1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. ADALET PERSONELİ

  4. Yargıda büyük kapsamlı kararname
Yargıda büyük kapsamlı kararname

Yargıda büyük kapsamlı kararname

Yargıda büyük kapsamlı kararname, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesi'nin yaz kararnamesiyle 3 bin 228'i adli, 518'i idari olmak üzere 3 bin 746 hakim - savcının görev yeri değiştirildi. 14 bin 993 hakim - savcı olduğu dikkate alındığında

A+A-

32 KENTİN BAŞSAVCISI

Cumhurbaşkanı'nın imzasının ardından dokunulmazlığı kalkacak vekiller hakkındaki işlemleri başsavcılar yapacak.

Kararnameyle Diyarbakır, Van, Batman, Şırnak, Bingöl, Adıyaman gibi ağırlıklı olarak HDP'lilerin dosyalarının gönderileceği kritik yerlerin de aralarında bulunduğu 32'si il, Silopi, Nusaybin, Cizre gibi 44'ü ilçe olmak üzere 76 cumhuriyet başsavcısı değiştirildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirilirken, Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre Diyarbakır Başsavcısı oldu. Giresun Başsavcısı Ömer Karişit Van Başsavcısı oldu. Başsavcısı değişen 32 il şöyle: Düzce, Tokat, Kahramanmaraş, Antalya, Bartın, Diyarbakır, Ordu, Kırıkkale, Van, Samsun, Konya, Giresun, Rize, Kütahya, Kilis, Erzurum, Batman, Erzincan, Adıyaman, Bilecik, Siirt, Iğdır, Yozgat, Bingöl, Şırnak, Sinop, Bitlis, Elazığ, Zonguldak, Niğde, Muğla, Çankırı.

KÜÇÜLTME PLANI

20 Temmuz'da devreye girecek istinaf mahkemeleri gerekçesiyle hükümetin, Yargıtay ve Danıştay'ı küçültme planı ışığında yüksek yargı da boşaldı. Yargıtay'dan 172 tetkik hakimi, 28 savcı; Danıştay'dan 58 tetkik hakimi, 29 savcı olmak üzere toplam 287 hakim-savcı kararnameye girdi. AYM raportörü Mustafa Çağatay, Balıkesir hakimliğine gönderildi.

17-25 ARALIK ATAMALARI

17-25 Aralık soruşturmalarının ardından, İstanbul'da terörden sorumlu başsavcı vekili olarak görevlendirilen Orhan Kapıcı, Büyükçekmece Başsavcılığı'na getirildi. 17-25 Aralık soruşturmalarına bakan savcılar Celal Kara ve Muammer Akkaş'a dava açan Bakırköy Başsavcıvekili Engin Uçak, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Savcılığı'na atandı.

'Paralel Yapı' soruşturmasında tutuklanan Ali Fuat Yılmazer'le birlikte 143 kişiye dava açan Savcı Okan Özsoy, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne getirildi.

2005'te Şemdinli soruşturmasında dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt için iddianame hazırlayan savcı Ferhat Sarıkaya Ankara'dan Elazığ'a gönderildi.

DAVA AÇAN RİZE'YE TAHLİYE İSTEYEN SARIKAMIŞ'A

MİT TIR'larını durduran savcılar Aziz Takçı, Özcan Şişman, Süleyman Bağrıyanık ve Ahmet Karaca ile Alay Komutanı Özkan Çokay'a dava açan Tarsus Başsavcısı Mustafa Çelenk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın memleketi Rize'ye başsavcı oldu. Bu isimlerin tahliyesini isteyen Tarsus Hakimi Merve Adıgüzel hakim eşi ile birlikte Sarıkamış'a gönderildi.

Zekeriya Öz'le Dubai'ye giden İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı Ali Güngör, Kilis Savcılığı'na gönderildi.

Deniz Baykal'a kaset soruşturmasına bakan eski Ankara özel yetkili savcı Yıldırım Bayyurt, Samsun Savcılığı'na gönderildi.

RAKİP 5 HAKİM DE KARARNAMEDE

2014 HSYK seçimlerinde YARSAV - Yargıçlar Sendikası ortak listesinden aday olan 5 hakimin yeri değişti. Hakim Murat Aydın İzmir'den Trabzon'a, İzmir Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan ise Karşıyaka'ya atandı. Danıştay savcısı Berrin Karınca Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Danıştay Tetkik Hakimi Muhammet Önder Tekin, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine gönderildi. Hakim Önder Tekin'in eşi Ankara Vergi Mahkemesi Üyesi Nuray Tekin de İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne atandı. Manisa İdare Mahkemesi Başkanı Tarık Özdirek ise İzmir Bölge İdare Mahkemesi Üyeliği'ne gönderildi.

Ergenekon'da karar duruşmasına kadar Mehmet Haberal'ı tahliye etmedikleri gerekçesiyle Yargıtay'ın tazminata mahküm ettiği 9 hakimden biri olan eski İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, İstanbul Hakimliği'nden İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na atandı.

17 Aralık soruşturmasında 6 kişiyi tahliye eden İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimi Hulusi Pur, Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına terfi etti. Pur, Fazıl Say'a 'dini değerleri aşağılamak'tan 10 ay hapis vermişti.

MHP kongresiyle ilgili tedbir kararı veren Gemerek Hakimi İlhan Işık Çorum Sungurlu'ya atandı.

Ethem Sarısülük'u vuran polise 7 yıl ceza veren Ankara 6. Ağır Ceza Başkanı Afak İllez Sincan'a düz hakim oldu.

KILIÇDAROĞLU'NU İFADEYE ÇAĞIRANA TERFİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında fezleke hazırlayan, sonrasında 'sehven' olduğunu savunan, HSYK'nın bu gerekçeyle hakkında soruşturma açtığı ve geçici görevle Edirne'ye gönderilen İstanbul Savcısı Mehmet Demir, Bakırköy Başsavcıvekilliği'ne getirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nda görev yapan Cumhuriyet Savcısı Cevat İşlek de Ankara Başsavcıvekilliği'ne atandı.

299'A İPTAL İSTEMİŞTİ

'CUMHURBAŞKANI'na hakaret' suçunun düzenlendiği TCK'nın 299'uncu maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuran HSYK adaylardan olan Murat Aydın, eşi Gülay Aydın'la birlikte İzmir Karşıyaka'dan Trabzon Hakimliği'ne atandı. Aydın, "Verdiğim kararlar, açıkladığım görüşlerim ve gösterdiğim tavır nedeniyle Trabzon Hakimliği'ne sürüldüm. Beni sürmek yüreklerini soğutmaya yetmediği için eşim hakim Gülay Aydın'ı da sürmüşler" dedi. Aydın, Silivri Cezaevi'ndeyken gazeteci Can Dündar'a destek mektubu göndermişti.

Tarsus'ta Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan yargılanan Adana Cumhuriyet Savcısı Mehmet Turan Denizgöçer ve eşi hakim Mihriban Denizgöçer Sivas savcı ve hakimliğine atandı.

Oya ARMUTÇU

 
Hürriyet
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.