bizim risk ettiğimiz bir şey yoktur. Yazarlıktan da vazgeçmiş değiliz. Bütün işlerimizi sağlıklı şekilde yürüttüğümüz gibi görevimizi de hukuk çizgisinde sağlıklı ve dayanışma içinde saygı ile yürütmekteyiz. Yürüteceğiz de inşallah. 
• Bu yönetimde ve bundan sonraki yönetimlerde kim başkan olursa olsun “Onlar ve Ben” içerikli bir cümle kurmamalıdır. Bu çatı altında da böyle cümlelerin kurulmasına da asla müsaade edilmemelidir. 
• Hiçbir Üye, başkan yönetim kurulu üyesi kendini TYB’nin üzerinde göremez, görmemelidir. Bazı kişililer elbette ki kendilerini böyle görebilir. Üyelerimiz de onlara gereken cevabı yerinde ve zamanında verecektir.
• Türkiye Yazarlar Birliği kayseri Şube Başkanlığı sıfatı kullanılarak çok kıymetli kamu kurum ve kuruluşlarımız haksız yere rencide edilmiş, onlara basın yolu ile çeşitli ithamlarda bulunulmuştur. Bu nedenle ilgili kurumlarımız ve yöneticilerimizden Birliğimiz ve üyelerimiz adına özür dilemek te bizlere bırakılmıştır. 
• Yönetim kurulumuz, çeşitli şekilde işbirliği yaptığımız, birlikte projeler ürettiğimiz; kamu kurum ve kuruluşlarına ve değerli bürokratlarına karşı saygısızlığı bizlere ve Birliğimize yakışan çalışma ahlakı olarak görmemiştir, görmeyecektir. 
• TYB bütün siyasi partilere, kurum ve kuruluşlara eşit mesafede ve birikimlerini onlarla paylaşmaya her zaman açıktır. Sivil toplum örgütü olarak, her kuruma kendi faaliyetleri içerisinde ihtiyaç duydukları takdirde destek olmak, ülkemizin ve şehrimizin güç ve birikimlerini artırabilmek için bir kültür kuruluşu olarak üzerimize düşen katkıyı yapma arzusundayız. 
• Bir kuruma, bir şahsa, bir partiye kumpas kurma kaygısı ile hareket edenler bünyemizde yer alamazlar. Devletimizi çökertmeye, bölmeye, parçalamaya yönelik çeşitli örgütsel durumlarla mücadele bizlerin olduğu gibi her vatandaşımızın asli duyarlılığı olmalıdır. 
• Eleştirinin olmadığı yerde daima çirkinlikler yeşermeye devam eder. O nedenle genel Kurulun icra organı yönetim kurulu olarak her türlü eleştirilere açığız. Yol-yöntem gösterici, yapıcı, haklı her tür eleştiriyi yönetim kurulu olarak baş tacı ederiz, edeceğiz.
• Yönetim kurulumuzun bütün toplantılarına denetim kurulumuzda iç denetim görevini icra için katılmalıdır. Yönetim kurulu olarak bu anlayışa sahip olduğumuzu kamuoyumuzla şimdiden paylaşıyoruz.
• Başta yazarlık okulu projemiz olmak üzere bütün programlarımız kesintisiz olarak sürdürülecektir.
• Kültürel hayatımızın gittikçe yozlaştığı bu devirde bizim gibi Türkçeyi, kültürü ve dili önemseyen kurumlara duyulan ihtiyaç daha belirgin hale gelmiştir. 
• Sokaklarımız yabancı kültürlerin ve anlaşılmaz kelimelerin istilası altındadır. Sokaklarımız zihni karışıklığımızın bir yansımasıdır. Sokaklarımızı yabancı kültürlerin istilasından kurtarabilecek zihni olgunluğa katkı yapmaları için başta belediyelerimiz olmak bütün kurum ve kuruluşlarımızı konuya ilişkin hassasiyet göstermeye davet ediyoruz. Vatandaşlarımızı Türkçe tabela kullanmaya davet ediyor, yine vatandaşlarımızı tabelası Türkçe olan yerlerden alışveriş yapmaya özen göstermelerini istiyoruz.

Bu vesileyle Türk – İslam âleminin Kutlu Doğum Haftası sevincini yönetim kurulumuz olarak şimdiden paylaşıyor, yeni projelerle karşınızda olmak dileğiyle hepinizi saygıyla selamlıyoruz.


Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi 
Yönetim Kurulu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.