Yargıtay ve Danıştay'ı nefes aldıracak teklif

Yargıtay ve Danıştay'ı nefes aldıracak teklif

Yargıtay ve Danıştay'da, daire ve üye sayısının artırılmasıyla yargılamalar hız kazanacak

AK Parti'nin TBMM Başkanlığı'na sunduğu Yargıtay ile Danıştay'daki daire ve üye sayısının artırılması teklifi, ağır iş yükü altında bulunan yüksek yargıya rahat bir nefes aldıracak.

İktidar partisinin teklifinin kanunlaşması durumunda, Yargıtay ve Danıştay'daki çalışmalar hızlanarak, adil yargılanma hakkının ayrılmaz bir parçası olan “makul sürede yargılanma hakkı” yerine getirilebilecek.

Yapılan teklifle, kamuoyundaki 'kararlar yeterince incelenmeden veriliyor' düşüncesi de ortadan kalkacak.

Şu anki verilere bakıldığında yüksek yargı organlarında görülmeyi bekleyen bir milyona yakın dosya bulunuyor. Eylül sonu itibariyle Yargıtay ceza dairelerinde 394 bin 617 dosya, hukuk dairelerinde ise 215 bin 175 dosya bekliyor. Yargıtay'daki dosyaların görülme süresi ise ortalama 328 gün. Adalet Bakanlığı'nın yaptığı çalışmaya göre, bu dairelere yeni dosya gelmese bile bekleyen dosyalar, ancak 10 ile 39 ayda neticelenebilecek. Ceza dairelerindeki bu iş yükünün yanında halen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda, dairesine gönderilmeyi bekleyen 300 bin aşkın dosya bulunuyor.
Danıştay'da ise 30 Eylül 2014 tarihi itibarıyla bekleyen dosya sayısı 305 bini aşmış durumda. Danıştay'da dosyaların görülme süresi ise ortalama 460 gün.

Kaynak : Yücel Kayaoğlu - Türkiye

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.