Uyuşturucu isimleri kullanılmayacak

Uyuşturucu isimleri kullanılmayacak

Bonzai, eroin, kokain gibi uyuşturucu maddelerin isimlerinin çocuklar üzerinde merak uyandırması nedeniyle tek bir isimle adlandırılmasına karar verildi.

Uyuşturucu isimlerinin kullanılmaması ile ilgili çalışma başlatılması için talimat verildi. Türk Dil Kurumu’na (TDK) da iletilecek olan proje kabul görürse bu maddeler ya ‘uyuşturucu’ adı altında toplanacak ya da farklı bir tanımlama yapılacak. Çalışmanın gerekçesi ise “Farklı isimlerin çocukları meraklandırarak bu maddeleri denemeye itmesi” olarak belirtildi.

TELEVİZYON PROGRAMLARINDA KULLANILMASIN

Sağlık ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarının saha uzmanları, bakanlara bu isimleri basın önünde demeç verirken, katıldıkları televizyon programlarında kullanmamaları tavsiyesinde bulundu.

''ÇOCUKLARDA MERAK UYANDIRIYOR''

Uzmanlar, uyuşturucu isimlerinin söylenmemesi konusundaki çalışmasını, “Farklı isimler çocukları meraklandırıyor ve bu maddeleri kullanmaya itiyor. Son dönemde çok sık gündeme gelen bonzai hakkındaki konuşmalar kokain, Ecstasy ve eroin gibi sentetik uyuşturucuları daha masum gösteriyor” sözleriyle savundu.

''O İSİMLERİ ZİKRETMİYORUZ''

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da “Sözü edilen sentetik uyuşturucu maddelerinin adının zikredilmemesi gerektiğini birlikte çalıştığımız uzmanlar bize söylediler. O isimleri zikretmiyoruz’’ dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.