1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. AKADEMİK PERSONEL

  4. Üniversite'de Sendika Yetkisi Eğitim-Bir-Sen'de
Üniversite'de Sendika Yetkisi Eğitim-Bir-Sen'de

Üniversite'de Sendika Yetkisi Eğitim-Bir-Sen'de

Eğitim Bir Sen 2 Nolu Şube Başkanı Mehmet Demirtaş bu yıl Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ndeki yetkili sendikanın yine Eğitim Bir Sen olduğunu duyurdu.

A+A-

Sendika Başkanı Demirtaş: “Anlayışımız doğru iş yapana doğru, yanlış iş yapana yanlış demek olacaktır.”

Eğitim Bir Sen 2 Nolu Şube Başkanı Mehmet Demirtaş bu yıl Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ndeki yetkili sendikanın yine Eğitim Bir Sen olduğunu duyurdu.

1082 Erkek, 414’ü kadın olmak üzere 1496 kamu görevlisinin bulunduğu Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde sendikaların üye sayıları duyuruldu.

Erkek üye sayısı 378, kadın üye sayısı 116 olmak üzere toplamda 494 üyesi bulunarak Eğitim Bir Sen, birinci sırada yer alarak üniversitenin yetkili sendikası oldu.

262 erkek üye, 63 kadın üye ile toplamda 325 üyesi bulunan Türk Eğitim Sen Tokat Şubesi ikinci sırada oldu.

15 erkek üye, 5 kadın üye olmak üzere 20 üye ile Eğitim Sen üçüncü sırada; 1 kadın üye ile Eğitim İş Sen, 1 erkek üye ile Eğitim İlke Sen, 4 erkek üye ile Eğitim Hak Sen, 7 erkek 7 kadın üye ile ÖGE Sen üniversitede üyesi bulunan diğer sendikalar oldular.

Genel toplama bakıldığında 1082 erkek üyeden 667 tanesinin, 414 kadın üyeden 192 tanesinin sendika üyeliği olmak üzere 1496 memurdan 859 tanesinin sendika üyeliğinin bulunduğu görülüyor.

Eğitim Bir Sen 2 Nolu Şube Başkanı Mehmet Demirtaş, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde yetkili sendika olduklarını duyurduğu paylaşımında “TOKAT Gaziosmanpaşa Üniversitesinde yetki bu yılda Eğitim Bir Sen'de. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

KYK’DA DA YETKİLİ SENDİKA OLDU

Eğitim Bir Sen’in ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu’nda da yetkili sendika olduğu bilgisi paylaşıldı. 97’si erkek, 65’i kadın olmak üzere toplamda 162 kamu görevlisi bulunan KYK’da, Eğitim Bir Sen’in 89 erkek üye, 40 kadın üye olmak üzere 129 üye ile yetkili sendika olduğu, ikinci sırada 2 erkek üye ile Türk Eğitim Sen’in, 1 erkek üye ile de Eğitim Hak Sen’in olduğu görüldü.

DOĞRU OLANA DOĞRU YANLIŞ OLANA YANLIŞ

Eğitim Bir Sen Tokat 2 No’lu Şube, 25 Temmuz 2015 yılında ilk kongresini yaparak Üniversite ve Kredi Yurtlar Kurumundan sorumlu şube olarak çok hızlı bir çalışma ile 3 yıl içinde toplamda 630 sayısına ulaşarak ve üye sayısını %40 artırarak diğer sendikalara çok büyük bir fark atmış durumda.

Şube Başkanı Doç. Dr. Mehmet DEMİRTAŞ 3 yıldır yetkinin kendilerinde olduğunu ve Genel Merkezin Üniversitelerde şubeleşmeye çok önem verdiğini 400 sayısını aşan üniversite temsilciliklerini şubeleştirdiğini ifade etti. Başkan Demirtaş, kendisinin önceden Milli Eğitimde çalışırken Ankara 2 No’lu Şubede Başkan vekilliği yaptığını Milli Eğitim ile üniversitelerin sorunlarının birbirinden çok farklı olduğunu ve bunun bilincinde oldukları için de profesyonel sendikacılığı sahada yüz yüze çalışanlarla bir araya gelerek yapmaya gayret ettiklerinden bahsetti. Başkan Demirtaş, özellikle üniversite ve KYK çalışanlarının problemlerinin MEB’dekilerden farklı olması nedeniyle Eğitim Bir Sen Genel Merkezinin üyelerine ve onların sorunlarına daha yakından eğilebilmek için teşkilat toplantılarını zaman zaman farklı birimlerle yaptıklarına dikkat çekti.

Demirtaş, yetkili sendika olarak üniversite yönetimi ile yılda 2 defa KİK toplantılarında bir araya geldiklerini bu toplantılarda çalışanların istek ve taleplerini yazılı olarak yönetime sunduklarını ayrıca bunun dışında zaman zaman rektörlükle üyelerinin sorunlarının çözümü için görüşmeler gerçekleştirdiklerine değindi. Başkan, sendikacılığı özlük ve özgürlük mücadelesi olarak gördüklerini aynı zamanda sivil toplum örgütü olduklarını ve Tokat’taki diğer sivil toplum örgütleriyle ve şehrin yöneticileriyle zaman zaman iyi niyet doğrultusunda istişarelerde bulunduklarını ifade etti. Bu bağlamda ilk defa Tokat Belediye Başkanı ile akademisyenleri bir araya getirerek TOKAT için daha iyi neler yapılabilir? sorusundan hareketle farklı görüşlere imkân tanıdıklarına değindi.

Ayrıca Başkan Demirtaş, Eğitim Bir Sen için yaptığı değerlendirmede Eğitim Bir Sen’in sadece özlük hakları mücadelesi ile değil, bilakis sivil toplum yönüyle özellikle ülkenin milli meselelerinde 15 TEMMUZ gibi diğer bütün darbe ve oligarşik yapılanmaya karşı tepkisini ortaya koyduğunu ve bu noktada ülkenin selameti için öncü bir görev üstlendiğini vurguladı. Sendika olarak duruşlarını hiç bozmayacaklarını ülkenin milli ve manevi menfaati için her türlü özveriyi göstereceklerini bundan hiç kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini ifade etti. Son olarak önümüzdeki Kasım’dan itibaren üniversitelerine yeni bir rektör atanacağını, gelecek olan rektörün çalışma barışına dikkat edeceğinden hiç kuşkusunun olmadığını, görev yapan herkesin gittiklerinde arkalarında bıraktıkları izlerle anılacağını, sendika olarak anlayışlarının doğru iş yapana “doğru”, yanlış iş yapana da “yanlış” demek olduğunu söyledi.

Şule Şahin - TokatGazetesi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.