1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. Ulaştırma Memur-Sen 6. Büyük Türkiye Buluşması Gerçekleşti
Ulaştırma Memur-Sen 6. Büyük Türkiye Buluşması Gerçekleşti

Ulaştırma Memur-Sen 6. Büyük Türkiye Buluşması Gerçekleşti

Ulaştırma Memur-Sen 6. Büyük Türkiye Buluşması Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın ve şube başkanları il temsilcilerinin katılımıyla Antalya'da gerçekleştirildi.

A+A-

Ulaştırma Memur-Sen 6. Büyük Türkiye Buluşması Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın ve şube başkanları il temsilcilerinin katılımıyla Antalya'da gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan Genel Başkan Can Cankesen " Bugün, Sendikamız 6. Büyük Başkanlar Kurulu Toplantısını yapıyoruz. Bugün, sendikamızın bütün mensuplarının kendilerini kontrol edeceği önemli bir gündeyiz. Bugün, önümüzdeki dönemin yol haritasının çizileceği anlamlı bir gündeyiz" dedi.

Maalesef ülkemizin dört bir yanında yaşanan hain terör saldırılarında hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve şehit olan güvenlik güçlerimiz için yüreğimiz yanıyor. Şehitlerimizin evlerine ateş düşerken, ülke olarak, 78 milyon vatandaş hep birlikte gözyaşı döküyoruz. Ulaştırma Memur-Sen ailesi olarak, TCDD önünde gerçekleştirilen hain terör saldırısını,  güvenlik güçlerimizi şehit eden terörü, teröre destek verenleri, terörün arkasındaki iç ve dış güçleri nefret ve şiddetle kınıyoruz. Terör saldırılarında hayatını kaybeden demiryolcu arkadaşlarıma ve vatandaşlarımıza, şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum.

 

 

 

Cankesen sözlerine şu şekilde devam etti " Demokrasi tarihimiz göz önüne alındığında, sendikal tarih açısından uzun ve misyon yüklü 12 yıllık emek ve alın teri mücadelesini geride bırakan Ulaştırma Memur-Sen , bu başkanlar kurulu toplantımızdan da yeni bir enerjiyle, güç ve eylem birliği içerisinde çıkacağına inanıyorum. İki gün süresince ele alacaklarımız, tartışacaklarımız ve karar vereceklerimizle sendikamızın önümüzdeki 2 yılın vizyonunu oluşturacağız.

TOPLU SÖZLEŞMEDE DİKLENMEDİK ANCAK DİK DURDUK

Olağanüstü Genel kurumuzun ardından, sizlerin desteğiyle, teşkilatımız ve kamu görevlilerimiz için kollarımızı sıvadık ve hak mücadelemize hizmet etmeye başladık. Zirvede dalgalanan bayrağımızı rakiplerimizle aramızdaki farkı açarak dalgalandırmaya devam ettik. Buradan 4’üncü kez yetkili sendika olmamızı sağlayan, genel merkez yönetimimize, şube başkanlarımıza, şube yönetim kurulu üyelerimize, işyeri temsilcilerimize, tüm üyelerimize, gönlü bizimle birlikte olan tüm kamu görevlilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepinizden Allah razı olsun!

 

Bilindiği gibi kamu görevlilerinin mali ve özlük hakları toplu sözleşme ile belirlenmektedir. 2013 yılında olduğu gibi bu yıl da toplu sözleşme görüşmelerine hizmet kolumuzdaki yaklaşık 30 bin memuru temsilen bizler katıldık. Ulaştırma Memur-Sen Genel Merkezi olarak bu yıl yapılan toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde ülke genelindeki şubelerimizde irtibata geçerek hizmet kolumuzdaki memurların taleplerini topladık. Bize gelen talepleri önemli önemsiz diye ayrıştırmadan not ettik. Bu şekilde taleplerin belirlenmesinde teşkilatlarımızın sesine kulak verdik.

Teşkilatlarımızdan aldığımız talepleri, genel merkez olarak oluşturduğumuz Ar-Ge birimimizle değerlendirmeye aldık. Yoğun çaba göstererek, ince eleyip sık dokuyarak, gecemizi gündüzümüze katarak çalışmalarımızı son aşamaya getirdik ve toplu sözleşmeye taşıyacağımız tekliflerimizi belirledik. Toplu sözleşmeye toplam 55 teklifle katıldık.

 

Bir yandan tekliflerimizi belirlerken diğer yandan da toplu sözleşmeye taşıyacağımız tekliflere kamuoyunun dikkatini çekmek için yoğun mücadele gösterdik.

Toplu sözleşmede diklenmedik ancak dik durduk. Hükümetin ilk teklifini yetersiz bulan Memur-Sen ve bağlı sendikalar olarak ayağa kalkarak tepkimizi gösterdik, teklifin müzakere dahi edilemeyeceğini söyledik. Bizler teklifi yetersiz bulurken diğer konfederasyonlar masada çakılı kalarak teklifi müzakere etmeye kalkıştı.

Yürüttüğümüz başarılı çalışmalarla Memur-Senimizle birlikte toplam 25 kazanıma imza attık. Bu kazanımların büyük bir bölümü hizmet kolumuzdaki memurlarımızı ilgilendirmektedir. Elde ettiğimiz önemli kazanımlarla hizmet kolumuzdaki memurların sorunlarını çözüme kavuşturduk ifadesini kullandı.

Şubeleri ve temsilcilikleri güçlü olan bir sendikanın şüphesiz genel merkezi de güçlü olur. Bunun için bizlerin her zaman önceliği şubelerimiz, teşkilatlarımız oldu. Yıllardır unutula gelen şubelerimizi, teşkilatımızı ötekileştirmeden, herkese eşit mesafede durarak, kardeşlik bilinci içerisinde hareket ederek çalışıyoruz. Yıllardır sendikamızı omuzlayan, derdiyle dertlenen, sevinciyle sevinen siz değerli teşkilatımızın özverili çalışmaları yok sayılamaz.

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen'e bağlı Ulaştırma Memur-Sen 6. Büyük Türkiye Buluşması'nda terör saldırılarına tepki gösterdi. Yalçın, "Ankara'daki hain terör saldırısını, lanetliyor; yüzyıllarca üzerinde birlikte kardeşçe yaşadığımız topraklarımıza, birlikte yaşama isteğimize nifak tohumları ekmeye çalışanları kınıyoruz" dedi.

Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Ulaştırma Memur-Sen 6. Büyük Türkiye Buluşması Antalya'da gerçekleştirildi. Programda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Ankara'da meydana gelen hain terör saldırısını lanetleyerek, "Yüzyıllarca üzerinde birlikte kardeşçe yaşadığımız topraklarımıza, birlikte yaşama isteğimize nifak tohumları ekmeye çalışanları kınıyoruz. Asla emellerine ulaşamayacaklar. Suruç'ta 32 gencin hayatına kıyanların, Danıştay saldırısında olayın gerçekleştiği saatte kameraları kapatanlar, şimdi yeniden harekete geçti. Şunu bilsinler ki Türkiye'nin yürüyüşünü durduramayacaklar" diye konuştu.

 

SAĞDUYULU OLUP TUZAKLARI BOZACAĞIZ

Hain saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan Rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Yalçın, "Büyük Memur-Sen ailesi olarak bir kez daha milletimizi sağduyuya davet ediyoruz. Milletimize düşen görev sağduyulu olmak, terör örgütlerinin ve onları kurgulayan oyun kurucuların tuzağına düşmemektir. Bu duygu ve düşüncelerle Ülkemize, milletimize ve birliğimize yönelen canice saldırıları kınıyor, geleceğini kan ve rant üzerine kurmuş terör örgütlerini lanetliyoruz. Terör azmaya, ekonomik dengeler bozulmaya, toplumsal barış zedelenmeye başladı. Darbe girişimleriyle amaçlarına ulaşamayanlar bu sefer terör kartını devreye soktular. İçeriden ve dışarıdan lojistik destek alan başta PKK olmak üzere terör örgütleri ülkemizin istikrarını bozmak için yoğun saldırılarda bulunuyorlar" ifadelerini kullandı.

 EN BÜYÜK SİVİL TEPKİYİ ORTAYA KOYDUK

Terörün karşında en büyük sivil direnişin Memur-Sen tarafından ortaya konduğunu hatırlatan Yalçın, "Büyük Memur-Sen Ailesi olarak, bu süreçte genel merkezimiz ve il başkanlarımız teröre lanet bildirileri yayınladı ve eylemler ortaya koydu. Özellikle Diyarbakır'da Memur-Sen öncülüğünde yapılan ve 600 STK'nın katıldığı teröre lanet mitingi çok anlamlıydı. Yine milli irade ve sivil dayanışma platformundaki sosyal paydaşlarımızla birlikte ortak bildiriler açıkladık. Türkiye-AB Karma İstişare Kurulu(KİK) üyelerinin öncülüğünde yüzlerce kuruluşun katıldığı "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" mitingini organize ettik. Terörü bu topraklarda asla fırsat vermeyeceğiz" dedi.

Ulaştırma Memur-Sen 6. Büyük Türkiye Buluşmasının ikinci gününe katılan Eski Rize Milletvekili Şevki Yılmaz Ankarada yaşanan terör saldırısından ötürü duyduğu üzüntüyü dile getirerek yaşamını yitirenlere Allahtan Allah'tan Rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum" şeklinde konuştu .

 

Geçmişte Türkiye'nin ekonomik krizler yaşadığını, ülkenin üzerinde farklı oyunlar oynandığını ifade eden Şevki Yılmaz, Türkiye'nin artık merkez ülke yolunda ilerlediğini söyledi. Geçmiş yıllarda yaşanan krizlere vurgu yapan Yılmaz, "Türkiye bu günlere çok bedel ödeyerek geldi. Dünya'da bir satranç var. Vatikan merkezli dünya bitiyor. Allah'a yemin olsun ki İstanbul merkezli dünya kuruluyor. Bunu göremeyen kördür.

SANDIK TOKADININ YARASI GEÇMEZ

1 Kasım seçimlerinde gençleri etki altına almaya çalışanlara izin verilmemesi gerektiğini ve yüzyıllardır "ok" ile korunan ülkenin artık "oy" ile korunacağını aktaran Şevki Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: "Artık ihtilal dönemleri bitti. Menderes'i, Erbakan'ı, Özal'ı rahmetle anıyoruz. Onun için en önemlisi sandık tokatı. Dış dünya ve içteki piyonların artık ümidi sandık olmuştur, bunun için gençlerimizi vatan sevgisinden uzak yetiştirmek için müthiş bir tuzak kurdularTürkiye'de. Medyalar onlara çalışıyor bilinçsiz bir nesil yetiştirip sandıkta yeniden iktidara gelmek istiyorlar. Yeni nesle eski Türkiye'yi anlatın oyun sorumluluğunu bilin. Ey gençler dedeniz Çanakkale'de bin yıl "ok" ile bu ülkeyi korudu, şimdi "oy" ile koruyacağız." dedi.

 

Sekretarya Toplantıları Yapıldı

 

Türkiye Buluşması programında, Genel Başkan Can Cankesen, şube başkanları ve ilçe temsilcileriyle; Genel Başkan Vekili İbrahim Uslu, şube başkan vekilleriyle; Genel Başkan Yardımcısı Murat Olgun, mali işlerden sorumlu şube başkan yardımcılarıyla; Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Çam, teşkilatlanmadan sorumlu şube başkan yardımcılarıyla; Genel Başkan Yardımcısı Ümit Aydın, basın ve iletişimden sorumlu şube başkan yardımcılarıyla; Genel Başkan Yardımcısı Tümer Gümüş, eğitim ve sosyal işlerden sorumlu şube başkan yardımcılarıyla; Genel Başkan Yardımcısı Kenan Çalışkan, mevzuat ve toplu sözleşmeden sorumlu şube başkan yardımcılarıyla bir araya gelerek, yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında istişarelerde bulundular.

 

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.