Yeni Lise Giriş Sistemindeki 7 Belirsizlik

  1. Öğrenciler istedikleri liselere yerleşebilecekler mi?

Öğrenci bölgedeki en iyi okulları tercih ederse ve diploma puanı bu liselere yerleşmek için yeterli olmazsa öğrenciler hangi yöntemle liselere kaydolacak. Yoksa bu öğrenciler sistem tarafından rast gele herhangi bir liseye mi yerleşecek? Israrla Anadolu liselerine yerleşmek isteyen bir öğrenciye zorla meslek lisesi ya da başka bir liseye yerleşmesi istenecek mi?

Bölgeler çok geniş tutulursa öğrenciler mevcut durumdan daha kötü olarak zıt yönlerdeki ve ulaşımı zor olan okullara yerleştirilirse kolaylaştırma yerine zorlaştırma ortaya çıkarsa nasıl bir çözüm üretilecek.

  1. Sınavda sorulacak 60 soru altı temel dersten sorulacak.

Sorular bu yıl 8. Sınıf konularından sorulacak ve her derse 10 soru düşmektedir. Öğrenciler hangi konulara çalışacak, soruların konulara göre dağılımı açıklanacak mı? Matematik dersinin hangi konularından ve hangi sınıf düzeyinden ne kadar soru sorulacak. Öğrenciler daha fazla konuya çalışacak fakat belki de onlarca konudan soru bile çıkmayacak.

  1. İmam Hatip Liseleri ve Meslek Liseleri barılı öğrenci alabilecek mi?

Yeni sistemde fen liseleri ve bazı Anadolu Liseleri nitelikli lise olarak belirlenmiş durumdadır. Fakat imam hatip liselerinden ve meslek liselerinde de nitelikli lise belirlenecek mi? Şayet liseler başarılı başarısız ya da nitelikli niteliksiz şeklinde baştan tasnif edilirse öğrenciler olaya çok olumlu bakamayacaktır. Mesleki eğitimin tercih edilirlik düzeyi yeni sistemin yumuşak karnı gibi durmaktadır.

  1. Adrese dayalı Sistemde sahte adreslerin önüne nasıl geçilecek?

Halenilkokul ve ortaokul kayıtları adrese dayalı olarak otomatikman yapılmaktadır. Fakat şehirlerin merkezlerindeki bazı ilkokullar ve ortaokullar bulunduğu bölgenin öğrencilerinde daha fazla öğrenciyi şehrin farklı bölgelerinden almaktadır. Liselere geçiş sisteminde şimdiden torpil, adres değişiklikleri, ikameti taşıma gibi söylentiler çıktı bile. Vatandaş güçlünün adaletini değil adaletin gücünü görmek istiyor. Bu sistem iyi yönetilemezse bu sistemin de kısa sürede değişeceği yorumları yapılmaktadır.

5-Nitelikli liseler Nasıl belirlenecek?

Türkiye'de fen lisesi sayısı çok fazla, Anadolu'da hemen her ilçede fen lisesi bulunmaktadır. Nitelikli liseler grubuna fen liselerinin tamamı alınacak mı, nitelikli liselerin belirlenmesinde bölgesel özellikler etkili olacak mı, ya da okul müdürlerinin kişisel bağlantıları ve etki güçlerine göre kendi okulunu nitelikli okul sınıfına aldırabile mi.

Kendi geleneğini oluşturmuş Anadolu liseleri bulunmaktadır. Mesela Kayseri'de 490 puandan öğrenci alan Anadolu lisesi başka bir ildeki 475 puanla ya da ilçelerdeki 440 puanla öğrenci alan fen lisesinden daha gerilere mi düşürülecek. Marka değeri olan okulların geçmişlerindeki başarı ve mevcut başarıları yok mu sayılacak?

6-Neden böyle bir değişiklik yapıldı?

                Eğitim camiası, sendikalar, okul müdürleri öğretmenler şu sorunun cevabını birlerinden almak istiyorlar fakat ikna edici bir cevap bulamıyorlar. "Türkiye'de TEOG sistemiyle ve YGS LYS sitemiyle ilgili toplum tabanında bir değişiklik talebi yokken neden böyle bir değişikliğe gidildi.Toplumun büyük bir bölümü mevcut sınav sistemlerine göre hazırlığını yaparken acaba Cumhurbaşkanımıza yanlış bilgi aktarımı mı oluyor. Eğitimin kaynak hazırlama problemi varken, personel politikasında istikrarsızlık devam ediyorken, eğitimcilerin özlük talepleri ortada dururken insanların kafasını karıştıracak ve siyaseten tepki koyacak bir alanda neden değişiklikler yapılmaktadır.

7-Yeni sistem kaç Sene sonra değişecek?

Belki de tüm toplum için yeni lise giriş sisteminin en belirsiz noktası, 2018 yılında ilk defa uygulanacak yeni sistem ne zaman yenilenecek sorusudur. Yani ilkokula yeni başlayan bir öğrenci bu değişiklikten sonra yapılacak hangi yeni sistemle lise giriş sitemine dahil olacak? 5. Sınıfa başlayan öğrenci getirilen yeni sistemle liselere yerleşebilecek mi? İki sene sonra bu sistem ideal sistem değilmiş bir yeni sistem daha getiriyoruz denecek mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.