1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yargıtay Başkanı: Hukuk arayanın elleri temiz olmalı
Yargıtay Başkanı: Hukuk arayanın elleri temiz olmalı

Yargıtay Başkanı: Hukuk arayanın elleri temiz olmalı

2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılıyor.

A+A-

Yargıtay Başkanı: Hukuk arayanın elleri temiz olmalı
 
-Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile hakim ve savcılar katılıyor.

-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de törene katıldı.

KILIÇDAROĞLU VE FEYZİOĞLU KATILMIYOR

-CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu katılmayacaklarını açıklamıştı.

-Tören İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından başladı. Törende ilk sözü Yargıtay Başkanın İsmail Cirit aldı.

YARGITAY BAŞKANI CİRİT: HUKUK ARAYANIN ELLERİ TEMİZ OLMALI

"Adli yıl açılış konuşmaları, demokrasi, özgürlük gibi evrensel ilklerin vurgulandığı ve yargı sorunlarının konuşulduğu bir platform olmuştur. Geçen yıldan bu güne kadar önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Ülkemiz 3 dereceli bir yargı sistemine kavuşmuştur. Türk yargısı üzerindeki ağır iş yükünün hafifletilmesi için çok önemli toplantılar yaptık ve bun sizlerle paylaştık. Yargıtayımızın tüm kararlarını yargı erişimine açtık. Her şeye rağmen daha iyi işleyen bir yargı sistemine doğru ilerlemekteyiz.

UZLAŞI KÜLTÜRÜNÜ GENİŞLETMELİYİZ

15 Temmuz, devletin tüm kurumlarında olduğu gibi yargımızda da önemli sarsıntılar meydana getirmiştir. Kişisel ve kurumsal anlamda her türlü fedakarlığa hazır olduğumuzu rahatlıkla söylemek istiyorum. Yargıtay'da görev yapan, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Çağdaş değerlere sıkı sıkıya bağlı kaldığımız takdirde kültürel çeşitliliğimizi büyük bir zenginliğe dönüştürebiliriz.Gerçek dindarlık ve hoşgörü herkesi dini ve fikriyle hoş görmektir. Yaradılanı yaradandan ötürü sevmek felsefesi geniş kitlelelere ulaşmıştır.Uzlaşı kültürünü genişletmemiz gerekmektedir. Bizler ancak birbirimizi kucaklayarak uçabiliriz.

DARBE KALKIŞMASINDAN SONRA İNANCIMIZ ARTTI

Darbe kalkışmasından sonra toplum olarak gösterdiğimiz birlik ve beraberlik geleceğe yönelik inancımızı pekiştirmiştir.Terör öncelikle insanların en temel hakkı olan yaşam hakkını tehdit etmektedir. Ülkemizde sürmekte olan terör insan hakları ve demokrasiler için tehdit oluşturmaktadır. Bir insanlık suçu olan teröre karşı birlikte mücadele etmek zorunluluktur. Terör örgütlerinin kullandıkları araçların devletlerin tekelinde olduğu saklanamaz bir gerçektir. Devletler özellikle silahların terör örgütlerinin eline geçmesini önleyici tedbirler almak zorundadır.

SİLAHIN SAHİBİNE SADAKATI YOKTUR

Teröre destek veren ülkelerin bu silahların bir gün kendilerine çevrileceğini de bilmelidir. Silahın sahibine sadakatı yoktur. Teröre doğrudan destek veren ülkelerin uluslararası sözleşmelere uygun davranmalarını bekliyoruz.Devletimiz hukuktan vazgeçmeden terörle mücadeleyi sürdürmektedir. Bu konuda diğer kurum ve yurttaşlarımıza da görevler düşmektedir. Daha düzel bir dünyada ve ülkede yaşamak istiyorsak terörle mücadelede herkes görevini eksiksiz yere getirmelidir.

15 TEMMUZ'DAKİ HAİN SALDIRIYI KINIYORUZ

15 Temmuz'da milli birlik ve bütünlüğümüze, demokrasimize, hukuk devletine tüm evrensel değerlere yönelik FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain saldırıyı kınıyoruz. Bu saldırı sadece bir darbe olarak nitelendirilemez. Sonu gelmeyen bir çatışma içine girecek bir sonucu doğuracak bir saldırıdır. Bir anda ülkenin kan gölüne girmesine neden olacak bir eylemdir. Bitmeyecek iç çatışmalara, kardeş kavgalarını doğurabilecek bir eylemdir. Kamu düzeninin bir daha geri gelmemesi sonucunu doğuracak bir eylemdir. Türkiye'nin bölünmesini değil yok edilmesini amaçlayan bir saldırıdır.

FETÖ ÜYELERİ HUKUKA UYGUN ŞEKİLDE YARGILANACAK

Bu hain örgütü ve destekçilerini etkisiz hale getiremezsek gelecekte de benzer saldırılara maruz kalabiliriz. 15 Temmuz'da yapılan saldırı batılı dostlarımız tarafından güçlü şekilde kınanmamış, hayal kırıklığı yaratmıştır. 15 Temmuz'da çok net bir şekilde anlaşıldığı şekilde sahte belge, yasa dışı dinleme gibi tedbirler aracılığı ile hukuk bir silah gibi kullanılmış emniyet ve silahlı kuvvetlerde militanlar yerleştirilmiştir. Hakkında suç isnadı olan herkes gibi FETÖ üyeleri de uluslararası hukuka uygun şekilde yargılanacaklardır.

ADALET ARAYANIN ELLERİ TEMİZ OLMALI

Son günlerde devleti ve toplumu derinden etkileme potansiyeli taşıyan anayasal ve yasal değişikliklerden en çok etkilenecek olan Yargıtay'ın da görüşünün alınmasının önemli olduğu kanaatindeyim. En gelişmiş hukuk sistemi hakları en çok koruyandır.

Hakimin enteleküel bir birikimin olması da şarttır. Hakimin tarafsızlığı en az bağımsızlığı kadar önemlidir. Her türlü cemiyet, cemaat çıkarının toplum çıkarının yerine ikame edilmesi hiçbir hukuk düzeninin hoş görmediği bir anlayıştır. Adalet arayanın elleri temiz olmalıdır. "

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.