1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Vefa(tı)nın Yıl Dönümünde M.Akif İnan İstanbul’da Anıldı
Vefa(tı)nın Yıl Dönümünde M.Akif İnan İstanbul’da Anıldı

Vefa(tı)nın Yıl Dönümünde M.Akif İnan İstanbul’da Anıldı

Vefatının 16. yıl dönümünde M. Akif İnan, Eğitim Bir Sen İstanbul 1 nolu şubenin düzenlemiş olduğu bir program ile anıldı.

A+A-

Vefatının 16. yıl dönümünde M. Akif  İnan, Eğitim Bir Sen  İstanbul 1 nolu şubenin düzenlemiş olduğu bir program ile anıldı.

Eğitim Bir Sen İstanbul 1 nolu Şube ve Bağcılar Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenen ‘’Bir inanmış adam, Kudus şairi Mehmet Akif İnan’’ programı Bağcılar M. Selim Kiraz Kültür Merkezi’ndeyoğun bir katılım ile gerçekleşti.

Şair–sanatçı Recep Garip, Edebiyatçı-yazar Ali Haydar Haksal, M.Akif İnan’ın kardeşi Dr. Ahmet İnan, Şair-yazar Cumali ÜnaldıHasannebioğlu ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Danışmanı Hıdır Yıldırım’ın konuşmacı olarak katıldığı program, saat 18:00’deM. Akif İnan’ın hayatından kesitlerin yer aldığı fotoğraf sergisi ile başladı. Burada yapılan kokteyl sonrası Akif İnan sevdalılarının ve gönüldaşlarının doldurduğu salonda Akif İnan, farklı yönleri ile konuşuldu.

Program, Şair, besteci Abdullah Taşkıran’ın Akif İnan’ın şiirlerini dinletisi ile başladı akabinde Şube Başkanı Ferhat Öztürk, ‘’cefasıyla bizlere ışık tutmuş büyüklerimize, vefasıyla mukabele edenhürmetkarları olacağız’’ anlayışıyla bir selamlama konuşması yaptı.

BİR DAVA OLARAK SENDİKA

Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz’ın kısa selamlama konuşmasında Akif İnan’ın kendilerine ‘’Bu hareketi sadece bir sendika olarak değil bir inanç davası olarak görün’’ dediğini aktardı ve sendikacı arkadaşların bu vasiyeti dikkate almaları gerektiğini belirtti. Konuşmacıların her biri, Akif İnan’ın dava adamlığını ve sendikaya bir dava olarak baktığı vurgusunu yaptı.

Konuşmacılardan M. Akif İnan’ın doktor olan kardeşi Ahmet İnan, abisini kişisel tecrübe ve anılarından hareketle anlattı. Akif İnan’ın doğru bildiğinden ala taviz vermediğini ve tüm mesaisini hak bildiği mevzulara ayırdığını ifade etti. Zamanın bereketli kılınması için iyi bir zaman planlaması yapılması gerektiği ve Akif İnan’ın tüm yoğunluğuna rağmen çok bereketli bir zamanının olduğunu belirtti. Dik duruşu, dikkati bakışı ve dingin hali ilk bakışta hemen göze çarpardı. İmkanı olmasına rağmen hiçbir makamı kabul etmeyip geçici, unutulmaya mahkum bir vazife ve pozisyonda gözü olmadı. O, yüzyıllar sonra bile gönüllerde makes bulacak bir hayrın, hizmetin, davanın peşinde ve derdinde oldu.

DERİN BİR ŞİİRİN veENGİN BİR FİKRİN EDEBİ BİR ZİKRE DÖNÜŞMESİ

Ali Haydar Haksal, Akif İnan’ın Yedi Güzel Adam metaforu içinde farklı bir yeri olduğunu; şiiri bakımından belki de en ‘’yerli’’ olduğunu belirtti. Zira sözkonusu Yedi güzel Adam’ın Akif İnan hariç hemen hepsinin şiiri dönemin şartları gereği batıdan etkilenmiştir. Ancak Akif İnan, şiir yazmaya Urfa’da başladığı için Urfa’nın mazbut hali kendi şiirinin geleneksel tarzda gelişmesine etki etmiştir. Aruz vezni ve beyit, şiirlerinin  ayırt edici özelliğidir.

Haksal, Yedi Güzel Adam’ın son zamanlarda film/dizi konusu olup popüler olması, yeni neslin tanıması bakımından önemli sonuç olarak telakki edilmiş olsa da burada birkaç isim öne geçiyor ve örneğin Akif İnan gibilere haksızlık edildiğini belirtti.

DERVİŞ AKİF İNAN

Cumali Ünaldı, Akif İnan’ın vefakar bir dost olduğunu ve Eğitim Bir Sen’in de bu vefalı ve cefalı dosta, vefasını bugun olduğu gibi her zaman göstermesi gerektiğini; bunun somut örnekleri olarak sendikanin organize ettiği ve planladığı bir çok projenin Akif İnan merkezli olmasının önemli olduğunu belirtti. Özellikle şiir ve edebiyat noktasında maddi ve manevi desteklerle Akif İnan’ın izinden giden gençlerin yetiş/titir/mesinin vefa ve dava gereği olduğunu belirtti.

Bir hatırasını aktaran Cumali Ünaldı, Akif İnan’ın kelimenin tasavvufi olarak tam anlamıyla bir derviş olduğunu ve Nakşi geleneğe intisap olduğunu ifade etti.

SENDİKAMIZ AKİF İNAN’IN HEP İZİNDE

Hıdır Yıldırım, sendika genel merkez yönetiminin Akif İnan ile ilgili her projeye sahip çıktığını ve buna ilişkin bir takım projeler üretme aşamasında olduğunu belirtti. Akif İnan’a ait yazın ve değer olarak ne varsa hepsine ulaşıp derleyip üye ve gönüldaşlarımıza ulaştırmak gibi bir vazife içerisinde olduğunun bilinmesini istedi. Bu bağlamda sendikamız, Akif İnan’ı kutup yıldızı olarak görüyor ve izinden gidiyor.

 Vefayı toplumsal ilişkinin merkezine koyan İslam’ın müntesipleri olarak bir büyüğümüze vefamızı gereği olarak gerçekleştirdiğimiz programımız, hatıra fotoğrafı ve tüm katılımcılara M.Akif İnan’ın şiir kitabı hediye edilerek taçlanmış oldu…

image006-002.jpgimage005-009.jpgimage004-012.jpgimage003-020.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.