1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. Verilen kanun teklifleri kadük kalacak
Verilen kanun teklifleri kadük kalacak

Verilen kanun teklifleri kadük kalacak

25. yasama dönemi bir anlamda sona ermiş olmasına rağmen, hala kanun teklifleri veriliyor. Peki bu kanun teklifleri geçerli mi?

A+A-

7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında oluşturulan TBMM, 25. dönem olarak adlandırılmaktadır.

25. yasama dönemi, alınan seçim kararı nedeniyle, bir anlamda askıdadır.

Her ne kadar, Anayasa'nın 77. maddesinde"Yenilenmesine karar verilen Meclisin yetkileri, yeni Meclisin seçilmesine kadar sürer" şeklinde bir hüküm yer alıyorsa da, bu seçim sürecinde Meclisin bir araya gelip Kanun tekliflerini görüşmesi çok çok zor bir ihtimaldir.

Diğer taraftan, TBMM İçtüzüğünün 77. maddesinde, "Bir yasama döneminde sonuçlandırılamamış olan kanun tasarı ve teklifleri hükümsüz sayılır... Yasama dönemi başında, önceki dönemde verilmiş soru, Meclis araştırması, genel görüşme ve gensoru önergeleri hükümsüz sayılır."denmektedir. Yani 1 Kasıma kadar verilen kanun teklifleri yasalaşmaz ise bu teklifler geçersiz (kadük) olacaktır.

Bu bağlamda, hala basına bazı milletvekillerinin kanun teklifi verdiği, soru önergeleri yönelttiği yönünde haberler düşmektedir. Verilen kanun tekliflerinin yasalaşma ihtimali neredeyse olmadığı için, hem kamu personelinin hem de kamu personeli adaylarının bu tekliflere bakarak bir beklenti içine girmemeleri gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.