1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni kabine donanımlı ve uyumlu
Yeni kabine donanımlı ve uyumlu

Yeni kabine donanımlı ve uyumlu

Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la son kez istişare etmeye hazırlandığı yeni Bakanlar Kurulu listesinde, tam donanımlı isimlere ağırlık verdi

A+A-

Akşam Gazetesi'nde Hakkı Kurban'ın haberine göre; Yeni kabinede donanımşlı ve uyumlu isimler yer alacak.

Başbakan Davutoğlu, yeni Bakanlar Kurulu listesi üzerindeki çalışmalarını tamamladı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunmaya hazırlanıyor. 64'üncü Hükümet'teki görev dağılımını şekillendiren Davutoğlu, son istişareyi Külliye'de Erdoğan'la yapacak. "Güçlü", "reformist", "tecrübeli" bir kabine hazırlayan Davutoğlu'nun, 316 milletvekilinin nitelikleri kadar, yeni hükümetin hedef ve önceliklerini dikkate alarak listeyi oluşturduğu ifade ediliyor.

ÇEKİŞME İSTENMİYOR

Yeni kabine oluşumunde en önemli hassasiyet noktasının "uyum" olduğu belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da altını çizdiği "uyumlu kabine", Başbakan Davutoğlu'nun da önceliğiydi. Dört yıllık süreçte gerekli düzenlemelerin sorunsuz hayata geçirecek kadro hazırlandı.

7 BÖLGEDEN BAKAN VAR

Hangi bölgeden, ne kadar oy çıktığına bakılmaksızın, yedi bölgeden de bakanların kabinede olduğu belirtiliyor. 1 Kasım seçimlerinde oy patlaması yapan bazı illerden seçilen isimlerin ise "bakanlık"la ödüllendirildiği kaydediliyor.

'MİNİ KABİNE' HESABI

Davutoğlu, "ekonomi", "dış politika ve güvenlik", "reformlar" alanındaki üç "mini kabine" yapılanmasıyla Bakanlar Kurulu'nun çalışacağını belirtmişti. Bu alanlarda süreçlerin hızlı işlemesi için "tam donanımlı" isimlerin işin başında olacağı kaydedildi.

REFORMiST KABiNE

Yargıdan eğitime, bürokrasiden diplomasiye kadar çeşitli alanlarda "reformlar" yeni döneme damga vuracak. En öncelikli hassasiyet ise yeni anayasa ve Başkanlık olacak.

DENEYiMLi İSiMLER

Başbakan Yardımcısı sayısını artıracağı belirtilen Davutoğlu'nun, bakanlıklar arasında "koordinasyon" rolü üstlenecek isimleri "deneyimli vekiller arasından seçtiği ifade ediliyor.

'DiNAMiZM' HEDEFi

Davutoğlu'nun "dinamik" bir kabine yapılanması kapsamında, hem geçmişte hem de seçim sürecinde "performans"larıyla öne çıkan isimlere kabinede yer açtığı belirtiliyor.

Akşam

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.