Uzman Öğretmenlik Bitti Kariyer Verelim

Uzman Öğretmenlik Bitti Kariyer Verelim

Uzman Öğretmenlik Bitti Kariyer Verelim

Uzman öğretmenlikle ilgili defalarca yazı yazan ve bu konuda epeyce bir literatüre sahip birisi olarak bakanlığın son açıklamalarını hayretle takip ettim. İşin içerisinde bol bol para ifadelerinin geçtiği haberi 19. Milli eğitim şurasında bol keseden vad’edilen ücret artışları ile birlikte okuyunca tamam dedim, “zengin” olduk.

            Aslında zenginlik falan gözümüzde yok ancak toplum bizi en yüksek maaş alan memuriyet sınıfı zanneder oldu ya fena halde canım sıkılıyor.

            Neymiş, ne olacakmış bir bakalım.

“Yeni sistemde; öğrenci başarısı öğretmene kariyer basamaklarını tırmandıracak, buna göre de maaş artacak. Uzman öğretmenin 200-250, kıdemli uzman öğretmenin 250-450, başöğretmenin 450-550 TL ücret farkı olacak.”

Yıllarca uzman öğretmenlik maaşı alan ancak 10 yıldır sınav bekleyen insanların sorununu çözmek yerine yeni bir formül; pek âlâ!

Başka neymiş.

“Öğrencinin başarısı öğretmene kariyer getirecek. Öğretmen, öğrencisinin başarısına bağlı olarak uzman öğretmen ve başöğretmen olabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kariyer basamakları arasında 200-550 TL arası maaş farkı getirecek. Kariyer basamakları her 5 yılda bir değerlendirecek. Aynı performansı gösteremeyen öğretmen alt seviyeye düşecek. MEB'in 3 yıldır üzerinde çalıştığı Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi, önümüzdeki günlerde son haliyle açıklanacak.

Sayın müsteşar şöyle demişler: “Taslakta öğretmen kariyer basamakları için planlanan uzmanlık sınavını kaldırdık. Uzmanlık sınavı yapmayacağız.Aynı müdür seçiminde olduğu gibi, tüm kariyer basamakları için form oluşturacağız. Formda her kariyer için istenen kriterler olacak. Örneğin; öğrencinin sınav başarısı, genel başarısı, öğrencinin sanatsal ve bilimsel alanlardaki başarıları, öğrencinin öğretmenden memnuniyeti, öğretmenin veli ilişkileri ve öğretmenin diğer öğretmenlerle ilişkisi puanlanacak. Yeterli puanı alan öğretmen bir üst kariyer basamağına çıkabilecek.”

Pardon, müdür seçiminde kariyer basamakları formu falan mı vardı? Biz neden göremedik. Komisyon beş soru sordu bilen ya da bilmeyen birileri müdür oldu. Ben orada kariyer formu falan göremedim. Doktora yapan birisi olarak kariyerim yetmedi de bana neden söylemediler!

Devam edelim haber metnini okumaya, “Ancak kariyer basamakları ölene kadar sabit kalmayacak. Aynı performansı devam ettirdiği sürece uzman öğretmen olabilecek. Bir kadro gibi değil. 5 yıl boyunca uzman öğretmen maaşı alacak. Aynı kriterleri devam ettirmezse uzmanlığı geri alınacak. Her 5 yılda bir aynı form yeniden yapılacak. Yeterli olmayan, aynı kariyerde kalamayacak. Aynı yeterlilikleri gösteriyorsa mevcut kariyerinde kalacak, yükseldiyse bir üst kariyere çıkabilecek, azaldıysa bir alt kariyere dönebilecek.”

Performansı kim ve nasıl ölçecek. Öğrenci başarısı dediğiniz hadise sübjektif bir durum mudur ki bunu esas alacaksınız?

            Uzman öğretmen olabilmek için haklı gerekçelerle mahkemelerde kazanan insanların kazanımlarını Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’na taşıyan MEB, muradına erdi, biliyorsunuz, o yüzden yeni bir formüle ihtiyaç duyulmuş olmalı ki bu çalışma gündeme geldi. Ya da “umut fakirin ekmeği” meselesi.   

Bir tarafta 3 yıllık görev süresi olan ve yüksek lisans yapmış öğretmen mahkeme ile uzmanlık payesi almış. Öbür tarafta 16 yıllık eğitimci uzman olmak için sınav gözlüyor. Yine öbür tarafta tezli yüksek lisans yapıp uzman olamayanlar varken tezsiz yüksek lisansla uzman olanlar var. Yani “gözü açıkların yol aldığı düzen” devri. Önce bunu bir halledelim.

            Siz bu düzeni düzeltmeden yeni bir sistem ihdas ederseniz bu olmaz.

Ayrıca şu ana kadar hangi söylenenler yapıldı ki bu yapılsın. İnanamıyorum arkadaş. Neden mi?

            Bakın bir örnek vereyim. Yeni Şafak Gazetesinin 12 Ocak 2014 tarihli sayısında “İyi Öğretmen Ödül Verilecek” başlıklı haberi vardı. Haberi alarak içerisine yorumlarımızı da ekleyerek yayınlamıştık. Onlarca sitede manşet oldu. Aradan geçen bir yıla rağmen hiçbir şey olmadı. Oysa “Nisan ayında tamamlanması hedeflenen sistemde her kuruma göre giriş sistemi yapılandırılacak ve ilgili verilere bakanlığa talep gönderilmeden ulaşılabilecek. Veri sisteminde okulların performans verileri de yer alacak”.tı. Performans sistemi ile ilgili konuşan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, “ 50 bine yakın eğitim kurumumuz var. Her birisi ile alakalı 100 üzerinden bir notlandırma yapalım. Orada çalışan öğretmenlerimizi performans açısından, ders ücreti açısından, hizmet süresi açısından ödüllendirelim” demişti. Ne oldu?

            Başka bir örnek, Bakanlığın 2014 yılı tedbirler listesinde kariyer basamaklarına ilişkin şöyle bir değişiklik öngörülmüş: Tedbir 10. Deneyimli öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde ve okullarda uzun süreli çalışmasının özendirilmesi amacıyla öğretmenlik mesleğinin kariyer basamakları yeniden belirlenecek, farklılaştırılmış ücret modeli uygulanacaktır.”Ne oldu, uygulandı mı?

            İnanmıyorsa eğitimciler sebebi bakanlıktır.

İcraata dökülmeden basına konuşmayın kardeşim. 

www.memurpostasi.com 

Yasal Uyarı: Bu yazının tüm hakları memurpostasi.com'a aittir. "www.memurpostasi.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.