Üniversite Tercihleri Ve Değişiklikler

Üniversite sınavları yapıldı, YKS sonuçları ilan edildi, öğrencileri tercih heyecanı sardı. Sınav sistemindeki değişiklikler her zaman olduğu gibi 2048 yılında da öğrencilerin, eğitimcilerin ve velilerin işini zorlaştırdı. Esasında YKS sistemi ile ilgili örnek sorular çok önceden yayınlanmıştı. Fakat öz eleştiri yapmak gerekirse toplum olarak işi gidişatına bırakma, tedbir almama özelliğimiz çoğu zaman bizleri olumsuz sonuçlara götürebiliyor.

ÖSYM, geçtiğimiz günlerde 2018 YKS değerlendirme raporunu açıkladı. Sınava 2 milyondan fazla aday başvurdu. Bu yıl özellikle Alan Yeterlilik Testi olarak adlandırılan sınava tüm öğrenciler aynı puan türünde kabul edildi. Yani geçtiğimiz yıl sayısal, sözel, eşit ağırlık kendi içinde iki gruba ayrılmıştı. Dolayısı ile sıralama daha net bilgi veriyordu adaylara. Bu yıl tüm öğrencilere sözel, eşit ağırlık ve sayısal puan hesaplaması yapıldı.

 Öğrenciler tercih yaparken değişen maddeleri iyi irdelemeli ve mutlaka uzman desteği almalıdır. Aynı durum LGS sınav sonuçlarında da yaşandı. Yani ülkemizin en belirgin özelliği özellikle eğitim sisteminin kendi geleneğini oluşturamaması. Öğrencilerimiz hatta bir kısım eğitimcilerimiz bile yenilikleri, değişiklikleri takip etmiyor. Her yıl üniversite kontenjanlarıyla ilgili değişiklikler yapılmakta. Bu yıl üniversite adaylarının lehine bazı alanlarda taban puan uygulamamsında rahatlama sağlayacak uygulamalar yapıldı. Özellikle özel üniversitelerde düşük puan ile kaliteli bölümleri okumak isteyen adaylara yönelik bir rahatlama sağlandı.

Yeterli puanı alamayan, ya da aldığı puanla devlet üniversitelerinde tıp, hukuk gibi bölümleri kazanamayan adaylar özel üniversitelerde daha düşük puanla aynı bölümleri okuyabilmekte. Bu durum da öğrenciler arasında sürekli tartışma konusu. Ya aparan olacak ya da oturup ciddi bir çalışma sürecini sürdürmelisin söylemleri gençler arasında dolaşmakta.

Meslek seçimi konusu henüz tüm yönleri ile araştırılmış ve uzun vadeli hedeflerle yapılabilmiş değil. En başarılı öğrenciler Tıp fakültelerini tercih etmekte. Gerekçesi sorulduğunda ise  genellikle garanti meslek ve bol kazanç cevabı alınmakta. Bu anlayış, gençler açısından normal olabilir fakat ülkemiz açısından hayra alamet değil. Zira bir ülkenin en zeki öğrencileri garanticilik bakışına sahipse o ülkede icatlar, keşifler, uç fikirler zor hayat bulur.

Dünyanın en zenginlerinin doktorlar olmadığı gerçeğini herkes anlamalı. Dünyada yapay zeka, üretim, iletişim çağının zirvesi yaşanmakta. İnsanlar oturdukları yerden çeşitli uygulamalarla milyonların sahibi olabilmekte. Sınırların her alanda kalktığı bir dünyayı yaşıyoruz. En zeki öğrencilerimizin mühendislik fakültelerini tercih etmeleri sağlanmalıdır.  Arge çalışmalarında yer alacak genç beyinler daha lise yıllarından itibaren yönlendirilmeli, teşvik edilmeli ve bu öğrenci İ grubuna pozitif ayrımcılık yapılmalıdır.

Bu yıl istediği puanı alamayan çok sayıda öğrencinin mezuna kalma temayülü gözlenmektedir. Sanki sistem değişikliğinin kendisini mağdur ettiği anlayışına varan öğrenci sayısı çok fazla. Fakat tecrübeler göstermiştir ki mezuna kalan öğrencilerin büyük bir kısmı ilk yıl aldığı puana yakın puanlar almaktadır. Genel olarak öğrenciler sevdiği mesleği ve istediği üniversiteyi kazanmak için bir yıl daha bekleme  davranışı içerisindedir.. Bu yol da tercih edilebilir.  Fakat ara sınıftaki öğrenciler ve bu öğrencilerin velileri için değişmeyen tavsiye: Sınavı çalışan kazanıyor, gündemi takip eden daha kazançlı çıkıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.