1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. Yedek subaylık hizmeti olana 5510 uygulanmaz
Yedek subaylık hizmeti olana 5510 uygulanmaz

Yedek subaylık hizmeti olana 5510 uygulanmaz

2008 öncesi yedek subaylık hizmeti veya vekillik hizmeti olanlara 5510 sayılı sosyal güvenlik kanunu değiş, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu uygulanır

A+A-

SORU: Meraba ben 2010 yilinda sozlesmeli olarak atandim 2011 yilinda kadroya alinirken ben 2005 yilinda askerligimi yedek subay olarak yaptigimdan dolayi kadroya alinirken benim memuriyete gecerken askerlik giris tarihim memuriyete giris tarihim kabul edilmis olup bu durumda ben 2008 oncesi emekli sandigi kanunu 5434 sayili kanuna tabi idim ve maaşım ona göre keseneklerim ona gre hesaplaniyordu. Daha sonra bizim mutemetle mal müdürlüğündeki personel bir kac kişinin dilekçesi üzerine işlem yapılıyor ve benim bu durumu mu gözardı edip beni 2008 sonrasi ise girmiş gösteriyor askerlik yaptığım süre memurluk sayılmıyor deyip beni 2008 sonrasi 5510 sayılı kanun çerçevesinde işlem yapip maaşın 70 -80 tl düşüyor ve keseneklerim yuksek kesiliyor benim bu durumu duzeltmem icin hangi yolu ve nereye basvuru yapmam lazim acil yol gosterilmesini istiyorum sayin memurlar net yoneticeleri saygilarimi sunarim....

CEVAP: 2008 yılı Ekim ayından önce Yedek Subay olarak askerlik görevini yapanlar hangi kanuna tabi olurlar? Sosyal Güvenlik Kurumu kesintilerinde hangi kanun esas alınır?

2008 yılı Ekim ayı başında yürürlüğü sağlanmış olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Geçici Madde 4 hükümlerine bakıldığında, 2008 yılı Ekim ayı başından önce 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununa tabi herhangi bir sürede hizmetleri bulunanlar için yine 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununun yürürlükten kaldırılmış olsa da aynı şekilde yürürlükten kaldırılan hükümlerinin uygulanmasını sağlamış durumdadır.

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine gore de yedek subay olarak görev yapılan süreler 5434 sayılı Kanuna göre yapılan bir hizmet sayılmaktadır. Ancak, yedek subaylık okul sürelerin 5434 sayılı Kanuna göre yapılan hizmet sayılabilmesi için de bu okul sürelerini kişilere borçlanma yoluyla hizmet saymalarını sağlamaktadır.

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümleri, aynı şekilde 2008 yılı Ekim ayından önceki memurlara uygulanması gereken bir durumu ortaya çıkardığı için, Sosyal Güvenlik Kurumuna kesintilerin de bu kanun kuralları çerçevesinde yapılması gerekiyor.

Bu Kanunlar bağlamında;

- 2008 yılı Ekim ayı başından önce yedek subaylık, vekil öğretmenlik vb. gibi 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kapsamına giren süreleri bulunanların, bu sürelerinden başkaca hiçbir surette memurluk hizmetleri olmasa dahi, yine 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu dahilinde maaşlarından % 20 oranında Kurum Karşılığı olarak görev yaptıkları Kurumlarca, % 16 oranında da kişilerin katkısı olarak ve % 12 oranında da genel sağlık sigortası kesintisi olarak kurumca karşılanan oranlarda kesinti yapılması gerekmektedir.

- Şayet, Kurumunuz bu durumun aksine sizden tüm aylıklarınız üzerinden % 11 Kurumunuzca karşılanan oranda, % 9 da sizden karşılanan oranda prim kesintisi ve genel sağlık sigortası olarak da % 5 oranında sizden, % 7,5 oranında Kurumca yapılan bir kesinti şeklinde sosyal güvenlik kurumuna gönderiliyorsa, bu işlemin yanlış olacağını, bu durum için itirazınızı Kurumunuza ve Sosyal Güvenlik Kurumuna yapmanızı tavsiye edebiliriz.

Memurlar.Net - Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.