Üniversitede skandal

Üniversitede skandal

Akdeniz Üniversitesi'nde usulsüzlük ve adam kayırma iddialarına bir yenisi daha eklendi. Olayı Prof. Demir'in Twitter mesajları gündeme getirdi

Antalya'da usulsüzlük haberleriyle sık sık gündeme gelen ve sosyal medyada tartışılan Akdeniz Üniversitesi (AÜ), yine usulsüzlük ve adam kayırma iddiaları ile gündeme geldi. Geçen dönemki rektör adaylarından olan ve sürekli Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe yönetimini sosyal medya üzerinden eleştiren AÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Demir, Twitter'da paylaştığı mesajlar ile üniversite yönetimi hakkında yeni iddialarda bulundu. 

 

SARSICI AÇIKLAMALAR

Prof. Demir'in Twitter'daki hesabından, 'Üniversitede bir başka skandal' başlığı ile paylaştığı mesajında, üniversitenin 'Meyve Ağaçlandırma Budama Kursu' açtığını ve yeni kadro vermek için ilana çıkıldığında bu kursun belgesinin aranacağını belirterek, kursun yeri ve zamanının belirtilmediğini, nerede ilana çıktığının şüpheli olduğu iddialarını ortaya attı. Kursun son derece gizli tutulduğunu da ileri süren Prof. Demir, kursiyer listesinde adı geçenlerin ise kimlerin yakını olduğunu ve hangi kadrolara ne kadar maaşla yerlerinin değişmeden geçirildiğini sorarak usulsüzlük iması verdi. 

 

CİDDİ SORULAR VAR

Demir'in sosyal medyaya bomba gibi düşen, "Bu kişilerin dolgun maaşlı yeni kadrolarına geçişte yapılan formalite mülakat sınavının komisyon üyeleri kimlerdi, bu üyeleri kim belirledi?, Bu listede yer alan kişiler kimlerin yakını, hangi formalite sınav ile hangi kadrolara, ne kadar maaşla yerleri değişmeden geçirildi?" şeklindeki soruları gündemi sarstı. Prof. Demir, attığı, "Bir liste yayınladık, DM'den mesaj yağmuruna tutulduk, listedekilerin kimlerin yeğeni, kimlerin oğlu, kimlerin sekreteri, vs vs vs" şeklindeki bir başka mesajla da gelecek cevapların önünü açtı. 

 

KİM KİMİN YAKINI?

Prof. Demir'in sosyal medyada paylaştığı mesajlara cevap veren bir takipçisinin yazdıkları olaya başka bir boyut kazandırdı. Hasan Basri adındaki takipçi, Prof. Demir'in yayınladığı listedeki isimlerin kimin yakını olduğunu tek tek açıkladı. Basri, "Abdülmutalip Özsoy, rektörün kız kardeşinin oğlu. Arzu Tıraş, rektörün eşinin yeğeni. Gül Özsoy, rektörün yeğeni. Sevil Yalcın, rektörün özel kalemi. Muhammet Gazi Vural, rektörün yakın koruması Mustafa Vural'ın oğlu Abdullah Vural" ifadelerini kullandı. Prof Demir, "Ateşe yakın olan ısınır. Bal tutan parmağını yalar, karısını uzman kadrosuna geçirmeye çalışan rektör yardımcısı kimdir acaba?" mesajı ile de yönetim kadrosunun usulsüz yaptıklarını ima etti.

TEKNOKENT'E VURDU

Prof. Dr. İbrahim Demir'in usulsüzlük iddialarından Teknokent de nasibini aldı. Demir isimlerini kodlayarak verdiği Teknokent A.Ş. müdürü ve bazı öğretim görevlilerinin katmerli maaşlar aldığı ileri sürerek, "Teknokent AŞ Müdürü 6500 TL üzeri maaş ve başkaları da... C.İ'nin yerine getirilen K.Y. katmerli maaş alıyormuş. AT: 2100. AK: 1500. BK: 2500. BO: 1750. CY: 1570. HG: 1500. OPC: 1570. AO: 1300. BA: 500. FO: 2500. HA: 1859. OK: 6552" ifadelerini kullandı.

AÜ'DEN CEVAP YOK

Tıp Fakültkesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Demir'in bu iddialarına rektörlükten ve yönetimden bir yalanlama gelmemesi dikkat çekti. Ayrıca son iddiada yer alan uzman kadro işiyle ilgili olarak da Rektör Yardımcısı, Abdullah Aziz Ergin, Prof. Dr. İbrahim Akıncı ve Prof. Dr. Ramazan Çetinkaya'dan da bir yalanlama gelmemesi manidar bulundu.

Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.