Vekile 700 bin TL Kıdem Tazminatı

Vekile 700 bin TL Kıdem Tazminatı

Milletvekilleri, özel ve kamu çalışanlarının aldığı kıdem tazminatı uygulamasından yararlanmak için harekete geçti. Vekillerin dönem bitiminde alacağı kıdem tazminatı rakamının yaklaşık 700 bin lira civarında olması bekleniyor.

Milletvekillerine kıdem tazminatı geliyor. 

Milletvekilleri de özel ve kamu çalışanları gibi, milletvekilliğinden ayrıldıkları zaman, Meclis'te görev yaptıkları süre dikkate alınarak TBMM'den kıdem tazminatı alabilecekler. Milletvekillerinin tazminat almalarını sağlayacak düzenleme için Meclis Başkanlığı'nın araştırma yapmaya başladığı bildirildi. Uygun görülürse, 2015 seçimlerinden evvel görüşülmesi beklenen, milletvekillerinin etik kurallarını belirleyecek kanun teklifinin içerisine konularak kanunlaşması sağlanacak. 

4 YIL GÖREV YAPAN

Düzenlemeyle, 4 yıl süreyle görev yapan bir vekil kıdem tazminatını alabilecek. Bunun yanı sıra diğer çalışanların faydalandığı hakları da alabilecekler. Milletvekillerinin dönem bitiminde alacağı kıdem tazminatı rakamının yaklaşık 700 bin lira civarında olması bekleniyor.

O TEKLİFİN İÇİNE KONULACAK

Milletvekillerinin kıdem tazminatı almalarına imkan tanıyan düzenleme, 'Milletvekili yasası teklifi'nin içerisine konulacak. Taslak halindeki teklifte, eski vekillerin kırmızı pasaport taşıması, vekillerin protokolde kuvvet komutanları ve YÖK Başkanı'nın önüne geçmesi, trafik cezalarından men ve devlete ait sosyal tesislerde istedikleri zaman konaklama gibi maddeler de yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.