Unutmayın, Siz De Bir Engelli Adayısınız!

İnsanların farkında olmadığı ve her türlü imkanlarından faydalandığı nimetler vardır. Elinizde olmadığı halde  mahrum olduğunuz özellikleriniz ya da katkınız olmadığı halde varlığı ile övündüğünüz imkanlarınız vardır.

Toplumu oluşturan bireyler içerisinde çok farklı insan grupları bulunmaktadır. Bireyden toplum olma şuuruna  ulaşmada insanların birbirini anlaması ve birlikte yaşama duygusuna sahip olması gerekmektedir. Dünya Engelliler Günü tüm dünyada 03 Aralık’ta kutlanmaktadır. Esasında kutlama mıdır, anma mıdır o da tartışmalı bir durum.

Efendim, toplumumuzun önemli bir kesimi engelli olarak hayatlarını sürdürmektedirler. Engelli olmak,hayatın içerisinde bazı zorluklarıyla yaşamak anlamına gelmektedir. Öncelikle engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak tedbirlerin alınması gerekmektedir. Kaldırımından yaya geçidine, toplu taşıma araçlarından sosyal donatı alanlarına kadar her yerde engelli bireylerin faydalanacağı alanlar oluşturulmalıdır.

Belediyeler ve diğer kurumlar tüm altyapı imkanları sağlanmış olsa bile engeli olmayan vatandaşların engelliler için hazırlanan imkanları işgal edici eylemlerden kaçınmaları gerekmektedir. Özellikle uygun olmayan mekanlara park edilen araçların oluşturduğu mağduriyet engellileri çileden çıkarmaktadır. Engelli bireylere engelsiz bir hayat sunmak, tüm kesimlerin ve tüm insanların sorumluluk alanındadır.

Engelli bireyler ve aileleri son yıllarda yapılan düzenlemelerle desteklenmektedir. Tedavi şartları , eğitim imkanları ve sosyal tesislerden faydalanma imkanları artırılmış durumdadır. Engellilik utanılacak, eve kapanmayı gerektirecek bir durum değildir. Kimse engelli olmayı kendisi seçmemiştir. Doğuştan ya da sonradan sahip olunan engel durumları engelsiz bireyler tarafından acınacak bir durum da değildir. Herkes bir engelli adayıdır, ya da her bireyin yakınlarından biri engelli olabilir.

Son yıllarda engellilere yönelik iş imkanları kamusal alanda artarken aynı duyarlılığın özel sektörde olmadığını üzülerek ifade etmek gerekir. Engelli bireylerden diğer çalışanların performansını beklemek makul bir beklenti değildir. Özellikle özel sektörün bu konuda sosyal faydayı öncelemesi ve engelli bireylerin hayata, üretime katılmasını sağlaması gerekmektedir.

Özel eğitim okulları engelli bireylerin eğitimi konusunda nitelikli eğitim imkanı sağlamaya devam etmektedir. İnsanlar engelli evlatlarını artık daha rahat okula ve sosyal donatı alanlarına çıkarmaktadır. Kamunun engellilere yönelik servis imkanı sunması ve bazı hizmetlerden öncelikli faydalanması yönündeki uygulamaları da çok kıymetlidir.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü  farkındalığın daha yaygınlaşacağı bir gün olmalıdır. Engelli olmanın bireysel bir tercih olmadığı, herkesin bir engelli adayı olduğu, engelli bir çocuğa sahip olmanın zorluklarını empati yaparak anlamanın bir fırsatı olarak görülmelidir. Engeli olmayan insanlar için bu günler hem duyarlılığın arttığı hem de şükür duygusunun içselleştirildiği günler olmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.