1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üç fitne uyarısı
Üç fitne uyarısı

Üç fitne uyarısı

Erdoğan'dan üç fitne uyarısı; Mezhepçilik, ırkçılık, terör

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan İİT 13. Liderler Zirvesi'nin kapanışında İİT Genel Sekreteri İyad Medeni ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:


TERÖRİSTLER İSLAM'I TEMSİL EDEMEZ


 ÜÇ ANA BAŞLIK: İstanbul Zirvesi'ni, adalet ve barış için birlik ve dayanışma temasıyla düzenledik. Barış ve adalet sütunları üzerine yükselen bir medeniyetin mirasçılarının bugün daha çok; iç savaşlar, silahlı çatışmalar, mezhep taassubu ve terörle anılıyor olması gerçekten üzüntü vericidir. Burada 3 ana başlık görüyoruz. Mezhepçiliktir, ırkçılık ve terör. İslam dünyasının içinde olduğu bu mezhepçilik tahribatını -ki bu bir fitnedir de- aynı zamanda ırkçılık tahribatını -bu da bir başka fitnedir- bir diğer tarafta da terör olayı, bunlar bizi ciddi manada zayıflatmakta ve kan kaybına neden olmaktadır.


İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI 13. İSLAM ZİRVESİ BAŞLADI


 ÖLEN DE ÖLDÜREN DE...: Dikkat edin mezhepçilikte ölen öldüren... Ölen Müslüman ve tekbir getirerek, Allah-u Ekber diyerek ölüyor. Öldüren de Allah-u Ekber diyerek öldürüyor. Bu ne menem iştir. Biz mezhepçilik noktasında ne Şii dinindeniz, ne de Sünni dinindeniz. Bizim tek dinimiz var: İslam. İslam'ı asla tartıştırmayız. Bir ırk, diğer ırka üstünlük mücadelesine girerse bu da bir fitnedir. İslam'ın içinde bu ırkçılık fitnesi yaygınlaştırılsa bu aynı zamanda da bir beladır.

Erdoğan'dan Filistin ve KKTC çıkışı

 RUSYA PYD'Yİ SİLAHLANDIRIYOR: Şu anda terör belasının bedelini insanlık ödüyor. Biz yaklaşık 35 yıldır terörle mücadele ediyoruz. Rusya açıklama yapıyor "Evet PYD'yi silahlandırıyoruz"' diyor. Bu gerçekler ortada ve Moskova'da kendilerine ofis açtırıyor. Kimlerin terör örgütlerinin yanında yer aldığı artık gizlenmiyor, açık net ortada. Biliyorsunuz DAEŞ terör örgütü Irak'tan başladı, Suriye'de yaygınlaştı. Şimdi de dünyanın değişik ülkelerinde, kıtalarında yer alıyor. İşte Boko Haram. Bunlar hep birlikte gelişiyor. Bunların İslam ile alakası yok. Zira bizim dinimiz bir barış dinidir. Acaba niçin halkı Müslüman olan ülkelerde bu terör yaygınlaşıyor, sorgulamamız lazım. İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler olarak, ayrım yapmadan tüm terör örgütleriyle, dinimizi istismar eden tüm cinayet şebekeleriyle mücadele etme konusunda mutabık kaldık.

ERDOĞAN'IN ÇAĞRISI VE İİT'NİN GELECEĞİ

 IRAK'A MÜDAHALE: Müslümanların meselesini niçin Müslüman olmayanlara havale ediyoruz ki? İİT bunları çözsün. İslam ülkelerinde olanlara dikkat edin. Birliğe, beraberliğe, barışa, sonuca ulaşan hiçbir ülke yok. Yapılan ne biliyor musunuz? O ülkede petrol var mı, var. Zenginlikler var mı, var. Onun üzerine gidilmektedir. İşte bugün Irak'ta petrol varlığının yüzde 80'ini Irak'a müdahale edenler şu anda paylaşmaktadır... Müslümanların azınlık olarak yaşadığı yerlerdeki islamofobiye karşı ortak hareket şart.

SABAH

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.