Vilayet Nizamnamesi Sempozyumu Düzenlendi

Vilayet Nizamnamesi Sempozyumu Düzenlendi

BEM-BİR-SEN VİLAYET NİZAMNAMESİ'NİN 150. YIL DÖNÜMÜ ULUSLARARASI SEMPOZYUMU’NA KATILDI

BEM-BİR-SEN VİLAYET NİZAMNAMESİ'NİN

150. YIL DÖNÜMÜ ULUSLARARASI SEMPOZYUMU’NA KATILDI

İçişleri Bakanlığı ile Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsünce (TODAİE) "Vilayet Nizamnamesi'nin 150. Yıl Dönümü Uluslararası Sempozyumu" düzenlendi.

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay ile Genel Başkan Yardımcıları Medeni Sevinç, Gürkan Alper ve Recayi Karslı’nın da yer aldığı sempozyum TODAİE Konferans Salonu'nda yapıldı. Sempozyuma bakanlar, milletvekilleri ve biroçok davetli iştirak etti.

Genel Başkan Turbay, önemli bir sempozyumu gerçekleştirmelerinden dolayı TODAİE Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Ender Aslan’ı tebrik etti.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Aslan, TODAİE'nin sadece Türkiye'nin değil Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkasların en saygın kamu yönetimi enstitüsü unvanını aldığını kaydederek, TODAİE'nin kamu yönetimine yönelik yalnızca teorik bilginin üretildiği bir yükseköğretim kurumu olmadığını, bürokraside bir deneyim paylaşım merkezi görevi yürüttüğünü belirtti. 

Sempozyumda tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Asrı Tanzimat: Osmanlı 19. Yüzyılına Bakış”başlıklı bir sunum gerçekleştiriken, Osmanlı Klasik Döneminde Mülki Teşkilat, 1864 Nizamnamesine Göre Osmanlı Taşrasında Mülkî Teşkilat, 1864 Vilayet Nizamnamesi ve Osmanlı Taşrası Balkanlar – Anadolu, 1864 Nizamnamesine Göre Osmanlı Taşra Bürokrasisi, Vilayet Nizamnamesinin Günümüze Yansımaları konularında seminer verildi.

1864 Vilayet Nizamnamesi modern anlamda bir taşra yönetim gelenegi oluşturan, temel bir hukuki metindir.

Osmanlı Döneminde yayımlanan 1864 Vilayet Nizamnamesi, modern anlamda taşra yönetiminin yeniden yapılandırılmasında bir dönüm noktasıdır. Bu düzenleme, başta Türkiye olmak üzere Osmanlı mirası üzerine kurulan devletlerin taşra yönetim sistemlerinin biçimlenmesinde belirleyici etki oluşturmuştur. Bu ülkeler arasında ortak taşra yönetim geleneği konusunda farkındalık oluşturmak ve günümüze ulaşan ortak uygulamaları paylaşmak açısından çok önemli bir işlev üstlenecek olan Sempozyumda 1864 yılından günümüze mülki idare sistemi her yönüyle ele alındı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.