1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. YAŞ'ta tüm gözler Balyoz terfilerinde
YAŞ'ta tüm gözler Balyoz terfilerinde

YAŞ'ta tüm gözler Balyoz terfilerinde

Yüksek Askeri Şüra toplantısı 3 Ağustos'ta yapılacak. Şimdi dikkatler, Balyoz davasından yargılanıp beraat eden 46 kurmay albayın general, amiral rütbesine yükseltilip yükseltilmeyeceğine çevrildi

A+A-

Türker Karapınar

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in görevini Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'a bırakacağı Yüksek Askeri Şüra (YAŞ) toplantısında gözler, Balyoz Davasından yargılanıp beraat eden 46 kurmay albayın general/amiral rütbesine yükseltilip yükseltilmeyeceğine çevrildi. Askeri kaynaklar, terfilerinin önünde engel kalmayan bu personelin, diğer personel ile birlikte değerlendirileceğine, performansları çerçevesinde amiral ve generalliğe terfi edebileceğine işaret ediyor.

Ancak son YAŞ toplantısında yalnızca 8 deniz sınıfı albayın amiralliğe, 6 Jandarma sınıfı albayın generalliğe terfi ettiğine işaret eden kaynaklar, ilgili davalarda yargılanan az sayıda personelin terfisinin mümkün olduğuna dikkati çekiyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında 3 Ağustos'ta toplanması öngörülen YAŞ toplantısında, Balyoz davasından yargılandıkları için terfi ettirilmeyen, 16 ile 18 yıl arasında aldıkları mahkumiyet kararı bozulduktan sonra beraatlerine karar verilen 46 kurmay albayın durumları da general ve amiralliğe terfi edilecek diğer albaylarla birlikte gündeme gelecek.

Çoğunluğu deniz sınıfında

Askeri kaynaklar, beraat etmeleri nedeniyle terfilerinin önünde yasal engel kalmayan bu personelin, diğer personel ile birlikte değerlendirileceğine dikkati çekiyor.

Kaynaklar, ilgili personelin TSK'daki performansları çerçevesinde amiral ve generalliğe terfi edebilecek konumdalarsa, terfilerinin onaylanacağına işaret ediyor. Ancak son YAŞ toplantısında yalnızca 8 deniz sınıfı albayın amiralliğe, 6 jandarma sınıfı albayın generalliğe terfi ettiğine dikkati çekiliyor.

Balyoz davası sona ermediği için terfi haklarından yararlanamayan personelin büyük bir bölümünün deniz ve jandarma sınıfı olduğuna işaret eden kaynaklar, ilgili davalarla ilişiklendirilen az sayıda personelin terfisinin mümkün olduğuna dikkati çekiyor.

Milliyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.